Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, co oznacza, że wszędzie jest pełno różowych wstążeczek, które są symbolem walki, ale też częścią kampanii mającej na celu podniesienia świadomości tej choroby. O ile spora część społeczeństwa jest świadoma istnienia tej choroby o tyle wiele osób wciąż zapomina, o tym, żeby się regularnie badać bo wczesne wykrycie podnosi szanse skutecznego wyleczenia.
Osiągnięcia w dziedzinie diagnostyki i leczenia są znaczne, ale jest jeszcze wiele do zrobienia w dziedzinie zrozumienia co powoduje i zapobiegania. W kampanię co roku angażuje się wiele instytucji i prywatnych firm z różnych dziedzin gospodarki i sektora usługowego nie tylko w Stanach ale i na całym świecie. Kampanie informacyjne, akcje charytatywne i zbiórki funduszy mają na celu nie tylko podnoszenie świadomości ale też gromadzenie funduszy na badania mające na celu zrozumienie i znalezienie lekarstwa.

Czym jest rak piersi?
Rak piersi jest chorobą w której komórki nowotworowe (komórki, które przez mutację genów dzielą się w sposób niekontrolowany) powstają w tkance w obrębie klatki piersiowej. Do mutacji dochodzi wtedy, kiedy uszkodzone DNA komórkowe zaczyna wpływać na tworzenie nowych komórek. Komórki rakowe mogą się przenosić na sąsiednie zdrowe tkanki, ale wczesne wykrycie i leczenie pozwalają na powrót do normalnego życia.  
Mimo obszernych badań wciąż nie wiadomo jak i dlaczego dochodzi do uszkodzenia DNA. Przyczyny mogą być genetyczne i środowiskowe albo, jak to się dzieje w większości przypadków, może być to kombinacja obu czynników. Większość pacjentów nie wie co  spowodowało zachorowanie na raka w ich przypadku

Przyczyny zachorowań na raka:
Każda osoba, która usłyszała, że ma raka zastanawia się, jak to się stało i dlaczego zachorowała. Niestety, wciąż nie wiadomo dokładnie co  powoduje raka piersi. Lekarze wciąż nie są w stanie określić dlaczego rak pojawia się u jednych kobiet a u innych nie. Również nie są w stanie wskazać jednej konkretnej przyczyny zachorowań na raka piersi. Z tego, co do tej pory wiadomo z badań, rak piersi jest powodowany uszkodzonym DNA w komórkach, których podział zaczyna się wymykać z pod kontroli.

Grupy ryzyka:
Niektóre osoby mają większe szanse zachowania na raka piersi. Pewne czynniki podnoszą ryzyko zachorowania. Niektóre z nich, takie jak np. spożycie alkoholu, można kontrolować, podczas gdy inne, takie jak historia chorobowa rodziny, są poza naszą kontrolą. Tych drugich czynników jest znacznie więcej i naukowcy dzielą je na genetyczne i środowiskowe. Jednakże to, że ktoś się znajduje w grupie ryzyka nie równa się temu, że zachoruje na raka piersi. Wiele kobiet w grupach ryzyka  nigdy nie choruje na raka piersi.

Czynniki Genetyczne:
– Płeć: rak piersi pojawia się 100 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
– Wiek: dwie na trzy kobiety z inwazyjnym rakiem piersi słyszy diagnozę po 55 roku życia.
– Rasa: Rak piersi jest częściej diagnozowany u kobiet białych niż  jakiejkolwiek innej rasy.
–  Historia rodzinna i czynniki genetyczne: jeżeli matka, siostra, ojciec, lub dziecko było kiedykolwiek zdiagnozowane z rakiem piersi lub jajników, pacjent ma znacznie większe szanse zachorowania na raka piersi w przyszłości. Te szanse wzrastają jeszcze bardziej jeżeli którykolwiek z członków rodziny usłyszał diagnozę przed ukończeniem 50 roku życia.
–  Osobista historia chorób: jeżeli pacjentka otrzymała już kiedyś diagnozę raka piersi w jednej piersi, szanse na rozwinięcie się choroby w drugiej piersi. Ryzyko pojawienia się raka wzrasta również jeżeli wcześniej wykryto nieprawidłowe komórki, takie jak rozrost atypowy, rak śródprzewodowy (nieinwazyjny przewodowy sutka) typu LCIS albo DCIS.
– Historia menstruacji i ciąży: wcześniejsza menstruacja (ok.12 lat) i późna menopauza (ok. 55 lat), kobiety, które późno urodziły swoje pierwsze dziecko a także te, które nigdy nie rodziły dzieci są w grupie podwyższonego ryzyka.
– Konkretne zmiany genetyczne: mutacje w obrębie genów takich jak BRCA1 i BRCA2 mogą podwyższyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Mutacje te określa się na podstawie badania genetycznego, które powinny rozważać osoby mające historię zachorowań na raka w rodzinie. Osoby z mutacją w tych genach mogą także przekazać te geny swoim dzieciom.
– „Gęsta” tkanka piersiowa: kobiety ze zwartą tkanką w obrębie piersi mogą mieć problemy z wykryciem guzków. Kilka stanów przeforsowało prawo wymagające od lekarzy informowanie pacjentek z tą przypadłością, że mogą być w grupie zwiększonego ryzyka.

Czynniki Środowiskowe i Styl Życia:
– Brak ruchu i aktywności fizycznej: osiadły tryb życia z małą ilością ruchu może prowadzić do zwiększenia szansy zachorowania na raka piersi.
– Nieodpowiednia dieta: dieta bogata w tłuszcze nasycone, z niedoborem  warzyw i owoców może przyczynić się do wzrostu ryzyka zachorowania na raka.
– Nadwaga lub otyłość: szanse zachorowania na raka piersi rosną dodatkowo u osób, które są otyłe lub mają nadwagę i przeszły menopauzę
– Nadużywanie alkoholu: częste konsumowanie napojów alkoholowych podnosi ryzyko zachorowania na raka piersi.
– Radioterapia: osoby, które przechodziły radioterapię (naświetlanie) w okolicy klatki piersiowej przed 30 rokiem życia mają większe szanse zachorowania.
– Hormonalna Terapia Zastępcza (Combined Hormone Replacement Therapy): osoby korzystające z tej terapii, jako lekarstwo na menopauzę, nie tylko mają podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi, ale też wyższe ryzyko, że rak zostanie wykryty w późniejszym czasie i  bardziej zaawansowanym stadium

Statystyki wykazują jednak, że u 60-70% osób z rakiem piersi, choroba ta nie ma bezpośredniego połączenia z wyżej wymienionymi czynnikami ryzyka, a u części osób z grup ryzyka rak się nigdy nie pojawi.

Co NIE powoduje raka piersi:
– rak piersi nie jest zaraźliwy, nie można się go nabawić od osoby, która jest chora
– rak piersi nie jest też powodowany przez noszenie biustonosza z drucianym wzmocnieniem, implanty, dezodoranty, antyperspiranty, mammogramy, kofeinę, plastikowe pojemniki na jedzenie, mikrofalówki czy telefony, jak niektóre mity sugerują.

Fakty o raku piersi w Stanach Zjednoczonych:
– 1 na 8 kobiet w Stanach usłyszy pozytywną diagnozę raka piersi w ciągu swojego życia
– rak piersi jest najczęściej występującym rakiem wśród kobiet
– rak piersi jest drugą w kolejności przyczyną śmierci wśród kobiet
– każdego roku około 220,000 kobiet w Stanach Zjednoczonych jest diagnozowanych z rakiem piersi a ponad 40,000 umiera z tego powodu
– mimo tego, że przypadki raka piersi wśród mężczyzn są bardzo rzadkie, około 2150 mężczyzn jest rocznie diagnozowanych z tą chorobą i około 410 mężczyzn rocznie umiera na raka piersi.

Globalna 
perspektywa
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że rak piersi jest najczęściej wykrywanym nowotworem u kobiet na całym świecie, pochłaniającym setki tysięcy żyć we wszystkich krajach i strefach społecznych, niezależnie od stopnia rozwoju cywilizacyjnego.
Dobrą informacją jest to, że w ostatnich latach liczba kobiet powyżej 50 lat z diagnozą raka zmalała, co może mieć związek ze zmniejszeniem liczby terapii hormonalnych (zastępcze terapie hormonalne) przepisywanych kobietom w okresie menopauzy. Dodatkowo, od lat 90-tych można zauważyć zmniejszenie śmiertelności z powodu raka piersi, co jest związane nie tylko z poprawieniem jakości badań i wczesną diagnostyką, ale też ze wzrostem świadomości i stale poprawiającymi się metodami leczenia.

 

 

 

 

Zastrzeżenie: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.
Źródła:http://www.nationalbreastcancer.org/about-breast-cancer
http://www.cdc.gov/cancer/dcpc/resources/features/breastcancerawareness/
http://www.cancer.org/

 

 

1 Comment

  1. Avatar
    Zdrowegeny.pl November 02, 2015

    Profilaktyka raka piersi jest niezwykle istotna. Rekomendujemy badania genetyczne na obecność mutacji brca1. Mutacja ta to aż 70% ryzyko zachorowania na raka piersi… Ryzyko to można kontrolować, a wykyrycie na wczesnym etapie rozwoju choroby to aż 95%

    Reply

Leave reply

<