Znalezienie pediatry

Znalezienie dobrego lekarza w jakiejkolwiek dziedzinie nie jest łatwe i czasem wymaga procesu selekcyjnego przypominającego zatrudnianie pracownika; z wywiadem, pytaniami i odpowiedziami oraz porównaniem z listą wymagań.

W Stanach szukając lekarza dla dziecka, mamy wybór pomiędzy pediatrą i lekarzem rodzinnym. Różnica między tymi dwoma specjalizacjami jest niewielka gdyż obie wymagają takiego samego rodzaju edukacji, z tą różnicą, że pediatra specjalizuje się w dzieciach do lat 18 i jest nieco bliżej zaznajomiony z chorobami typowo dziecięcymi. Lekarz rodzinny natomiast jest lekarzem, którego pacjenci maja od 0 do 100 lat, ma więc doświadczenie zarówno z dziećmi jak i dorosłymi. Oczywiście wybór lekarza nie jest czymś czego nie można później zmienić, ale wiadomo, że ciągłość jest w tym przypadku pożądana. Nie tylko oszczędzimy sobie konieczności transferowania dokumentów i biurokracji, ale trzeba pamiętać, że dziecko przyzwyczaja się do lekarza, a to ułatwia temu drugiemu kontakt z małym pacjentem. Dlatego warto się zaangażować i wybrać raz a dobrze, aby uniknąć późniejszych perturbacji.

Jeżeli mamy już swojego lekarza rodzinnego, możemy go zapytać czy przyjmuje małe dzieci (nie wszyscy lekarze przyjmują niemowlęta). Jest to w pewnym sensie udogodnienie, ponieważ znając już lekarza rodzinnego wiemy czego się spodziewać; dodatkowo, lekarz, który nas prowadzi, zna również naszą rodzinną historię chorobową. Ta opcja jest dobra, jeżeli nasz bobas nie ma poważniejszych schorzeń wymagających specjalnej opieki pediatrycznej. Jeżeli nie mamy żadnego lekarza pediatry na oku, możemy skorzystać z okazji jaka nadarza się przy narodzeniu, bo pediatra jest pierwszym lekarzem oglądającym nasze dziecko w szpitalu zaraz po przyjściu malucha na świat. Można więc z nim porozmawiać i – jeżeli przypadnie nam do gustu – sprawdzić czy może zostać lekarzem naszej pociechy. Dobrze jest jednak wcześniej sprawdzić kilka biurokratycznych detali (takich jak ubezpieczenie), które są ważne, a które mogą nam nie przyjść do głowy w momencie gdy celebrujemy narodzenie naszego dziecka i jesteśmy skupieni na czymś innym. Dlatego nad wyborem lekarza warto zastanowić się wcześniej, żeby mieć czas na sprawdzenie wszystkich szczegółów, a najlepiej spotkać się i obejrzeć potencjalnego kandydata  na żywo.

Jednym z najprostszych sposobów znalezienia lekarza jest zapytanie znajomych czy znają kogoś godnego polecenia. Można też poprosić o polecenie i opinię naszego lekarza prowadzącego, ginekologa czy lekarza rodzinnego. Kolejny sposób to przeszukanie bezdennych czeluści internetu, w którym znajdzie się zapewne wiele szczegółowych informacji na ten temat.

Poza czynnikami takimi jak płeć lekarza (jedni czuja się lepiej w obecności pani doktor a innym to nie robi różnicy), lata stażu, języki jakimi się posługuje, gdzie zdobył wykształcenie (bo to dla niektórych też jest ważne), warto sprawdzić czy lekarz:

  • przyjmuje nasze ubezpieczenie;
  • posiada certyfikat Komisji Lekarskiej;
  • ma gabinet w miarę blisko naszego domu i czy dojazd nie przedstawia większych problemów;
  • przyjmuje w godzinach wygodnych dla rodzica, jak długo trzeba czekać na wizytę, ile czasu spędza się w poczekalni oraz czy jest możliwość skontaktowania się z lekarzem  po godzinach w razie nagłych przypadków, lub dręczących pytań, które nie mogą poczekać do następnej wizyty;
  • ma dobra ocenę wśród pacjentów (możną to sprawdzić np. tutaj http://www.healthgrades.com/ lub podpytać pacjentów w poczekalni);
  • czy lekarz zgadza się z rodzicem w newralgicznych kwestiach takich jak karmienie, szczepionki, obrzezanie itp.

Najważniejsze jest aby czuć się dobrze u swojego lekarza, wiedząc, że ten nas słucha i poważnie traktuje nasze rozterki. Z lekarzem, którego nie znamy i do którego nie mamy zaufania ciężko jest nawiązać dialog, a z osobą która będzie dbała o zdrowie naszej pociechy powinniśmy się czuć co najmniej komfortowo. Może nie na tyle, żeby dręczyć lekarza telefonami o byle co o 2 w nocy, ale na tyle swobodnie, by poruszać tematy kontrowersyjne, nie bać się wyrazić swojej opinii, zapytać o diagnozę czy terapię, albo o alternatywne formy leczenia. Każdy rodzic ma inne wymagania, jedni lubią trzymać się grafika, inni mają mnóstwo pytań i wolą indywidualne podejście, dlatego dobrze jest poszukać takiego lekarza, żeby był do przysłowiowej rany przyłóż – każdemu do jego własnej.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<