Dziecko u dentysty

Temat opieki dentystycznej u dzieci zasadniczo pojawia się dopiero wtedy kiedy dziecko ma co pokazać dentyście – czyli dopiero po pokazaniu się większości zębów.  Wyrzynanie się zębów u małych dzieci jest tak samo przewidywalne jak pogoda w marcu czy wynik turnieju koszykówki uniwersyteckiej – nigdy do końca nie wiadomo. Nawet to, w jakim czasie wyrosły zęby rodzicom i jak to znieśli nie jest wyznacznikiem tego czy i jak nasze dzieci przejdą ten okres. Również masy znanych ludowych mądrości na ten temat nie są w stanie przepowiedzieć czy nasza pociecha w wieku lat dwóch będzie mogła pochwalić się pełnym kompletem ząbków i że zniesie ten proces zdumiewająco dobrze.
Nie da się ukryć, że w większości przypadków temat ząbkowania wywołuje u niektórych rodziców dreszcz przerażenia, czy też na myśl o nadchodzącym procesie czy też na wspomnienie. Dla dziecka to też nie jest najłatwiejszy proces i wiąże się często z dodatkowymi dolegliwościami.
Na podstawowe pytania dotyczące dbania o zęby w wieku wczesno-dziecięcym i szkolnym odpowiada dentysta doktor Victor Pavlych:

Rodzice w Ameryce: Jak wygląda schemat rozwoju uzębienia dziecka?

Dr Victor Pavlych: Dzieci się rodzą z kompletem zawiązków zębowych, które z czasem zaczynają wychodzić. Najpierw są to zęby mleczne, potem stałe. Poniższy schemat obrazuje w przybliżeniu czas i kolejność w jakiej wyrzynają się i następnie wypadają zęby mleczne u dzieci.                                           dent1

RwA: Kiedy można się spodziewać pierwszych zębów i jak o nie dbać?

VP:  Schemat pokazuje ramy czasowe w jakich zazwyczaj pojawiają się zęby mleczne ale zdarzają się odstępstwa. Jedne dzieci zaczną ząbkować szybciej, inne wolniej. Po wielu tygodniach obserwowania śliniącego się i marudnego malucha w końcu możemy dostrzec zalążek pierwszego zęba wycinającego się przez dziąsła. Przez parę następnych lat bezzębny uśmiech naszej pociechy stopniowo zostanie zastąpiony dwoma rzędami zębów mlecznych.
Mleczne zęby nie są duże ale odgrywają ważna rolę. Są podstawą dla zębów stałych, które pojawią się później. Bez zdrowego kompletu zębów mlecznych dziecko będzie miało problemy z żuciem pokarmu i mówieniem w sposób zrozumiały. Dlatego dbanie o zęby mleczne i pilnowanie aby się nie psuły jest tak ważne.
Ważne jest też dbanie o dziąsła niemowlaka czym można w zasadzie zająć się jeszcze przed pojawieniem się zębów. Oczywiście, początkowo nie używa się do tego szczoteczki ani pasty. Zamiast tradycyjnego szczotkowania rodzic powinien;
– użyć delikatnej, nawilżonej myjki lub gazy
– delikatnie przecierać dziąsła dziecka co najmniej dwa razy dziennie
– przecierać dziąsła dziecka zwłaszcza po karmieniach i przed położeniem dziecka do snu wieczorem.
Ta praktyka pozwoli oczyszczać dziąsła z bakterii które się na nich osadzają i mogą zostawiać lepką warstwę, która następnie może powodować psucie się wyrzynających się ząbków.

RwA: Kiedy dziecko powinno zacząć szczotkować zęby?

VP: W momencie pojawiania się pierwszych zębów do rutyny dbania o jamę ustną można dodać szczoteczkę. Należy się jednak upewnić, że jest to szczoteczka:
– o miękkim włosiu
– z niedużą główką
– z grubą, dużą rączką
Początkowo wystarczy mokra szczoteczka. Jak tylko pojawią się zęby należy dodać do rutyny pastę w ilości nie większej niż ziarnko ryżu. Kiedy dziecku wyjdą już wszystkie zęby, około 3 roku życia, można zwiększyć ilość pasty do rozmiaru ziarna grochu. Zęby należy szczotkować delikatnie ale dokładnie i z przodu i z tyłu.
Dzieci wymagają pomocy w szczotkowaniu zębów, i o ile same też mogą próbować, to jednak lepiej żeby rodzic pospieszył z pomocą aby upewnić się, że zęby są czyste. Proces czyszczenia zębów należy nadzorować do czasu kiedy dziecko jest w stanie wyszczotkować samo zęby ale też i wypłukać je i wypluć resztki bez pomocy i bez połykania. Te umiejętności zazwyczaj dziecko opanowuje około 6 roku życia.
Pomoc w szczotkowaniu zębów pozwala rodzicowi również kontrolować stan uzębienia i wykryć potencjalne objawy psucia się takie jak brązowe lub białe plamki lub dziurki w zębach. Jeżeli rodzic albo pediatra, podczas rutynowego badania, zauważy jakiekolwiek problemy z uzębieniem dziecka, należy się skierować do dentysty dziecięcego na kontrolę.
Nawet jeżeli nie pojawią się żadne problemy z uzębieniem, dziecko powinno odwiedzić dentystę  w okolicach 1 urodzin. Dentysta dziecięcy może udzielić wielu cennych informacji i porad dotyczących:
– dbania o zęby
– fluoryzacji
– ssania kciuka
– ząbkowania

RwA: Jak dobrać pastę do zębów? Czy w różnym wieku powinno się używać różnych past?

VP:  Pasty do zębów dla dzieci powinny być przede wszystkim naturalne, pozbawione zbędnych chemicznych i toksycznych składników. Te dla bardzo małych dzieci są pozbawione fluoru i bezpieczne w razie połknięcia. Te dla nieco starszych natomiast powinny  już zawierać fluor. Najlepsze jakie mogę polecić to:
Earth’s Best Toddler Toothpaste, która jest zrobiona z użyciem naturalnych aromatów truskawkowo-bananowych z dodatkiem mleczanu wapnia, jest delikatna dla dziąseł i dobrze wzmacnia zęby. Nie zawiera fluoru, więc jest bezpieczna dla małych dzieci, które jeszcze nie mają odruchu wypluwania i mają tendencję do połykania pasty do zębów. W opakowaniu znajduje się również delikatna gumowa szczoteczka do czyszczenia dziąseł dziecka, któremu ząbki jeszcze nie wyrosły.
The Honest Company ma w swoim asortymencie świetną pastę do zębów bez fluoru, której nawet małe dzieci mogą spokojnie używać. Dodatkowo nie zawiera ona SLS, siarczanów (sulfates), sacharyny (saccharin), sztucznych substancji słodzących, triklosanu (triclosan), sztucznych aromatów, parabenów (parabens), glutenu czy barwników.
– Kiedy dzieci są już nieco starsze i mogą używać pasty z fluorem, firma Tom’s of Maine ma dobrą pastę Anticavity Fluoride Children’s Toothpaste w kilku smakach lubianych przez dzieci. W przeciwieństwie do większości producentów past do zębów, którzy produkują głównie ze składników syntetycznych, produkty tej firmy są robione głównie z naturalnych składników pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego i produkowane przy minimalnym przetwarzaniu składników.

RwA: Czy wciąż się fluoryzuje zęby dzieciom?

VP: Na pewno nie w takiej formie jak robi się to w Polsce. W amerykańskich szkołach nie ma obowiązku fluoryzacji, raczej dbanie o zęby dziecka jest obowiązkiem rodziców. Kontrola dentystyczna jest jednak obowiązkowa dla dzieci wybierających się do zerówki (kindergarden) i w szkole.
Fluor jest minerałem, który występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych i wodzie. Każdego dnia szkliwo na naszych zębach jest wypłukiwane i jednocześnie uzupełniane dzięki dwóm procesom: demineralizacji (utrata szkliwa) i re-mineralizacji (uzupełnianie). Ważne jest aby dzieci w przedziale wiekowym od 6 miesięcy do 16 lat miały „kontakt” z fluorem, ze względu na wagę tego minerału w kształtowaniu się zębów stałych. Także dorośli mogą wyciągnąć korzyści ze stosowania produktów z fluorem i włączenia fluoru do diety. Ostatnie badania wykazują, że miejscowe stosowanie fluoru, czy to w paście do zębów, czy w płynie do płukania jamy ustnej, czy w specjalnych kuracjach fluorowych jest bardzo pomocne w procesie zapobiegania zepsuciu zębów i ma pozytywny wpływ na wzmocnienie rosnących zębów. 

RwA: Kiedy powinno się dziecko przyprowadzić do dentysty i co się dzieje podczas pierwszej wizyty?

VP:  Generalnie zaleca się aby dziecko odwiedziło dentystę w okolicach ukończenia pierwszego roku życia lub pół roku po ukazaniu się pierwszego zęba. Podczas pierwszej wizyty zazwyczaj niewiele się dzieje pod kątem medycznym. Jest to bardziej wizyta kontrolna i  pozwala dziecku zapoznać się z dentystą w przyjaznych warunkach. Niektórzy lekarze zalecają aby rodzic siedział na fotelu z dzieckiem trzymając je na kolanach podczas sprawdzania jamy ustnej. Niektórzy natomiast mogą poprosić rodzica o to aby zaczekał w sąsiednim pomieszczeniu tak aby dentysta miał szansę sam nawiązać z dzieckiem kontakt i ustanowić podstawy do długotrwałej relacji.
Podczas tej wizyty dentysta sprawdza stan zębów, które dziecko już ma, a także stan dziąseł, szczękę oraz zgryz. W niektórych przypadkach dentysta może zaproponować czyszczenie zębów i zadecydować o potencjalnej fluoryzacji. Dodatkowo, dentysta pouczy rodziców jak najlepiej dbać o zęby dziecka, omówi potencjalne wady rozwojowe, jeżeli taki temat się pojawi oraz odpowie na wszelkie pytania rodziców .

RwA: Kiedy po raz pierwszy prześwietla się dziecku zęby?

VP:  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niektóre dzieci, te ze skłonnością do psucia się zębów mlecznych, czy to ze względu na uwarunkowania genetyczne czy karmienie butelką, lub te z rozszczepem wargi lub podniebienia będą miały zrobione prześwietlenie jamy ustnej znacznie wcześniej niż te bez takich problemów. Zazwyczaj, większość dzieci ma robione prześwietlenie między 5 a 6 rokiem życia. Jest to związane z wypadaniem zębów mlecznych i pojawianiem się zębów stałych. Rentgen jamy ustnej w tym czasie pozwala dentyście na określenie czy i jak zęby stałe wyrastają ze szczęki, a także sprawdzić potencjalne wady zgryzu i czystość i zdrowie rosnących zębów.

RwA: Jakie są najczęstsze schorzenia zębów u dzieci i z czego się biorą?

VP: Najczęstsze problemy z zębami u dzieci to:
Próchnica – jest chorobą nabytą, której można zapobiegać. Jest powodowana przez bakterie, które żyją w jamie ustnej. Mechanizm powstawania próchnicy jest dość prosty: pokarmy bogate w węglowodany, czyli słodycze, owoce, napoje gazowane, soki owocowe ale też chleb, ziemniaki, ryż, makaron, zostawiają osad na zębach. Ten osad jest pożywką dla bakterii, które się w nim zagnieżdżają i tworzą płytkę nazębną. Połączenie bakterii z płytką prowadzi do wytwarzania się kwasów, które niszczą strukturę mineralną naszego zęba prowadząc w rezultacie do jego zepsucia.
Wrażliwe Zęby – zimne i gorące jedzenie i napoje może powodować nieprzyjemne uczucie i podrażnienia u ludzi z wrażliwymi zębami. W miarę upływu czasu, szkliwo na zębach robi się co raz cieńsze i bardziej porowate, dziąsła mogą się cofać i w zębach mogą powstawać mikroskopijne pęknięcia, które obnażają wnętrze zęba i narażają je na podrażnienia zakończeń nerwowych.
Czasem nawet czynności takie jak wdychanie zimnego powietrza może być bolesne dla osób z wrażliwym uzębieniem. Pomóc na to mogą specjalnie formułowane pasty do zębów obniżające wrażliwość, lakier fluorowy lub terapia fluorowa, odnowa szkliwa lub specjalne nakładki na zęby.
Nieprzyjemny zapach z ust – brak dbałości o higienę jamy ustnej, problemy z dziąsłami, suchość w ustach mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Dolegliwość ta może być powodowana również przez takie choroby jak cukrzyca, chroniczne zapalenie zatok czy choroby żołądka może być też skutkiem ubocznym działania pewnych leków.
Zgrzytanie – znane również jako bruksizm, jest nawykiem nie do końca kontrolowanym. Zgrzytanie jest dość powszechne w okresie dorastania i dużej części dzieci udaje się ten nawyk wyeliminować w miarę dojrzewania. Zgrzytanie prowadzi do ścierania się szkliwa zarówno na zębach mlecznych jak i stałych, dodatkowo prowadzi do bólu związanego nie tylko z zębami ale również z mięśniami szczękowymi, głową i innymi dolegliwościami. Zgrzytaniu można zaradzić poprzez używanie specjalnej gumowej wkładki do ust, mającej chronić zwłaszcza zęby stałe.
Ssanie Kciuka – jest to, razem z ulubionymi kocykami, misiami i drzemkami najbardziej uspokajający i kojący aspekt dzieciństwa. Jak więc może to być przyczyna zmartwienia? W większości przypadków nie jest, ale trzeba bacznie obserwować nawyki dziecka, gdyż w niektórych przypadkach może się to przerodzić w nawyk bardzo niekorzystny dla zdrowia jamy ustnej. Dzieci nabierają nawyku ssania bardzo wcześnie, w wielu przypadkach nawet jeszcze w łonie matki – jest to, dla niemowlęcia, zupełnie naturalna czynność która ma na celu wytworzenie w dziecku poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Jest też czynnością uspokajającą co wyjaśnia dlaczego wiele dzieci ssie kciuk zasypiając.
Według Amerykańskiego Zrzeszenia Dentystycznego, większość dzieci przestaje ssać kciuk pomiędzy drugim i czwartym rokiem życia. Po prostu wyrastają z nawyku, który nie przynosi im więcej przyjemności. Jednakże, niektóre dzieci nie wyrastają z tego nawyku w tym czasie i kontynuują ssanie kciuka nawet do czasu kiedy zaczynają im rosnąć stałe zęby. Jeżeli rodzic widzi, że jego pociecha jest w takiej sytuacji lub podejrzewa, że ssanie kciuka  wpływa (negatywnie, oczywiście) na stan zdrowia jego jamy ustnej powinien porozmawiać z dentystą, który chętnie pomoże zaradzić temu problemowi.
Choroby Dziąseł (gingivitis) –  Zapalenie dziąseł jest chorobą w większości wynikającą z niewystarczającej higieny jamy ustnej, akumulacji płytki nazębnej która stopniowo może prowadzić do utraty zębów a także uszkodzenia kości szczęki. We wczesnym stadium zapalenia, dziąsła mogą być czerwone, spuchnięte i mogą krwawić. Choroba dziąseł jest chorobą której można łatwo zapobiec pod warunkiem, że będziemy dbali o zęby i pamiętali o codziennym myciu i czyszczeniu zębów nitką dentystyczną. Jeżeli mamy problemy z nieświeżym oddechem, albo nieprzyjemnym smakiem w ustach, krwawiącymi dziąsłami – zwłaszcza po czyszczeniu nitką, warto się temu bliżej przyjrzeć gdyż są to wskaźniki choroby dziąseł.
Afty, pleśniawki (canker sores) – są to zazwyczaj niewielkie owrzodzenia wewnątrz jamy ustnej i mają wygląd białej plamki z czerwoną obwódką. Zazwyczaj utrzymują się od ok 1 do 2 tygodni i niestety, często wracają. Ich obecność można zminimalizować używając antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej i środków do miejscowego stosowania.
Przetrwałe zęby mleczne (Over – retained primary teeth) – Jeżeli ząb mleczny nie wypada a za nim już wybija się ząb stały, mamy do czynienia z tak zwanymi przetrwałymi zębami mlecznymi, które jeżeli same nie wypadną w krótkim czasie  wymagają usunięcia. Posiadanie mlecznych zębów w wieku nastoletnim lub dorosłym może wskazywać na poważniejszy problem, taki jak wrodzony brak zawiązków zębowych zębów stałych. Wczesna diagnoza umożliwia uzyskanie lepszych wyników leczenia. Regularne wizyty u dentysty w okresie wymiany zębów z mlecznych na stałe, pozwalają lekarzowi monitorować wzrost i rozwój uzębienia.
Zęby mądrości – Od czasu do czasu zęby mądrości mogą powodować ból podczas wyżynania się. Procesowi temu może również towarzyszyć infekcja wynikająca z różnych przyczyn. Jeżeli miejsce w którym wyżyna się ząb zaczyna puchnąć, należy się jak najszybciej skontaktować z dentystą w celu zapobieżenia infekcji.
Problemy natury ortodontycznej – problemy związane z nieprawidłowym zgryzem mogą być zarówno dziedziczne jak i nabyte. Niektóre wady zgryzu mogą być spowodowane brakującymi zębami lub ich nadmierną ilością, stłoczeniem, w jednym miejscu a także krzywymi szczękami. Także wypadki i problemy rozwojowe, takie jak ssanie kciuka przez bardzo długi okres czasu mają wpływ na powstawanie wad zgryzu.
Lęk przed dentystą – Dentyści dziecięcy są specjalnie przeszkoleni w obchodzeniu się z lękliwymi dziećmi. Stosujemy różne techniki mające na celu stworzenie przyjaznej atmosfery tak aby dziecko miało pozytywne wspomnienia z wizyty w naszym gabinecie. Często stosujemy technikę zwaną powiedz-pokaż-zrób, gdzie wyjaśniamy dziecku całą procedurę językiem dla niego zrozumiałym, potem demonstrujemy ją na sztucznym modelu zęba lub palcu dziecka a następnie przechodzimy do wykonania wcześniej opisanego zabiegu. Dzieci są spokojniejsze jak wiedzą czego się mogą spodziewać. W naszym gabinecie doktorzy Pearlman i Koidin stosują te techniki na co dzień jednocześnie decydując o stosownej terapii i technice która pozwoli na najbardziej pozytywne doświadczenie.

RwA: Czy zęby mleczne się leczy?

VP: To zależy, ale w większości przypadków tak. I jest kilka powodów dla których tak się dzieje:
– Uśmiech dziecka w ogromnym stopniu wpływa na jego samoocenę, poczucie własnej wartości i pewności siebie;
– Zęby mleczne są ważne gdyż w znacznym stopniu wpływają na prawidłowe wyrastanie zębów stałych;
– Zdrowe zęby mleczne pozwalają na żucie i gryzienie pokarmu, co z kolei wpływa na to, że dziecko jest w stanie normalnie się odżywiać a co za tym idzie, dostarcza organizmowi składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju;
–  Zęby mleczne pomagają w nauce mowy;
– Nieleczone zęby mleczne mogą źle wpływać na stan zębów stałych;
– Nieleczone zęby mleczne mogą nie tylko powodować poważny ból ale też prowadzić do infekcji i powstawania ropieni. Ropień to rezultat miejscowego zapalenia tkanki w jamie ustnej, w której tworzy się przestrzeń wypełniona substancją ropną. Ropienie mogą być bardzo niebezpieczne i wiążą się z poważnym obrzękiem i silnym bólem.

RwA: Czy opieka dentystyczna dla dzieci jest kryta przez ubezpieczenie?

VP: Od pierwszego stycznia 2014 roku, większość Amerykanów będzie musiała mieć ubezpieczenie dentystyczne dla swoich dzieci. Na rynku ubezpieczeń jest wiele polis do wyboru, od prywatnych poprzez stanowe, takie jak Kid Care, także każdy może znaleźć coś dla siebie w zależności od potrzeb i możliwości finansowych.

RwA: Kiedy pojawiają się stałe zęby?

VP: W większości zęby stałe zaczynają się pojawiać w miarę wypadania zębów mlecznych, proces ten zaczyna się mniej więcej od 6-7 roku życia do ok. 13 roku życia, a w przypadku zębów mądrości aż do ok 21 roku życia. Poniższa tabela w przybliżeniu ilustruje kolejność wyrzynania się zębów stałych
dent2

RwA:  Czy dziecko w wieku szkolnym powinno pojawiać się u dentysty regularnie? Czy szkoła wymaga badań dentystycznych?

VP: Jak najbardziej. Jak wspomniałem powyżej jest to czas w którym zębom powinno się poświęcać szczególną uwagę chociażby ze względu na wyrzynanie się zębów stałych i wszelkie sprawy z tym związane, kształtowanie się zgryzu, itd.
-Szczegółowa opieka dentystyczna nie jest wymagana przez szkoły, jednakże dzieci są zobowiązane do wizyt kontrolnych.
– Wszystkie dzieci w wieku przed-szkolnym, uczęszczające do zerówki (kinderkarden) i szkolnym, w klasie 2 i 6, muszą przejść kontrolę dentystyczną. Jest to wymagane zarówno przez szkoły publiczne jak i prywatne i parafialne.
– Badanie musi być przeprowadzone przez licencjonowanego dentystę, który musi to udokumentować w formularzu Dowód Badania Dentystycznego (Proof of School Dental Examination), który jest załączany do Karty Zdrowia Dziecka.
– Każde dziecko jest zobowiązane przedstawić taki dowód kontroli dentystycznej do 15 maja roku szkolnego a badania te nie mogą być starsze niż 18 miesięcy (licząc do daty 15 maja danego roku szkolnego)
– Szkoły mają obowiązek przypomnieć rodzicom i powiadomić ich o zbliżającej się konieczności przedstawienia dowodu badania dentystycznego na 60 dni przed dniem 15 maja każdego roku.
– Formularz Dowodu Badania Dentystycznego (Proof of School Dental Examination) a także formularz zwalniający od takiego badania obowiązują w całym stanie Illinois i nie różnią się w zależności od szkoły czy powiatu. Te formularze generalnie są dostępne na stronach Stanowego Departamentu Zdrowia Publicznego lub Stanowej Komisji Edukacyjnej (lub tutaj: http://www.idph.state.il.us/HealthWellness/oralhlth/DentalExamProof10.pdf  i http://www.idph.state.il.us/forms/ohpm/Dental%20Exam%20Waiver.pdf )

RwA: Kiedy potencjalne wady zgryzu są wykrywalne i jakie są sposoby jego korygowania?

VP: Wady zgryzy są zazwyczaj dziedziczne, co oznacza że jeżeli któreś z rodziców miało/ma wadę zgryzu dziecko ma bardzo dużą szansę ją odziedziczyć. Statystyki pokazują, że tylko między 30 a 40% ludzi ma prawidłowy i równy zgryz (Emerich & Wojtaszek-Slominska, 2010).  Wady zgryzu w większości (poza niektórymi przypadkami) ujawniają się kiedy dziecko ma zęby mleczne i kiedy zęby mleczne stopniowo są zastępowane zębami stałymi.
W nielicznych przypadkach, z których kilka zostało już wymienionych powyżej, wady zgryzu są też wynikiem warunków innych niż genetyka, które mogą zmienić ułożenie szczęki. Zalicza się do nich:
– rozszczep wargi i podniebienia
– używanie smoczka powyżej 3 roku życia
– wydłużony okres karmienia butelką
– ssanie kciuka
– wypadki, których rezultatem może być przesunięcie szczęki
– nowotwory w jamie ustnej lub szczęce
– zęby nieprawidłowo ukształtowane lub ściśnięte
– niedostateczna opieka dentystyczna skutkująca niedopasowanymi plombami, koronami czy złym aparatem ortodontycznym.
W zależności od rodzaju wady, objawy mogą się wahać od ledwo widocznych po drastyczne. Do typowych objawów wad zgryzu należą:
– nieprawidłowe ułożenie zębów
– zmiana wyglądu twarzy
– dyskomfort podczas żucia i gryzienia
– problemy z wymową, pojawienie się seplenienia
– problemy z oddychaniem, oddychanie raczej przez usta a nie przez nos.
Korekta wad zgryzu w dużej mierze zależy od przyczyn jej powstania, rodzaju wady a także jej nasilenia.
Leczenie może być ortodontyczne, czyli za pomocą aparatów za zęby lub operacyjne w bardziej skomplikowanych przypadkach.
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że nie każdy rodzi się z hollywoodzkim, perłowo-białym uśmiechem ale zęby które mamy, a mamy jedne na całe życie i trzeba o nie dbać. Dbanie o zęby od najwcześniejszych lat nie tylko pozwoli nam na uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych ale też pozwoli nam cieszyć się lepszym samopoczuciem. Dodatkowo, pamiętajmy, że jako rodzice nie tylko odpowiadamy za to, żeby nasze dzieci miały zdrowe zęby ale też za to, żeby miały pozytywne wzorce. Obserwując nas jak dbamy o nasze zęby, szczotkujemy, czyścimy je nitką czy odwiedzamy regularnie swojego dentystę, nasze dzieci uczą się jak same mają to robić. To pozwoli nie tylko nam ale też i im cieszyć się z życia kolokwialną „pełną gębą”. I oby to była gęba pełna zdrowych zębów.

 

RwA: Serdecznie dziękuję za rozmowę.

 

 

Dr. Victor Pavlych
Comprehensive Dental and Implant Center
www.cdicenters.com

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *