Głosowanie w wyborach: co trzeba wiedzieć?

Głosowanie w wyborach czy to lokalnych, stanowych czy federalnych czy prezydenckich jest prawem, które przysługuje wielu osobom mieszkającym w Stanach. Wielu, ale nie wszystkim. O tym kto, gdzie i jak może głosować i dlaczego powinien  rozmawiamy z panią Moniką Myśliwiec-Gałuszka koordynatorem ds. polskich wyborców  przy Chicagowskiej Komisji Wyborczej.

RwA: Co należy wiedzieć o głosowaniu w Stanach? Kto może głosować i jakie wymagania te osoby muszą spełniać?

Monika Myśliwiec- Gałuszka: Głosować mogą tylko obywatele Stanów Zjednoczonych, którzy w dniu lub przed dniem wyborów ukończą 18 lat.  Wyborcy muszą być zarejestrowani do głosowania aby oddać głos.  W wyborach listopadowych, wyborcy którzy nie są jeszcze zarejestrowani do głosowania, lub od ostatnich wyborów zmienili adres zamieszkania czy nazwisko, mogą dokonać formalnej rejestracji w dowolnie wybranej placówce wczesnego głosowania. Wczesne głosowanie rozpoczęło się 24 października i trwać będzie do 7 listopada.  Osoby uprawnione do głosowania będą mogły się również zarejestrować w dniu wyborów, czyli 8 listopada. W dniu właściwej elekcji obowiązuje rejonizacja lokali wyborczych czyli wyborca, który jest już zarejestrowany lub potrzebuje się zarejestrować może to zrobić tylko w lokalu wyborczym do którego został przydzielony i który mieści się w jego okręgu wyborczym.

RwA: Kogo wybiera się w wyborach powszechnych i na jakich zasadach?

M.M.-G.:  W wyborach powszechnych 8 listopada startuje wielu kandydatów, którzy ubiegają się o stanowiska do wielu urzędów.  W tych wyborach wybieramy nie tylko Prezydenta i Wiceprezydenta, ale również  Rewidenta Stanowego, Reprezentantów do Kongresu, Senatorów Stanu, Komisarzy do Wydziału Gospodarki Wodnej Metropolii Chicagowskiej, Sekretarza Sadu Okręgowego, Prokuratora Stanowego Powiatu Cook, Dyrektora Urzędu Ksiąg Wieczystych Powiatu Cook, Komisarzy Izby Rewizyjnej, Sędziów Sądu Apelacyjnego, Okręgowego i Niższej Instancji . Na karcie do głosowania będzie również wiele nazwisk sędziów przy których zostanie postawione pytanie czy dany sędzia powinien pozostać na stanowisku (głosujemy na Tak lub Nie).  Na karcie wyborczej nie zabraknie też pytań referendalnych. Będzie pytanie o wprowadzenie poprawki do Konstytucji Stanu Illinois, dwa pytania powiatowe, trzy pytania miejskie oraz w niektórych okręgach będą również pytania lokalne.

RwA: Jakie metody głosowania są dostępne dla uprawnionych osób? 

M.M.-G.:  Metod głosowania jest bardzo dużo i każdy wyborca powinien znaleźć czas aby oddać głos.
Wyborcy mają możliwość oddania głosu korespondencyjnie (vote by mail balot). Aby to zrobić należy odpowiednio wcześniej wypełnić wniosek o kartę do głosowania korespondencyjnego, co można  zrobić przez internet na stronie Komisji Wyborczej( www.chicagowybory.com). Można też  wysłać wniosek drogą pocztową. Wnioski  o głosowanie korespondencyjne będą przyjmowane do 3 listopada.
Popularną metodą jest wczesne głosowanie i rejestracja, które są otwarte w każdym okręgu miejskim  na dwa tygodnie przed wyborami.  W mieście Chicago jest otwartych 50 lokali wczesnego głosowania, po jednym w każdym okręgu miejskim, oraz nasza nowa ”super” placówka otwarta w centrum miasta.  W tym okresie wyborcy, którzy jeszcze nie zdążyli się zarejestrować lub zmienić adresu mają możliwość dokonania tego.
W 12 placówkach wyborczych, a także w siedzibie Komisji Wyborczej, można spotkać polskie osoby zasiadające w komisjach. Wielką pomocą są dwujęzyczni sędziowie elekcyjni, którzy służą szczególnie tym wyborcom, którzy  nie są biegli w języku angielskim.  Informacje o lokalach wczesnego głosowania w Chicago można znaleźć na stronie http://www.chicagoelections.com/po/early-voting.html .
W dniu 8 listopada placówki wyborcze w Chicago będą otwarte od 6 rano do 7 wieczorem. W Chicago będzie działało 2069 placówek wyborczych. Każdy wyborca jest przydzielony do swojego lokalu wyborczego i tylko w tym lokalu nazwisko wyborcy będzie znajdować się w spisie wyborców. Wyborca może się zarejestrować i oddać głos w lokalu do którego został przydzielony. Głosujemy tylko jeden raz!

RwA: W jaki sposób przebiega głosowanie?

M.M.-G.:  Przystępując do głosowania, wyborca zostanie poproszony o wypełnienie aplikacji o wydanie karty do głosownia. W tej aplikacji wpisujemy swoje imię i nazwisko, adres, datę urodzenia oraz podpisujemy się. Następnie po sprawdzeniu danych wyborcy w spisie wyborców, głosujący otrzyma kartę do głosowania.
We wczesnym głosowaniu, wyborcy głosują na tzw. monitorach dotykowych, czyli urządzeniach elektronicznych, które działają podobnie jak bankomat.  Bardzo ważne jest aby po wsunięciu karty wyborcy, nie wyciągać jej do momentu zakończenia procesu. Dopiero po oddaniu głosu na monitorze maszyna sama zwróci nam kartę, którą następnie oddajemy członkowi komisji.
Jeżeli wybierzemy głosowanie w Dniu Wyborów, mamy możliwość oddania głosu na monitorze dotykowym lub na drukowanej, papierowej karcie do głosowania, na której głosujemy poprzez połączenie strzałki obok nazwiska kandydata.  Osoba głosująca na papierze w tych wyborach otrzyma aż dwie karty. Na jednej będą pytania dot. referendum a na drugiej będą nazwiska kandydatów i pytania lokalne.  Po zagłosowaniu udajemy się do tzw. skanera optycznego i wkładamy do niego, po jednej, nasze karty w celu podliczenia naszych głosów.

RwA: Jakie informacje potrzebne są do rejestracji i gdzie można jej dokonać?

M.M.-G.:  Wyborcy, którzy zarejestrowali się wcześniej mieli możliwość rejestracji korespondencyjnej do 11 października i przez internet do 23 października.  W tej chwili pozostała osobista rejestracja i oddanie głosu w tym samym dniu kiedy dokonujemy rejestracji. Rejestracji można dokonać w okresie wczesnego głosowania lub w Dniu Wyborów, 8 listopada. Od tych osób jest wymagane przedstawienie dwóch dowodów tożsamości i co najmniej jeden z nich musi posiadać aktualny adres zamieszkania wyborcy.
Na stronie internetowej Komisji Wyborczej http://www.chicagoelections.com/po/your-voter-information.html  wyborcy mogą sprawdzić czy są zarejestrowali do głosowania poprzez wpisanie swojego adresu oraz nazwiska. Osoby które potrzebują się zarejestrować w Dniu Wyborów mogą sprawdzić w której placówce to uczynić poprzez wpisanie tylko swojego adresu zamieszkania.

RwA: Co w przypadku osób które nie zdążą się zarejestrować?  Czy będą, mimo wszystko, miały szansę wziąć udział w wyborach?

M.M.-G.:  Aby oddać głos wyborca musi być zarejestrowany do głosowania. Z nowym federalnym prawem, które obowiązuje w tych wyborach, każdy wyborca ma możliwość osobistej rejestracji we wczesnym głosowaniu lub w Dniu Wyborów. Trzeba tylko pamiętać o tym, że osoba rejestrująca się osobiście musi, tak jak nadmieniłam wcześniej, przedstawić  dwa dokumenty tożsamości z których najmniej jeden z nich musi posiadać  aktualny adres zamieszkania wyborcy.  Także proszę mieć te dokumenty ze sobą.

RwA: Czy mieszkańcy miasta i stanu, którzy nie będą w pobliżu własnego lokalu wyborczego będą mieli szansę głosować i jeżeli tak to w jaki sposób? Jak jest z głosowaniem zza granicy? Czy jest w ogóle taka możliwość?

M.M.-G.:  Tak, absolutnie. Nawet osoby, które przebywają poza granicami kraju mają możliwość głosowania korespondencyjnego.  Wyborcy przebywający tymczasowo poza granicami Stanów Zjednoczonych muszą odpowiednio wcześniej wypełnić wniosek o Federalną Kartę Pocztową (FPCA) – rejestracja/wniosek o kartę do głosowania korespondencyjnego. Osoby przebywające poza granicami kraju, które nie są jeszcze zarejestrowane miały termin na dostarczenie wniosku do urzędu Rady Wyborczej do wtorku 11 października 2016 r. w celu otrzymania karty do głosowania. Osoby już zarejestrowane do wyborów i przebywające poza granicami kraju mają możliwość dostarczenia wniosku do poniedziałku 31 października. Na stronie Komisji Wyborczej (http://www.chicagoelections.com/po/military-overseas-voters.html) można znaleźć więcej informacji dotyczących głosowania korespondencyjnego dla osób przebywających poza granicami kraju.

RwA: Na co muszą zwrócić uwagę wyborcy w poszczególnych okręgach, bo nie wszyscy będą wybierali te same osoby?

M.M.-G.:  Przed przystąpieniem do głosowania wyborcy powinni się zorientować nie tylko kto kandyduje do wyborów, ale w jakim dystrykcie się znajdują, szczególnie kiedy wybierają Reprezentanta do Kongresu Stanów Zjednoczonych (kongresmana), Senatora Stanu oraz Reprezentanta  Stanowego. Zanim zasugerujemy się radami sąsiada sprawdźmy wszystko bo może okazać się, że nasz sąsiad będzie miał do wyboru całkiem innych kandydatów niż my, ponieważ jego adres będzie należeć do innego dystryktu wyborczego.

RwA: Jakie dokumenty tożsamości czy identyfikacyjne są potrzebne w lokalu wyborczym i dlaczego?

M.M.-G.:  Wielu wyborców w Dniu wyborów nie powinno zostać poproszonych o przedstawienie dokumentu tożsamości, ale zachęcamy wszystkich wyborców aby zawsze mieć z sobą dowód tożsamości.  Nie jest wymagane przedstawienie dokumentu tożsamości od wyborcy, który jest zarejestrowany pod swoim aktualnym adresem zamieszkania oraz głosuje w odpowiedniej placówce wyborczej. Podpis wyborcy zgadza się z podpisem na oryginalnej rejestracji. Dokładnie mówiąc status wyborcy jest „aktywny”.
Przedstawienie jednego (1) dokumentu tożsamości z aktualnym adresem zamieszkania wyborcy jest wymagane jeżeli:
– Członkowie obwodowej komisji (sędziowie elekcyjni) zakwestionują prawo wyborcy do głosowania LUB jeżeli wyborca dostarczył formularz rejestracyjny, który nie posiada numeru dowodu tożsamości/prawa jazdy stanu Illinois lub numeru Social Security (ubezpieczenia społecznego).
Przedstawienie dwóch (2) dokumentów tożsamości jest wymagane, jeżeli wyborca osobiście rejestruje się po raz pierwszy, zmienia adres zamieszkania lub nazwisko w okresie Wczesnego Głosowania lub w Dniu Wyborów, 8 listopada i dokonuje tego w odpowiedniej placówce wyborczej. Jeden z dwóch dokumentów tożsamości musi posiadać aktualny adres zamieszkania wyborcy. Listę dozwolonych dokumentów można znaleźć tutaj:  http://www.chicagoelections.com/po/when-you-need-id-to-vote.html

RwA: Czym jest voter fraud czyli oszustwo wyborcze? Jak się może objawiać i co za to grozi?

M.M.-G.: Do oszustwa wyborczego może dojść jeżeli wyborca łamie zasady udziału w wyborach. Jeżeli wyborca głosował w okresie Wczesnego Głosowania i zmienił zdanie odnośnie oddanego głosu w żadnym wypadku NIE MOŻE ponownie głosować i unieważnić  wcześniej oddanego głosu. Próba ponownego głosowania po raz kolejny w tych samych wyborach jest przestępstwem.
Rejestrując się do głosowania, przysięgamy poprzez złożenie swojego podpisu, że podane informacje są zgodne z prawdą. Dwa pierwsze pytania na które odpowiadamy to:
1. Czy jest Pan(i) obywatelem(ką) Stanów Zjednoczonych?
2. Czy będzie Pan(i) miał(a) ukończony 18 rok życia przed lub w dniu przystąpienia do głosowania?
Udzielenie na te pytania odpowiedzi niezgodnych z prawdą jest równoznaczne z popełnieniem oszustwa wyborczego. Zdarza się, że osoby, które nie są obywatelami Stanów Zjednoczonych, z braku znajomości języka angielskiego, rejestrują się do głosowania podczas odnawiania prawa jazdy czy dowodu tożsamości w urzędzie Sekretarza Stanu. Przeważnie osoby te orientują się, że nieświadomie zarejestrowały się do głosowania kiedy pocztą otrzymują tzw. kartę wyborcy (Voter ID) czyli potwierdzenie rejestracji do wyborów.  W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z urzędem wyborczym w celu unieważnienia rejestracji. Należy pamiętać o tym, że dopóki nie jesteśmy oficjalnie obywatelami Stanów Zjednoczonych NIE MOŻEMY się rejestrować do głosowania ani głosować.

RwA: Ta kampania jest bardzo agresywna i głosujący są zewsząd bombardowani informacjami i przekonywani  do wyboru tego czy tamtego kandydata. O ile w Stanach nie ma czegoś takiego jak cisza przedwyborcza o tyle pewne zachowania są nieakceptowalne. Jakie zachowania są podczas głosowania absolutnie niedopuszczalne i gdzie należy je zgłosić?

M.M.-G.: Tak, zgadzam się, wyborcy dostają masę korespondencji od kandydatów. We wczesnym głosowaniu lub w Dniu Wyborów są prowadzone agitacje wyborcze przed lokalami wyborczymi, gdzie jesteśmy wręcz zasypywani ulotkami. Dodatkowo, przed lokalami wyborczymi jest mnóstwo znaków kampanii wyborczych. Komisja Wyborcza posiada jurysdykcję tylko nad znakami kampanii wyborczych i nawet wtedy dotyczy to tylko wnętrza placówki wyborczej i tzw. strefy “campaign-free zone” wyznaczonej w odległości 100 stóp od wejścia do placówki wyborczej.  Znaki kampanii wyborczych są dozwolone na obszarze placówki wyborczej, tylko poza wyznaczoną strefą. Wyborcy, którzy mają pytania odnośnie znaków kampanii wyborczych w okresie wczesnego głosowania mogą dzwonić pod numer 312-263-1394. W dniu wyborów prosimy wyborców dzwonić do Centralnego Biura Wyborczego (Election Central) na numer 312-269-7870. Jeżeli wyborca ma jakiekolwiek inne pytania dotyczące znaków wyborczych na terenie innych miejsc publicznych takich jak: mosty, parki, skrzyżowania itp., powinien dzwonić na numer 311.

RwA: Wiadomo, że prawo do głosowania przysługuje tylko obywatelom , czy osoby, które nie mają jeszcze tego prawa mogą się w jakiś sposób zaangażować w wybory?

M.M.-G.:  Niestety nie, tylko obywatele Stanów Zjednoczoncyh mogą głosować a także mogą pracować w obwodowej komisji wyborczej. Jest to praca TYLKO w  Dzień Wyborów i oczywiście jest płatna $190 ($50 za szkolenie i $140 za cały dzień pracy). Serdecznie namawiam do składnia aplikacji przez internet na stronie www.chipollworker.com i pracę w każdych wyborach. Komisja Wyborcza miasta Chicago przy każdych wyborach poszukuje dwujęzyczne osboy do pracy w komisjach. Aby się zakwalifikować do pracy w obwodowej komisji wyborczej trzeba być obywatelel Stanów Zjednoczonych oraz być zarejstrowanym do wyborów w Chicago lub na przedmieściach, w powiecie Cook. Więcej informacji na temat pracy w komisjach można znaleźć na stronie: http://www.chicagoelections.com/po/serving-as-a-judge-of-election.html

RwA:  Kto nie może w ogóle głosować? (nie-obywatele, przestępcy,  posiadacze zielonych kart…itd? Czy prawo wyborcze może zostać  odebrane?

M.M.-G.: Mogą tylko głosować zarejestrowani obywatele Stanów Zjednoczonych.  Osoby, które posiadają tylko zieloną karty lub osoby, które nie mają legalnego statusu NIE mogą głosować! Osoby, które odsiadują wyrok w więzieniu nie mogą brać udziału w wyborach. Jeżeli głosujemy i nie jesteśmy uprawnieni do głosowania możemy zostać za to ukarani, grozi to nawet deportacją.

RwA: Chicagowska Komisja Wyborcza ma świetną stronę (o której jeszcze powiemy poniżej), przez którą można zrobić prawie wszystko. Czego nie można zrobić przez stronę internetową?

M.M.-G.: Tak dokładnie, strona internetowa Komisji Wyborczej posiada szeroki zakres informacji dotyczących rejestracji do głosowania, głosowania wczesnego lub korespondencyjnego oraz informacji kiedy wyborca potrzebuje przedstawić dokument tożsamości. Można sprawdzić swoje informacje wyborcze, czyli status naszej rejestracji, placówkę wyborczą do której jesteśmy przydzieleni w Dniu Wyborów, można również zapoznać się ze wzorem karty do głosowania, zobaczyć listę nazwisk kandydatów oraz referendum. Przez internet nie można natomiast oddać głosu!

RwA: Dlaczego warto się angażować w wybory i edukować się na temat kandydatów i procesu wyborczego?

M.M.-G.: Powinniśmy skorzystać z przywileju, który nabyliśmy poprzez uzyskanie obywatelstwa tego kraju. Jeżeli będziemy brać aktywny udział w wyborach, na pewno będziemy postrzegani przez polityków jako siła etniczna, z którą powinni się liczyć i o której poparcie warto zabiegać, przez to na pewno wzrośnie nasza pozycja i siła przebicia w Stanach.
Zanim przystąpimy do głosowania powinniśmy się zapoznać z listą kandydatów i odrobić zadanie domowe, czyli dowiedzieć się konkretnie o danym kandydacie co reprezentuje i czy zgadzamy się z kandydata poglądami i jak może to wpłynąć na nasze codzienne życie. Najlepszym źródłem informacji są środki masowego przekazu (prasa, radio, telewizja, internet).  Komisja Wyborcza miasta Chicago posiada tylko listę z nazwiskami kandydatów.

RwA: Co jeszcze powinien wiedzieć potencjalny wyborca?

M.M.-G.: Przede wszystkim wyborca powinien znać swoje prawa, Ustawę Praw Wyborców można znaleźć tutaj: http://www.chicagoelections.com/po/voters-bill-of-rights.html. Komisja Wyborcza miasta Chicago do każdych wyborów stara się zatrudnić polskojęzyczne osoby do pracy w obwodowych Komisjach Wyborczych na terenie miasta, oraz w okresie Wczesnego Głosowania w okręgach miejskich najbardziej zamieszkałych przez Polonię.
W dniu wyborów, w każdej placówce wyborczej jest dostępna broszurka „We Speak Your Language”, wydana w 16 językach obcych w tym po polsku. Zawiera ona wszystkie ważne informacje, także instrukcje jak oddać głos na monitorze dotykowym czy papierowej karcie do głosowania.
W dniu każdych wyborów, w naszym Centralnym Biurze Wyborczym (Election Central)  pod numerem  312-269-7870 odbieramy telefony przez cały dzień. Ta linia jest czynna tylko w Dniu Wyborów.  Na pytania wyborców odpowiadać będą kompetentni adwokaci Zarządu, pracownicy, oraz osoby biegłe w kilku językach obcych w tym oczywiście w języku polskim. Jeżeli wyborcy w Dniu Wyborów będą mieć pytania czy też uwagi prosimy w tym dniu dzwonić tylko do Centralnego Biura Wyborczego pod ten numer.
Chicagowska Komisja Wyborcza posiada stronę internetową w języku polskim www.chicagowybory.com, na której wyborca znajdzie wszystkie potrzebne informacje.  Strona również posiada linki do innych agencji wyborczych. Mamy otwartą tzw. polską linię telefoniczną 312-223-0823. Ta linia jest otwarta 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dzwoniąc należy zastawić dokładny numer telefonu oraz wiadomość. Wiele formularzy, takich jak formularz do rejestracji, wniosek o kartę do głosownia jest dostępnych w języku polskim.

Bardzo serdecznie dziękujemy za szczegółowe i  pomocne informacje.

 

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<