Breast Forum

Już 7 listopada!

JAmber Coalition – Bursztynowa Koalicja – to niedochodowa organizacja która powstała w ramach Polsko-Amerykańskiego Programu Walki z Rakiem Piersi. Rozmawiamy z jej założycielem, doktorem Markiem Rudnickim.

Rodzice w Ameryce: Akcje podejmowane w związku z tym, ze październik jest miesiącem walki z rakiem piersi powodują zwiększenie świadomości i wiedzy na temat tej choroby. Przyczyniają się między innymi do tego, że większość kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku raka piersi najważniejsza jest wczesna diagnostyka. Czy to prawda?

Dr Marek Rudnicki: Tak to prawda. To wielki sukces tych akcji prowadzonych już od wielu lat. Wczesna diagnostyka odgrywa niezwykle dużą rolę. Ale nie tylko ona. Także spersonalizowana medycyna, polegająca na dopasowaniu leczenia do przypadku i potrzeb konkretnej osoby. Okazuje się bowiem, że rak piersi, nawet ten najczęściej spotykany, który określamy skrótem DCIS (rak nieinwazyjny przewodowy sutka), u jednych kobiet prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, a inne mogą z nim żyć 20, 30, 50 lat – do naturalnej śmierci bez żadnych poważnych problemów zdrowotnych.

RwA: Od czego to zależy?

M.R.: Można powiedzieć, że zależy to od swoistego balansu w obrębie organizmu pacjenta. Chodzi o balans między odpornością immunologiczną tej osoby a agresją nowotworu. Nasza wiedza o nowotworach oparta jest głównie na badaniach morfologicznych. Czyli badamy materiał pod mikroskopem i na podstawie tego, co widzimy określamy rodzaj raka. Ale w obrębie tego samego rodzaju możemy mieć nowotwory bardzo agresywne, albo mniej inwazyjne. Ciągle pozostaje bardzo wiele do odkrycia na temat raka, przyczyn jego powstawania i właściwości.

RwA: Statystyki sprawiają, że kobiety się boją. Przytoczmy kilka: ryzyko wystąpienia raka piersi w USA wynosi 1 do 8; w Stanach Zjednoczonych notuje się od lat 80. wzrost zachorowań na tę chorobę o 3 do 4 procent rocznie. Co kobiety mogą robić, by obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi?

M.R.: W przypadku tej choroby za największy czynnik ryzyka uważa się wiek. Im kobieta jest starsza, tym to ryzyko zachorowania jest większe. Co można robić? Powiedziałbym, że nie ma lepszego badania, aniżeli mammografia. To badanie jest w stanie wykryć bardzo wczesne stadium nowotworu.

RwA: W jakim wieku powinno się rozpocząć regularne badania mammograficzne?

M.R.: Autobadanie powinno się zaczynać jak najwcześniej od 20 – 25 roku życia. Chodzi o badanie własnych piersi co miesiąc, sprawdzanie, czy nie zachodzą w nich jakieś niepokojące zmiany. Jeśli chodzi o mammografię, zdania są podzielone. American Cancer Society rekomenduje robienie mammografii od 40 roku życia, choć pojawiają się głosy, że można przesunąć czas rozpoczęcia badania o pięć lat. Badanie to powinno być robione co rok – półtora roku, do mniej więcej 70 roku życia.

RwA: Założona przez pana Amber Coalition organizuje co roku Breast Forum. W tym roku odbędzie się ono 7 listopada. Poruszone zostaną rozmaite zagadnienia: co robić, by zmniejszyć ryzyko raka piersi, najlepsze metody diagnostyczne, co nowego w leczeniu nowotworów piersi, profilaktyka, operacje oszczędzające i rekonstrukcyjne.

M.R.: Chcemy docierać nie tylko do kobiet chorych, ale do wszystkich. Naszym celem jest przekazanie im jak najpełniejszej, zbalansowanej wiedzy na temat diagnostyki, profilaktyki i leczenia raka piersi, opartej na podstawie najbardziej aktualnych badań naukowych.

RwA: Dziękujemy za rozmowę i zapraszamy na Breast Forum.

Breast Forum odbędzie się 7 listopada w Illinois Masonic Medical Center przy 836 W. Wellington o godzinie 10 am.  Forum dyskusyjne otwarte jest dla wszystkich. Zainteresowane panie będą mogły zapisać się na bezpłatne badania piersi, w efekcie których dla osób kwalifikujących się będą wydawane skierowania na sponsorowane mammografie.

Szczegoly: www.ambercoalition.org, facebook lub tel. 773-296-3838.

Layout 1

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<