Kiedy dzwonić do lekarza?

To normalne , że świeżo upieczeni rodzice martwią się o zdrowie i dobre samopoczucie swojej pociechy. Nawet jeżeli postrzegamy nasze dziecko jako silne i zdrowe, w rzeczywistości jest ono małe, bezbronne i potrzebuje naszej ochrony. Ale jak rozpoznać, że naprawdę coś złego dzieje się z naszym maluchem?
Prawdą jest, że nikt lepiej od rodzica nie zna swojego dziecka, najlepiej więc zaufać instynktom i jeżeli wydaje nam się, że coś jest nie tak – skontaktować się z lekarzem.
Poniżej kilka kluczowych rzeczy na które szczególnie warto zwrócić uwagę:

Temperament:
Jeżeli nasze dziecko zachowuje się w typowy dla siebie sposób, jest radosne, bawi się i je normalnie to zapewne nie jest poważnie chore. Zasmarkany, ale uśmiechnięty malec prawdopodobnie nie jest aż tak chory jak zasmarkany i apatyczny malec.

Wyjątkowy płacz:
Jeżeli dziecko nagle zacznie płakać z niewiadomych przyczyn, płacze znacznie więcej niż zazwyczaj lub jego płacz staje się nagle słaby i anemiczny albo niezwykle wysoki i przeszywający i nie da się go utulić w żaden z wypróbowanych sposobów, może być to oznaką choroby. Również brak płaczu może być podejrzany; jeżeli dziecko wygląda nieswojo i jest niezwykle mało aktywne lub ospałe i trudne do wybudzenia, to mimo że nie płacze (jak zazwyczaj chore dzieci) jest to powód aby zadzwonić do lekarza.

Apetyt:
Apetyt dziecka będzie się różnił z dnia na dzień w zależności od jego potrzeb, aktywności czy skoków wzrostowych. Głodne dziecko zazwyczaj je dużo i często. Brak apetytu i zainteresowania piersią czy butelką pomimo potencjalnego głodu może być oznaką choroby. Również jeżeli maluchowi ulewa się częściej i więcej niż zazwyczaj, lub wypluty pokarm ma zielonkawe zabarwienie, należy się skontaktować z lekarzem.

Odbiegające od normy wydalanie:
Maleńkie dzieci, szczególnie te karmione piersią, mogą mieć rzadki stolec – i to jest zupełnie normalne. Jeżeli jednak stolec będzie bardzo rzadki (niezależnie od sposobu karmienia) może się okazać że dziecko ma biegunkę. W takiej sytuacji zawartość pieluszki należy monitorować i pilnować aby dziecko jadło na tyle dużo, by nie uległo odwodnieniu. Można łatwo sprawdzić czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość płynów licząc pieluszki – zdrowe dziecko zasika minimum sześć pieluch dziennie. Jeżeli dziecko wydaje się ospałe i apatyczne i nie wydala tak, jak powinno, np. stolec jest galaretowaty lub twardy i suchy lub są w nim ślady krwi albo śluz, najlepiej powiadomić o tym lekarza.

Trudności z oddychaniem:
Jeżeli dziecko oddycha ciężko i z trudem lub w ogóle nie może oddychać – natychmiast należy się skontaktować z lekarzem.

Gorączka:
Gorączka u dzieci, mimo iż sygnalizuje chorobę, nie jest jeszcze powodem do paniki. Dziecko może mieć podwyższoną temperaturę (niską gorączkę) i być poważnie chore, ale też może mieć wysoką gorączkę i być lekko chore. Jeżeli jednak dziecko poniżej trzeciego miesiąca ma temperaturę 100.4 F (38C) lub wyższą rodzice powinni zabrać dziecko do lekarza. Jeżeli nieco starsze dziecko ma wyższą temperaturę ale poza tym wydaje się zdrowe, najlepiej jest obserwować dziecko przez dzień aby zobaczyć czy pojawią się inne symptomy.

Jeżeli, mimo wszystko rodzice martwią się o stan zdrowia dziecka i mają wątpliwości czy obserwowane symptomy wymagają natychmiastowej uwagi lekarza, to lepiej, żeby się z lekarzem skontaktowali. Kolokwialny święty spokój rodzica wynikający z zapewnienia, że dziecku nic nie grozi jest bardzo ważny, a w przypadku dzieci akurat lepiej dmuchać na zimne.

 

 

 

Zastrzeżenie: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<