Foteliki samochodowe

Temat fotelików samochodowych jest w wielu przypadkach dla rodziców złem koniecznym, przez które starają się przebrnąć jak najszybciej i bez zbyt dużej inwestycji czasowo-myślowej. Kupno fotelika nie jest sprawą łatwą, bo są cztery oficjalne typy fotelików, a chyba z milion modeli do wyboru. Dochodzą dodatkowo do tego atesty, przepisy, wymogi prawne i inne czynniki na które trzeba zwrócić uwagę po to, aby nasza pociecha mogła bezpiecznie podróżować. W obliczu mnogości zagadnień, decyzja o tym ile zapłacimy, jakiej marki czy jakiego koloru będzie fotelik to naprawdę najmniejsze zmartwienie.

Przepisy:
Wszystkie stany wymagają aby dzieci były odpowiednio zabezpieczone podczas podróżowania samochodem. Przepisy w naszym stanie (Illinois Child Passenger Protection Act 625 ILCS 25/4) mówią o tym,  że dzieci poniżej 8 roku życia muszą podróżować w odpowiednim foteliku na tylnym siedzeniu. Foteliki powinny być atestowane i dopasowane do wielkości i wieku dziecka. Wyjątkiem jest dziecko powyżej 40 funtów, które w wyjątkowych warunkach może podróżować na tylnym siedzeniu zapięte tylko pasem biodrowym, w przypadku kiedy tyle siedzenie nie jest wyposażone w pas barkowo-biodrowy. Również dzieci między 8 i 16 rokiem życia muszą podróżować odpowiednio zabezpieczone pasami (625 ILCS 25/4a).
Ponadto przepisy jasno precyzują, że każdy, kto świadomie naraża lub pozwala narażać życie lub zdrowie dziecka poniżej 18 roku życia na niebezpieczeństwo, narusza prawo i może zostać ukarany wg prawa Abandoned Newborn Infant Protection Act ( Ustawa o Ochronie Porzuconego Niemowlęcia). Dotyczy to nie tylko przewożenia małych dzieci bez odpowiedniego zabezpieczenia ale także pozostawiania dzieci bez opieki w pojazdach mechanicznych. Warto wiedzieć, że osoba, która zostawia dziecko w wieku lat 6 i poniżej bez opieki w pojeździe mechanicznym na czas powyżej 10 minut narusza prawo. Zwrot „bez opieki” oznacza tutaj obecność osoby co najmniej 14 letniej, pod pieczą i w zasięgu wzroku której dziecko musi pozostawać przez cały czas. Naruszenie tego prawa jest wykroczeniem  typu A, karalnym grzywną w wysokości $2,500 i rokiem pozbawienia wolności. Kolejne wykroczenia tego typu grożą jeszcze większymi karami ( http://www.cyberdriveillinois.com/departments/drivers/childsafety.html ).

 Fotelik bezwzględnie trzeba więc mieć. Teraz tylko trzeba zdecydować który.

Rodzaje fotelików:

Właściwie bardziej niż foteliki chodzi o rodzaje zabezpieczenia. Wyróżniamy cztery rodzaje:

  1. Fotelik samochodowy skierowany tyłem do kierunku jazdy (Rear-Facing Car Seat): najlepsze rozwiązanie dla niemowlaka. Wyposażone w odpowiednią „uprząż” z pasów, w razie wypadku działa jak kołyska poruszając się wraz z dzieckiem aby zredukować nacisk na delikatną szyję/kark i kręgosłup dziecka. Do tego rodzaju fotelików można zaliczyć:
    Fotelik niemowlęcy czy nosidełko (instalowany tylko tyłem do kierunku jazdy), dla noworodków i małych dzieci, jest niewielki, w miarę poręczny i przenośny; dzieci wyrastają z niego ok 9 – 12 miesiąca. Wtedy zaleca się przestawienie dziecka do fotelika odwracalnego lub wielofunkcyjnego, które można wciąż używać tyłem do kierunku jazdy. Zaleca się aby dziecko podróżowało tyłem do kierunku jazdy do drugiego roku życia.
    Fotelik odwracalny (convertible seat): w  miarę jak dziecko rośnie, ten fotelik może zostać odwrócony, ze skierowanego tyłem do kierunku jazdy na skierowany przodem. Jest większy niż wyżej wymienione nosidełko ale przez to może być używany przez większe dzieci i dla ich bezpieczeństwa może być dłużej odwrócony tyłem. Jest instalowany „na stałe” w samochodzie.
    Fotelik wielofunkcyjny typu wszystko-w-jednym (all in one seat): to wielofunkcyjny fotelik którego można używać tyłem i przodem do kierunku jazdy a także można go zmienić w podstawkę (booster) kiedy           dziecko jest wystarczająco duże. Ponownie, tak jak poprzedni model, ze względu na rozmiar pozwala na dłuższe wożenie dzieci w pozycji tyłem do kierunku jazdy. Nie jest przenośny. Jest do dość ekonomiczne rozwiązanie,  ale ze względu na rozmiar nie we wszystkich samochodach się wygodnie zmieści.
  1. Fotelik skierowany przodem do kierunku jazdy (forward-facing car seat): posiada odpowiednio usytuowaną „uprząż” z pasów i dodatkowy mechanizm mocowania – specjalny pasek do przypięcia u góry (tether) co pozwala ograniczyć ruch fotelika a tym samym i dziecka podczas wypadku. Rodzaje:
    Fotelik odwracalny (convertible seat): w miarę jak dziecko rośnie można go odwrócić przodem do kierunku jazdy i odpowiednio zamocować a dziecko jest w nim bezpiecznie przypięte pasami
    Fotelik kombinowany (combination seat): jest to model który w miarę wzrostu dziecka można zmienić w siedzonko typu „booster”, posiada odpowiednie mocowania (pasek tether) i odpowiednie pasy dla dziecka.
    Fotelik wielofunkcyjny typu wszystko-w-jednym (all-in-one) model, który może być używany tyłem, przodem do kierunku jazdy a także jako podstawka (booster).
  2. Fotelik – podstawka typu „booster”:  pozwala podnieść (boost) dziecko na tyle aby pasy bezpieczeństwa odpowiednio układały się na ciele dziecka (czyli przechodziły przez mocniejsze części ciała takie jak klatka piersiowa, ramiona, uda). Do rodzajów tego siedzonka zalicza się:
    Podstawka z wysokim oparciem ( booster seat with high back): ten rodzaj fotelika jest tak zaprojektowany aby zapewnić oparcie dla karku i głowy dziecka oraz podnieść dziecko na tyle aby pasy odpowiednio opinały dziecko. Ten rodzaj fotelików jest najlepszym rozwiązaniem w samochodach z niskimi tylnymi fotelami lub bez zagłówków.
    Podstawka bez oparcia (backless booster seat): jest dostawką która ma przede wszystkim na celu podniesienie dziecka aby pasy bezpiecznie opinały dziecko i spełniały swoją rolę. Dobre rozwiązanie w samochodach w których tylne siedzenia posiadają zagłówki.
    Fotelik kombinowany (combination seat): w miarę wzrostu dziecka zapewnia możliwość przeniesienia           dziecka z fotelika do podstawki.
    Fotelik wielofunkcyjny typu wszystko-w-jednym (all-in-one) model, który „rośnie” z dzieckiem i spełnia wszystkie jego potrzeby w zależności od wieku i rozmiaru dziecka.
  1. Pasy bezpieczeństwa: dla dzieci od ok. 8- 12 lat, powinny w miarę ciasno opinać i przebiegać w poprzek ud, klatki piersiowej i ramion tak aby bezpiecznie unieruchomić dziecko podczas wypadku. Dziecko nigdy nie powinno być przepasane na wysokości jamy brzusznej, szyi czy twarzy. Decyzja o tym czy dziecko jest wystarczająco duże na jazdę w pasach „dla dorosłych” nie powinna być oparta tylko na fizycznych rozmiarach. Pamiętajmy o tym, że dziecko musi być gotowe i na tyle dojrzałe, żeby wytrzymało w tej pozycji przez cały czas trwania podróży.

Czym się kierować przy wyborze fotelika:
Jest mnóstwo czynników, które rodzice muszą rozważyć decydując się na zakup fotelika i to przeważnie nie jednego. Zazwyczaj pierwszym modelem jest nosidełko, które jest najbezpieczniejsze dla noworodków ale też jest stosunkowo wygodne, bo przenośne. Na dokładkę w większości przypadków można dopasować nosidełko do wózka tworząc tym samym system podróżny, który ułatwia rodzicom życie. Poza bezpieczeństwem, czyli spełnianiem (albo przewyższaniem) wszelkich standardów i wymogów NHTSA, kupując fotelik warto, między innymi, wziąć pod uwagę:

  • Rozmiar dziecka. W tym przypadku opłaca się myśleć do przodu i zadbać nie tylko o aktualne potrzeby dziecka (bo te akurat bardzo szybko przestaną być aktualne). Jeżeli nasza pociecha jest z gatunku tych większych i szybko rośnie, warto zainwestować w fotelik typu all-in-one. Pamiętajmy jednak o tym, żeby jak najdłużej wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy.
  • Nasz tryb życia. To ile czasu spędzamy z dzieckiem w samochodzie, jak długie i częste wycieczki odbywamy, również to jakie wycieczki planujemy na najbliższe lata z pociechą. Warto zainwestować więcej w fotelik, który zapewni dziecku (a tym samym i nam) większy komfort podróży.
  • Rozmiar i typ samochodu jakim będziemy wozić nasze skarby. To jak szerokie są tylne siedzenia (bo baza fotelika musi mieć odpowiednie oparcie), to czy samochód posiada system instalacji LATCH* i miejsce na pasek tether. Również to czy tylne siedzenia mają zagłówki i wystarczająco miejsca na to, żeby dziecko mieściło się, wsiadało i wysiadało w miarę swobodnie a także na to, żeby rodzic miał łatwy dostęp do dziecka i fotelika.
  • Rozmiar samego fotelika i to ile fotelików będziemy mieć w samochodzie. Jak również to czy planujemy w relatywnie krótkim czasie powiększenie rodziny.
  • Takie „drobiazgi” jak łatwość instalacji w samochodzie, łatwość zapinania i odpinania pasów, łatwość zmiany wysokości pasów, regulowania wysokości zagłówka, zmieniania z jednego fotelika w inny – w przypadku tych wielofunkcyjnych, czyszczenia wierzchniej osłony, ilości podstawek na picie, no i oczywiście kolor i cenę.

Jest to spora ilość informacji które trzeba wziąć rozważyć. Ale warto też wziąć pod uwagę to, jakie błędy najczęściej popełniamy przy nabywaniu i używaniu fotelików i jak się ich wystrzegać.  

 10 najczęstszych błędów i jak się ich wystrzegać:

1. Nabycie używanego fotelika bez uprzedniego sprawdzenia jego historii.
Jeżeli planujecie zakup używanego fotelika samochodowego upewnijcie się, że:
– posiada on instrukcję obsługi, oryginalną naklejkę producenta wraz z data produkcji, nazwą modelu i numerami ewidencyjnymi
– nie podlega(ł) wycofaniu z rynku z powodu wad produkcyjnych ani żadnych innych
– nie jest starszy niż 6 lat i nie utracił atestu
– nie ma widocznych uszkodzeń lub brakujących części (zwłaszcza przy fotelikach wielofunkcyjnych, które były zmieniane np. z fotelika w podstawkę)
– nie był nigdy w poważniejszym wypadku samochodowym
Jeżeli nie jesteście w stanie uzyskać informacji na temat historii fotelika, lepiej go nie kupować i nie używać.

2. Instalowanie fotelika w złym miejscu w samochodzie
Najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w foteliku samochodowym jest na tylnym siedzeniu i, o ile to możliwe, z dala od aktywnych poduszek powietrznych. Jeżeli umieścimy fotelik na przednim siedzeniu i poduszka powietrzna się otworzy, mogłaby uderzyć w tył fotelika dokładnie w miejscu gdzie znajduje się główka dziecka i spowodować poważne a nawet śmiertelne obrażenia. Jeżeli nie mamy innej możliwości i dziecko musi podróżować na przednim siedzeniu, najlepiej wtedy manualnie wyłączyć poduszki powietrzne albo zainstalować specjalny wyłącznik, który zapobiegnie automatycznej aktywizacji poduszek podczas stłuczki.
Dziecko podróżujące w foteliku odwróconym przodem do kierunku jazdy też może doznać obrażeń w wyniku otwarcia się poduszki powietrznej. Jeżeli instalujecie jeden fotelik na tylnym siedzeniu, najlepszym miejscem na to, w miarę możliwości technicznych, jest środek siedzenia. Jest to znacznie bezpieczniejsze niż umieszczanie go bliżej drzwi i minimalizuje ryzyko obrażeń podczas wypadku czy zderzenia.

3. Używanie fotelika samochodowego jako zastępczego miejsca do spania
Foteliki samochodowe są zaprojektowane tak, aby chroniły dziecko podczas podróży. Nie są przeznaczone do używania jako „łóżeczko” do spania w domu. Badania przeprowadzone w 2009 wykazały, że spędzanie przez dziecko dużej ilości czasu w foteliku w pozycji pół siedzącej prowadzi do kompresji w obrębie klatki piersiowej i obniżenia dopływu tlenu. A w przypadku niemowlaka nawet niewielka przeszkoda w dotlenieniu może wpłynąć negatywnie na jego rozwój.
Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w pozycji półsiedzącej w foteliku samochodowym może się również przyczyniać do spłaszczenia główki dziecka w jednym miejscu, problemów z rozwojem kręgosłupa a także do pogorszenia się symptomów choroby refluksowej (GERD).
Dodatkowo, dziecko które jest w foteliku umieszczone w niewłaściwym miejscu  (np. na miękkim łóżku)  jest narażone na upadek. Dlatego o ile spora liczba rodziców nie chce budzić śpiącego bobasa wyciągając go z nosidełka o tyle trzeba pamiętać, że dla dziecka znacznie wygodniej i zdrowiej będzie kontynuować sen w łóżeczku.

4. Nieprawidłowa instalacja w samochodzie i nieprawidłowa technika zapinania dziecka w ‘uprzęży’.
Zanim zainstalujecie fotelik należy się zapoznać z instrukcją obsługi producenta fotelika i samochodu, żeby dowiedzieć się jak najlepiej i najbezpieczniej zainstalować konkretny model fotelika. Należy się również upewnić, że fotelik jest odpowiednio ciasno zamocowany, tak aby zminimalizować przesunięcia i ruch w którąkolwiek stronę.

Niezależnie od tego czy instalacja będzie dotyczyła fotelika dla niemowląt czy też siedzonka dla większych dzieci (takiego, które można instalować zarówno tyłem jak i przodem do kierunku jazdy) należy zawsze pamiętać o tym, żeby:
– Używać zawsze pasów odpowiednio zamocowanych, jak to opisuje instrukcja obsługi,  zazwyczaj na, lub nieco poniżej, ramion dziecka
– Centralne zapięcie zawsze znajdowało się na wysokości pach dziecka, nie brzucha lub szyi. Należy się też upewnić, że pasy są proste (nieposkręcane) i odpowiednio napięte.
Rączkę nosidełka należy ustawiać w pozycji opisanej przez producenta jako najbezpieczniejsza.

5. Odchylanie fotelika z dzieckiem pod niewłaściwym kątem
W fotelikach dla niemowląt, instalowanych tyłem do kierunku jazdy, bezpieczny kąt nachylenia fotelika jest zazwyczaj określony (a czasem już ustawiony) przez producenta fotelika, tak aby główka dziecka nie zwisała bezwładnie do przodu. Wiele z siedzonek jednak posiada możliwość regulowania kąta nachylenia. W przypadku kiedy kąt nachylenia nie jest bezpieczny dla dziecka można podłożyć zrolowany ciasno ręcznik pod przednią część fotelika w celu uzyskania odpowiedniego kąta nachylenia.

Jeżeli dziecko jest bardzo drobne i „zwisa” bezwładnie w foteliku, lepiej jest obłożyć je zrolowanym kocykiem  z boków i w kroczu między pasem i dzieckiem. Producenci fotelików nie zalecają używania dodatkowych akcesoriów poza tymi, które są częścią fotelika albo należą do wyposażenia.

6. Zbyt szybkie przestawianie dziecka do fotelika skierowanego przodem do kierunku jazdy
Najlepiej oprzeć się pokusie aby przełożyć dziecko do większego fotelika w którym będzie podróżować przodem do kierunku jazdy tylko dlatego, żeby mogło obserwować uśmiechniętego rodzica we wstecznym lusterku. Podróżowanie w foteliku skierowanym tyłem do kierowcy jest zalecane do drugiego roku życia lub do momentu kiedy dziecko już fizycznie się nie mieści w foteliku, czyli ma ok. 35 funtów (ok. 16 kg) lub jest na tyle wysokie, że fotelik przestaje spełniać swoją funkcję. Można wtedy przesadzić dziecko do fotelika odwracalnego (convertible) czyli takiego, który można odwrócić zarówno tyłem jak i przodem do kierunku jazdy. Ten typ fotelików ma większe limity wagowo- wzrostowe niż nosidełka więc nasz szkrab (nawet jak jest większy) może wciąż bezpiecznie podróżować tyłem a kiedy skończy 2 lata ten samo fotelik będzie można odwrócić przodem do kierunku jazdy.

Kiedy przenosimy dziecko z nosidełka do większego fotelika pamiętajmy o tym, żeby:
– zainstalować go zgodnie z instrukcją obsługi producenta, przy pomocy pasa bezpieczeństwa lub tzw. systemu LATCH,
– użyć dodatkowego pasa zabezpieczającego fotelik od góry (tether) tak aby zapewnić mu dodatkową stabilizację
– dopasować ‘uprząż’  fotelika do rozmiaru dziecka i zawsze upewnij się, że są odpowiednio ciasno zapięte z klamrą na wysokości pach dziecka.

7. Ubieranie dziecka w zbyt grubą odzież wierzchnią
Pasy nie są w stanie spełniać odpowiednio swojej roli jeżeli dziecko jest ubrane w grubą kurtkę lub kombinezon. Jeżeli na zewnątrz jest zimno, ubierz dziecko w cieńszą kurtkę i czapkę tak aby pasy można było zapiąć odpowiednio ciasno, ewentualnie okryj dziecko kocem jeżeli jest mu zimno. Grubą kurtkę zachowaj raczej na spacery po dworze a nie podróże, jakby nie było ogrzewanym, samochodem.

7. Zbyt szybkie przesadzenie dziecka z fotelika do podstawki (siedzonka typu booster)
Większe dzieci potrzebują podstawki żeby pasy bezpieczeństwa leżały na nich prawidłowo.
Dziecko powinno się przesadzić z fotelika do podstawki dopiero wtedy, kiedy według instrukcji producenta z niego wyrosło, co zazwyczaj przypada na przedział 40-80 funtów (18-36 kg) w zależności od rodzaju fotelika, lub jeśli osiągnęło maksymalną dopuszczalną wysokość. Należy mieć na uwadze, że dziecko jest znacznie bezpieczniejsze w foteliku dlatego najlepiej zatrzymać je w nim jak najdłużej się da.

9. Nieprawidłowe użycie podstawki typu booster
Booster to rodzaj siedzonka, które często nie ma oparcia i którego funkcja ogranicza się do podniesienia (boost) dziecka tak, aby normalne pasy bezpieczeństwa znajdowały się we właściwych miejscach na ciele dziecka i mogły tym samy spełniać swoją funkcję. Podstawka typu booster musi być używana w połączeniu z pasem barkowo- biodrowym, nigdy tylko pasem biodrowym. Należy się upewnić, że pas biodrowy przylega ściśle do ud dziecka a barkowa część przebiega prawidłowo po skosie środkiem klatki piersiowej i ramienia.

Niezależnie od tego czy podstawka ma oparcie czy nie, zawsze należy go używać w połączeniu z pasem barkowo-biodrowym. Jeżeli samochód ma niskie oparcia lub nie posiada zagłówków, warto rozważyć nabycie podstawki z wysokim oparciem, takiego którego rozmiary odpowiadają rozmiarom dziecka.

10 . Zbyt szybkie przestawienie dziecka na jazdę w normalnych pasach, bez dodatkowych zabezpieczeń
Większość dzieci może bezpiecznie zacząć podróżować w „dorosłych” pasach bezpieczeństwa gdzieś w okolicach 8-12 lat. Najłatwiej rozpoznasz czy dziecko jest gotowe na podróże bez fotelika, jeżeli:
– dziecko ma powyżej 4 stopy 9 cali wzrostu (1,5 metra)
– dziecko siedzi na tylnym siedzeniu opierając się wygodnie o oparcie, jego kolana zginają się normalnie na krawędzi siedzenia i może tak wytrwać przez całą długość wycieczki
– pas barkowo –biodrowy leży tak jak powinien, płasko i ciasno przylega na udach, przez klatkę piersiową i ramię (nigdy przez szyję lub twarz).
Pamiętajmy, że dla dzieci poniżej 13 roku życia, tylne siedzenie jest najbezpieczniejsze.

 

Informacje o fotelikach samochodowych pomimo liczby czynników, które trzeba rozważyć są bardzo istotne i dla bezpieczeństwa i wygody dziecka i rodzica więc warto poświęcić tematowi kilka chwil. Zazwyczaj rodzice wybierając wyprawkę dla dziecka muszą się też zastanowić nad wyborem tego sprzętu. Zdarzają się jednak przypadki, że nasz pierwszy zakup okazuje się nie do końca trafny, z tych czy innych przyczyn. Konieczność ponownego rozważania zakupu wiąże się z dodatkowym stresem, czasem i – bądźmy szczerzy – niemałymi kosztami. Tak że zastanówmy się wcześniej nad tym zakupem, poczytajmy, sprawdźmy jakie oceny wystawiają danym produktom specjaliści od bezpieczeństwa i inni rodzice, a także zróbmy wycieczkę do sklepu, żeby fizycznie zobaczyć, dotknąć i przetestować modele, których zakup rozważamy. Czasami takie doświadczenie może całkowicie zmienić naszą opinię.

 

 

Jeżeli macie pytania dotyczące bezpieczeństwa, przepisów i wymogów prawnych a także potrzebujecie pomocy przy instalacji fotelika samochodowego, można lokalnie odszukać miejsca, które w tym pomaga http://www.safercar.gov/cpsApp/cps/index.htm
 *LATCH (Lower Anchors and Tethers for Children) międzynarodowy system instalacji fotelików samochodowych za pomocą trzech punktów kontrolnych: dwóch podłączeń w podstawie fotelika (anchors) i jednego na górze (tether). System ten jest standardowym elementem w produkcji auto-motoryzacyjnej w Stanach od września 2002 roku. W EU funkcjonuje pod nazwą ISOFIX a w Kanadzie CANFIX.
Źródła: http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/car-seat-safety/art-20043939?pg=1
http://www.safercar.gov/parents/index.htm
 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<