Przepisy i wskazówki dla rowerzystów

Maj jest w Stanach miesiącem poświęconym szerzeniu popularności jazdy na rowerze, National Bike Month.  Jest to dyscyplina, która nie wymaga specjalnych umiejętności, jak już potrafimy utrzymać balans i nią łatwo zarazić nasze pociechy, niezależnie od tego, czy zabierzemy je na rower w siedzonku, przyczepie, czy pozwolimy na samodzielną jazdę. Dla dzieci rowery są ekscytujące. Szczególnie na “dorosłych” trasach.

Najlepszą porą na zakup nowego roweru jest jesień, gdyż wiele sklepów sportowych wyprzedaje „letni” sprzęt. Można więc znaleźć dobry rower z osprzętowaniem w całkiem przystępnej cenie.
Poza przygotowaniem technicznym, znalezieniem odpowiedniego roweru, rowerka, siedzonka czy przyczepy, zakupieniem kasku i potencjalnie dodatkowych ochraniaczy dla małego rowerzysty o zapędach kaskaderskich, powinniśmy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach. Pamiętajmy o tym, dzieci zawsze bacznie nas obserwują, więc – szczególnie w tym przypadku –  powinniśmy świecić dobrym przykładem.  Oto, wg. Sekretarza Stanu i Policji Stanowej, podstawowe zasady bezpiecznego „rowerowania”:

  1. Pamiętaj o kasku. Dla dziecka, ale też dla siebie. Oczywiście wiele zależy od stylu jazdy i miejsca w którym będziemy jeździć. W stanie Illinois nie ma jednolitego prawa stanowiącego o tym, że rowerzysta MUSI mieć kask. Prawo to zależy od lokalnych przepisów i tam, gdzie obowiązuje, dotyczy ono przeważnie dzieci i młodzieży do 16, 17 lub 18 roku życia. Na przykład miasteczka Inverness, Cicero i Skokie wymagają aby każdy rowerzysta poniżej 16 roku życia miał kask. Barrington wymaga kasków dla rowerzystów poniżej lat 17, a Libertyville ma zarządzenie zachęcające do noszenia kasku, ale nie ma takiego wymogu. Prawo stanowe jest aktualnie w fazie przygotowania. Oczywiście noszenie kasku podczas jazdy jest zalecane dla wszystkich, bo z pewnością nie zaszkodzi, a może się okazać, że pomoże uchronić przed nieszczęściem.
  2. Znajdź bezpieczne miejsce do jazdy. Najlepiej z dala od ruchliwych ulic i miejsc, gdzie łatwo o wypadek. W przypadku jazdy po ulicach, małe dzieci mogą jeździć po chodniku. Dorośli powinni używać wydzielonych ścieżek  i mogą jeździć chodnikiem tylko w miejscach oznaczonych. Pamiętaj zawsze o tym, że piesi mają pierwszeństwo na chodniku oraz na przejściach i powinniśmy im zawsze ustąpić.
  3. Przestrzegaj przepisów drogowych, stosuj się do znaków i sygnalizacji zarówno podczas jazdy ulicami jak i na ścieżkach. Na ulicach jedź prawą stroną i stosuj się do znaków i sygnalizacji. Spora ilość ścieżek, przeznaczonych nie tylko dla rowerzystów, ma oznakowania mówiące którą stroną ścieżki i z jaką prędkością jechać po to, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom i zapobiegać potencjalnym wypadkom.
    Stosowanie się do przepisów jest również świetną okazją, aby przez zabawę uczyć dzieci nie tylko przepisów i umiejętności rozpoznawania znaków, ale także kultury użytkowania dróg i ścieżek.
  4. Jeźdź ostrożnie i defensywnie. Poza stosowaniem się do zasad ruchu drogowego pamiętaj o tym, aby nie dać się sprowokować zachowaniem innych i nie narażać niepotrzebnie siebie i innych uczestników wycieczki. Nie ścigaj się i nie wykonuj gwałtownych manewrów na ulicy. Do ruchu włączaj się płynnie i spokojnie. Mówiąc kolokwialnie – nie szalej. Pod żadnym pozorem nie próbuj łapać czy czepiać się samochodów, żeby cię holowały.
  5. Nie wciskaj się w ciasną przestrzeń pomiędzy dwoma jadącymi bądź stojącymi w korku samochodami i generalnie unikaj jeżdżenia między pojazdami. Bądź czujny i uważaj na pojazdy na drogach dojazdowych, podjazdach i drogach pożarowych. Bądź też czujny i świadomy potencjalnych przeszkód, czy na ulicy czy też na ścieżkach w lesie.
  6. Opanuj ręczne sygnalizowanie skrętów i stopu. Pamiętaj o tym, aby podczas jazdy, poza sygnalizowaniem, zawsze trzymać obie ręce na kierownicy. Zwłaszcza kiedy rower jest dodatkowo obciążony małym pasażerem lub przyczepą.
  7. Ostrożnie przekraczaj ulice. Zawsze rozglądaj się (lewo-prawo-lewo) zanim przejedziesz. Jeżeli ulica jest niebezpieczna albo bardzo ruchliwa, lepiej zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Nie „prowadź” pasażerów lub dużych pakunków na rowerze.
  8. Pamiętaj aby utrzymywać rower w dobrym stanie technicznym aby hamulce, wszystkie lampy i światła, dzwonek albo trąbka były w dobrym stanie i działały poprawnie.
  9. Unikaj jeżdżenia  po zmroku. Jeżeli nie jesteś w stanie tego uniknąć, upewnij się, że masz działający reflektor i światła odblaskowe. Nie wszystkie dzieci są fanami jazdy po ciemku, dobrze jest więc tak zaplanować wycieczkę aby wrócić do „bazy” przez zapadnięciem zmroku.

 

Znajomość przepisów i zdrowy rozsądek, a także przygotowanie do wycieczki są kluczowe do tego, aby dobrze się bawić. Wybierajmy miejsca do jazdy dostosowane do naszych, i naszych pociech, możliwości fizycznych. Sprawdźmy jakie udogodnienia są dostępne na ścieżkach czy trasach, czy będą to miejsca parkingowe, ławki na odpoczynek czy ubikacje. Upewnijmy się, że mamy ze sobą wystarczającą ilość picia i przekąsek a także dostęp do apteczki i GPS lub mapkę, jeżeli wybieramy się w nieznane.
Ostatecznie, gdziekolwiek się wybierzecie – życzymy bezpiecznych i udanych wycieczek rowerowych!

 

 

 

Źródła: https://www.cyberdriveillinois.com/publications/pdf_publications/dsd_a170.pdf
https://www.isp.state.il.us/docs/5-035.pdf
http://www.cityofchicago.org/content/dam/city/depts/cdot/bicycling/publications/kids_chicago_english.pdf
https://www.cyberdriveillinois.com/publications/pdf_publications/dsd_a143.pdf

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<