6 prostych sposobów jak zadbać o siebie

Mały przewodnik dla bardzo zabieganych Mam

Pokazywanie się z najlepszej strony wymaga świadomego wyboru i wysiłku, szczególnie w przypadku zapracowanych i zabieganych mam. Często oznacza to wyjście poza strefę komfortu i postawienie siebie na pierwszym miejscu. Ale czy można być zdrowym, świetnie się czuć i wyglądać, mieć radosne życie jednocześnie żonglując karierą i rodziną? Można, ale kluczem do tego balansu jest świadomy wybór i podjęcie pewnych kroków, które mają na celu dbanie zarówno o ciała, umysł jak i duszę. Niektórym z nas przychodzi to łatwiej, innym z trudem, a jeszcze innym dopiero po latach prób i błędów się udało.
My, matki Polki mamy dodatkowy bagaż tradycyjnego modelu wychowania. W ogromnej większości przypadków od naszych mam oczekiwano całkowitego poświęcenia się rodzinie (niezależnie od tego, czy były aktywne zawodowo), utożsamiając dobro rodziny z dobrem własnym. Nie zawsze miało to pozytywny wpływ na samopoczucie i dobrobyt kobiety, nawet (co zdarzało się dość często) jeżeli się do tego nie przyznała.
W jakiejkolwiek sytuacji nie jesteśmy – będąc zabieganymi mamami,  zawsze nam się wydaje, że łatwiej o zmianach opowiadać i planować niż  wprowadzić je w życie, prawda?

Według Julie Burton, autorki książki  “The Self-Care Solution: A Modern Mother’s Must-Have Guide to Health and Well-Being”, współczesne matki są pod ogromną presją, wciąż osądzane i oceniane (źle jak robią tak i źle jak robią inaczej) i niezależnie od tego czy pracują czy nie, borykają się z poczuciem winy, gdy poświęcają trochę czasu na własne potrzeby. Na liście miliona rzeczy do zrobienia, mamy przeważnie swoje potrzeby umieszczają na końcu…i często te potrzeby nie doczekują się realizacji.

Burton, która sama jest matka, też borykała się z tym problemem. Szukając złotego środka, który pozwoliłby jej znaleźć równowagę między macierzyństwem i sobą, zapytała ponad 400 matek o to, jak one sobie radzą z balansowaniem życia rodzinnego i kariery, dbaniem o siebie i wychowywaniem dzieci. Odpowiedzi tych kobiet pomogły ukształtować praktyczne porady zawarte w jej książce, której naczelnym przekazem jest to, że nie można o sobie zapominać, jeżeli chcemy się cieszyć swoim życiem.

Kiedy kobieta zostaje matką, z pełną świadomością decyduje się oddać i poświęcić opiece nad dzieckiem powinna jednocześnie wybrać sobie mantrę, coś w stylu: “Będę szanować siebie poprzez regularne dbanie o siebie i swoje potrzeby. To sprawi, że będę szczęśliwa i będę mogła lepiej zadbać o moją rodzinę”.  Mamy mają ogromną szansę dać dobry przykład swoim dzieciom, szczególnie córkom,  pokazać jak być dobrym dla siebie a przez to- dla innych, bo jak przysłowie głosi „Z próżnego to i Salomon nie naleje”.
Tylko jak to zrobić, żeby o siebie zadbać, zwłaszcza jeśli już od jakiegoś czasu odkładamy nasze potrzeby na koniec listy “do zrobienia”?
Po pierwsze, wg. autorki, wpisać się z powrotem na listę. Zacząć od poświęcenia tylko sobie chociaż 10 minut dziennie. Być cierpliwą i kultywować plany i marzenia, i traktować siebie z taką samą delikatnością i czułością z jaką traktujemy nasze dzieci.
Aby ułatwić sobie stopniowe zmiany warto się podeprzeć tymi 6 wskazówkami, które pomogą sprawić, że dbanie o siebie będzie częścią dziennych priorytetów.

  1. Ruszaj się

Niezależnie od tego, czy chcemy częściej ćwiczyć, czy po prostu zmienić codzienną rutynę, warto wybierajmy ćwiczenia, które będą motywować do ciągłego i konsekwentnego praktykowania. Można wziąć udział w zajęciach jogi na świeżym powietrzu, zarejestrować się do biegu na 5K, wynająć osobistego trenera, spróbować swoich sił w Tai Chi. Można kupić płytę dvd z ćwiczeniami pilates. Warto dodać do tego element zabawy, na przykład organizowanie imprez tanecznych w salonie z dziećmi lub jazda na rolkach.

  1. Karm swoje ciało

Dobre, zdrowe jedzenie napędza ciało, więc warto się upewnić, że jemy i pijemy wysokiej jakości pokarmy. Ogromnej ilości z nas zdarza się dojadać po dzieciach zamiast jeść z nimi. Stawianie dzieci na pierwszym miejscu jest naturalną tendencją, ale to nie znaczy, że powinniśmy rezygnować z odpowiedniego, pełnowartościowego jedzenia dla siebie. A przecież rodzic, który dba o siebie i dobrze się odżywia jest dla dzieci doskonałym przykładem i modelem zdrowego żywienia i zachowania. Jak w prosty sposób kształtować zdrowe nawyki żywieniowe? Można zrezygnować z mięsa chociaż jeden dzień w tygodniu. Kupowanie lokalnych, organicznych produkty na sezonowych “targowiskach” jest dobrym rozwiązaniem tak samo jak  gotowanie w domu od podstaw i zastąpienie wodą napojów gazowanych. Warto poświęcić kilka minut na zaplanowanie, co znajdzie się w lodówce każdego tygodnia, aby móc szybko, zdrowo i łatwo przygotowywać pożywienie i jeść.

  1. Utrzymuj kontakty

Nie pozwólmy, aby napięty grafik wyeliminował czas dla rodziny i przyjaciół. Jeśli nie udaje nam się zorganizować cotygodniowej randki czy spotkania z przyjaciółmi, spróbujmy przynajmniej zaplanować takie spotkania regularnie, na przykład w raz w miesiącu. Zaplanujmy spotkanie z przyjaciółmi nawet na dwie-trzy godziny w sobotę, raz w miesiącu. Postarajmy się zaprosić sąsiadów czy znajomych na kolację przynajmniej raz w na jakiś czas. Zaplanujmy pizzę i film dla dziećmi wszystkich znajomych – to dobry pretekst, żeby wszyscy mogli się spotkać bez konieczności planowania i organizowania wielkiego przyjęcia.

  1. Wpisz swoje wizyty lekarskie do kalendarza

Nie pozwalamy, aby dzieci opuściły coroczne badania kontrolne – nie powinniśmy więc pozwalać, by nasze badania nas ominęły. Wiele kobiet ignoruje sygnały swojego ciała i zaniedbuje regularne wizyty lekarskie, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zaplanujmy coroczne badania kontrolne, mammografię, testy skórne, badanie krwi, wymaz, szczepienia i badania przesiewowe. I warto się przy okazji wybrać do dentysty na kontrolę i czyszczenie.

  1. Zadbaj o dobry sen

Mamy często wpadają w pułapkę myślenia, że zrobią wszystko zanim dzieci wstaną albo kiedy już pójdą spać, ale specjaliści ostrzegają, aby nie pozbawiać się snu w imię obowiązków domowych, bo ma to poważne konsekwencje zdrowotne. Osoby, które przez dłuższy okres czasu sypiają mniej niż 6 godzin na dobę cierpią na zwiększony apetyt, co wpływa na zwiększenie masy ciała i podnosi ryzyko depresji, chorób układu krążenia i cukrzycy typu B. Warto w porze wieczornej wystrzegać się objadania, picia alkoholu, emocjonalnie pobudzających konwersacji, czy środków pobudzających, takich jak kofeina czy nikotyna. Dużo pomaga ustanowienie regularnej i relaksującej rutyny i pamięć o tym, że sypialnia powinna służyć po to, żeby się wyspać, wychorować i uprawiać seks (3s: sleep, sickness and sex).

  1. Nie strać kontaktu z sobą

Mamom łatwo jest zatracić się w codziennym życiu rodzinnym: wożeniu dzieci na dodatkowe zajęcia, odrabianiu lekcji, praniu, gotowaniu, płaceniu rachunków, sprzątaniu itp. Zanim się zorientujemy, minie 10 lat i okaże się, że z dawnych nas nic nie zostało. Antidotum? Rozwijanie rozmaitych hobby (można z dziećmi). Prowadzenie dziennika. Medytacja. Jeżeli jesteśmy na urlopie wychowawczym starajmy się być na bieżąco z trendami w branży i na rynku pracy. W książce Burton można znaleźć listę pytań dotyczących samooceny, tego co sprawia radość i jak to się może z czasem zmieniać.  Człowiek rozwija się przez całe życie a pozostawanie w łączności z własnymi indywidualnymi pasjami jest tym, co daje radość i pełnię życia. Nie wspominając o dobrym przykładzie dla dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: https://www.parents.com/parenting/moms/healthy-mom/6-simple-self-care-ideas-for-busy-moms/

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *