Karmienie butelką i mlekiem modyfikowanym

Na podstawie lat doświadczeń, badań i opracowań naukowych wiadomo, że mleko matki uznawane jest za najlepszą opcję żywieniową jeżeli chodzi o karmienie nowo narodzonego dziecka. Ale wiadomo też, że z różnych przyczyn nie zawsze udaje się karmić piersią, dlatego dobrze, że istnieje mleko modyfikowane. Ogólnodostępne mleko modyfikowane, zwane tutaj pospolicie formułą, jest bogatą w składniki odżywcze alternatywą dla mleka matki. Wiele rodzajów jest dodatkowo wzbogaconych o witaminy i minerały, które dzieci karmione piersią muszą przyjmować dodatkowo.
Mleko modyfikowane jest produkowane w sterylnych warunkach i producenci dążą do tego, aby składem było jak najbardziej zbliżone do mleka matki – wykorzystując kombinacje protein, tłuszczów, cukrów i witamin, które są nie do odtworzenia w warunkach domowych.
Poza medycznymi powodami, które mogą być przyczyną powstrzymującą matki przed karmieniem piersią, dla niektórych kobiet proces ten może być po prostu trudny, zbyt bolesny i stresujący.
Oto parę powodów dla których kobiety wybierają karmienie mlekiem modyfikowanym:

Wygoda. Butelką i mlekiem modyfikowanym może karmić każdy, nie tylko matka i w każdej chwili (co prawda to samo można powiedzieć o karmieniu mlekiem matki odessanym wcześniej pompką do butelki). To pozwala matce na podzielenie się obowiązkami z partnerem, dzięki czemu drugi rodzic może czuć się bardziej włączony w opiekę nad bobasem i ma szansę nawiązać silniejszą więź z dzieckiem.

Elastyczność. W momencie gdy butelki z mlekiem modyfikowanym są przygotowane, matka może zostawić dziecko pod opieką drugiego rodzica bądź opiekunki, wiedząc że potrzeby żywieniowe dziecka zostaną zaspokojone. Nie ma potrzeby pompować, jak również ustawiać całego rozkładu dnia wokół karmienia. Matki, które wybierają karmienie butelką nie muszą również, będąc poza domem, szukać prywatnych pomieszczeń w celu nakarmienia dziecka. Muszą się za to liczyć z tym, że powinny mieć przygotowane wszystkie niezbędne rzeczy do karmienia butelką.

Czas i częstotliwość karmienia.
Ponieważ mleko modyfikowane jest nieco ciężej przyswajalne niż mleko matki, dzieci nim karmione jedzą rzadziej niż dzieci karmione piersią.

Dieta.
Kobiety, które wybierają karmienie mlekiem modyfikowanym nie muszą się martwić tym, że to, co zjedzą lub wypiją, może potencjalnie wpłynąć negatywnie na dziecko.

Wyzwania wiążące się z karmieniem mlekiem modyfikowanym
Tak jak i z karmieniem piersią, karmienie mlekiem modyfikowanym wiąże się z pewnymi niedogodnościami i wyzwaniami z którymi trzeba się liczyć i na które trzeba się przygotować.

Organizacja i przygotowanie: Mleko modyfikowane przygotowuje się do spożycia poprzez mieszanie go w ściśle wymierzonych proporcjach z odpowiednią ilością wody. Woda powinna być odpowiedniej jakości i najlepiej o temperaturze pokojowej.  Jeżeli woda w naszym kranie jest uznana za dobrą do picia można jej użyć do mieszania z mlekiem, jeżeli jednak nie jesteśmy pewni albo przekonani o jej zdatności do spożycia (zwłaszcza przez noworodka)  możemy ją wysterylizować poprzez gotowanie (na średnim ogniu, przez co najmniej minutę). Temperaturę gotowego mleka najłatwiej sprawdzić na wewnętrznej stronie nadgarstka, jeżeli wyraźnie czujemy te kilka kropel mleka na skórze to znaczy, że mleko jest za ciepłe i najlepiej je ostudzić przed podaniem niemowlakowi. Mleko modyfikowane jest gotowe do spożycia natychmiast po zmieszaniu z wodą bez dodatkowego podgrzewania lub zamrażania. Mleko modyfikowane powinno być skonsumowane lub schłodzone w lodówce w ciągu godziny od przygotowania. Jeżeli z jakiejś przyczyny butelka z gotowym mlekiem spędziła ponad godzinę w temperaturze pokojowej, lub dziecko nie zjadło całości przygotowanego mleka, najlepiej je wylać i nie zachowywać na później.
Mleko modyfikowane może być przygotowane z 24 godzinnym wyprzedzeniem pod warunkiem, że zaraz po przygotowaniu zostanie schłodzone w lodówce aby zapobiec powstawaniu i mnożeniu się w nim bakterii. W każdym przypadku, czy to będzie mleko modyfikowane w proszku czy płynne mleko skoncentrowane, najlepiej zapoznać się z etykietką, która zawiera dokładne informacje dotyczące przygotowania i przechowywania oraz oczywiście zastosować się do tych instrukcji.

Brak przeciwciał. Niestety mleko modyfikowane nie zawiera żadnych z przeciwciał wykrytych w mleku matki. Oznacza to, że formuła nie dostarcza niemowlakom dodatkowej ochrony przeciw infekcjom i chorobom.

Wydatek. Nie ulega wątpliwości, że mleko modyfikowane jest kosztowne. Ze wszystkich rodzajów, mleko w proszku jest najtańsze, po nim mleko w formie skoncentrowanej (ciekłej, do rozcieńczenia), a najdroższe – gotowe do podania mleko w indywidualnie pakowanych pojemnikach-butelkach. Dodatkowo, specjalne mleko modyfikowane, na przykład sojowe, hipoalergiczne lub organiczne, jest zazwyczaj znacznie droższe niż zwyczajne mleko modyfikowane. Średni wydatek na mleko dla dziecka w pierwszym roku jego życia, przy założeniu, że kupujemy najbardziej zwyczajne mleko, to około $1500.

Możliwość wystąpienia trudności z trawieniem (gazy i zatwardzenie). Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym znacznie częściej mają problemy z wzdęciami i wydalaniem, a ich stolec jest znacznie twardszy w porównaniu z dziećmi karmionymi mlekiem matki.

Wiadomo, że producenci mleka modyfikowanego wciąż starają się je udoskonalić tak, aby było jak najbardziej zbliżone składem do mleka matki. Wydaje się jednak, że jest to zadanie niemożliwe do wykonania z racji tego, że każda matka produkuje mleko specyficznie dla swojego dziecka i skład tego mleka może się zmieniać w zależności od potrzeb dziecka. Wiadomo również, że każda matka ma przede wszystkim na uwadze dobro swojej pociechy i wybór sposobu karmienia jest warunkowany jej i tylko jej sytuacją. W razie wątpliwości, niezależnie od wyboru opcji żywieniowej, zawsze warto porozmawiać z lekarzem lub specjalistą od laktacji o dostępnych opcjach i alternatywach.

 

 

 

 

Zastrzeżenie: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

 

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<