Najpopularniejsze prezenty świąteczne 2017

Co roku my zastanawiamy się czym obdarować naszych bliskich, znajomych, współpracowników i wszystkie osoby bliskie naszemu sercu. Co roku także sprzedawcy blisko śledzą trendy zakupowe, zwłaszcza w sezonie świątecznym gdyż jest to najaktywniejszy sezon w tej dziedzinie ekonomii. National Retail Federation przewiduje, żę w tym roku wydatki związane ze świętami przeskoczą zeszłoroczne we wszystkich dziedzinach handlu – od elektroniki począwszy, poprzez meble i materiały budowlane, po artykuły sportowe, ubrania i resztę. W tym roku, już w październiku zanotowano znaczny wzrost wydatków zarówno w fizycznych sklepach jak i w tych wirtualnych a największą liczbę zakupów w sezonie przedświątecznym NRF zawsze notuje w listopadzie i na początku grudnia. Tegoroczne dane statystyczne są jeszcze zbierane, ale wśród tych, którzy pilnują trendów (a obecnie to ogromna większość sprzedawców) już wykształcił się trend wskazujący na większą popularność konkretnych produktów nad innymi.

W kategorii fizycznych prezentów prym wiodą gadżety elektroniczne. Technologia prowadząca do integracji naszych telefonów, telewizorów i innych urządzeń typu smart, jakie mamy w domu sprawiła, że na większości list pierwsze miejsca zajmują urządzenia takie jak Alexa, Amazon Echo Dot, czy Google Home – interaktywny system głośnikowy reagujący na głos, grający muzykę i kontrolujący zintegrowaną elektronikę w naszym domu. Telefony komórkowe i zegarki typu smart oraz bransoletki mierzące aktywność fizyczną również znajdują się wysoko na liście.
Dużą popularnością cieszą się konsole do gier, także w wersji klasycznej, czy tzw. “vintage”  (np. Nintendo Classic) wraz z najnowszymi grami, a także gramofony czy aparaty fotograficzne typu Polaroid (Fuji Instax). Na popularności zyskują także maszyny do karaoke oraz SelfieMic Selfie Stick Microphone.

Wśród zabawek dla dzieci ogromną popularnością cieszą się wciąż interaktywne zabawki Hatchimals które w tym roku doczekały się wersji Mini i Surprise. Wysoko na listach młodych ludzi znajdują się roboty Cozmo, zestawy do konstrukcji własnego komputera, długopis drukujący w 3D (3Doodler Start 3D Printing Pen), słuchawki i głośniki. Zawsze popularne wśród dzieci (a czasem bardziej wśród ich rodziców) są zabawki zdalnie sterowane, takie jak drony, samoloty czy samochody i w tym roku jest ich coraz więcej i są coraz bardziej zaawansowane. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się gadżety związane z ulubionymi filmami: Star Wars czy Harry Potter oraz grami tj. Pokemon czy Paw Patrol  a także klasyczne już zabawki Barbie i Lego, które doczekały się nowych odsłon i modeli (także związanych z tym co się dzieje w kinach czy telewizji) tak jak New Teddy Ruxpin. Ciekawostką jest, że wiele z zabawek, które najczęściej pojawiały się na listach do Mikołaja to nie duże, multielementowe i często kosztowne rzeczy, ale właśnie małe, stosunkowo niedrogie, interaktywne zabawki, tj. Fingerlings (absolutny faworyt) a także LOL Surprise Dolls czy FurReal Friends – zautomatyzowane czworonogi. Spora grupa dzieci grawituje w stronę zabawek kształcących, takich jak klocki magnetyczne, gry planszowe, zabawki uczące kodowania czy puzzle (płaskie i 3D).
Wśród młodych ludzi całkiem dobry popyt jest też na prezenty o charakterze sportowym takie jak hulajnogi czy casterboards, a także z zestawy DIY, do własnoręcznego wykonywania rozmaitych przedmiotów (sztuka, biżuteria, doświadczenia chemiczne itd), pakiety kolorowanek czy zestawów malarskich a także mikroskopy czy teleskopy.
Zawsze popularne są komiksy i książki, choć w tym roku szczególnym powodzeniem cieszą się specjalne wydania klasyki, ilustrowany Harry Potter, czy pięknie oprawione Baśnie Braci Grimm, a także książki kucharskie wydane specjalnie z myślą o młodych aspirujących mistrzach sztuki kulinarnej.

Na popularności nigdy chyba nie ucierpią ubrania, flanelowe piżamy, szlafroki, kapcie i akcesoria zimowe, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem, mimo tego, że są najczęściej oddawanymi i wymienianymi prezentami. W tym roku Amerykanie wydają znacznie więcej na biżuterię i kosmetyki oraz perfumy i jest to trend który wzrasta już od kilku dobrych lat.

Poza fizycznymi prezentami, wiele osób szukających oryginalnych prezentów (może chcąc odejść od konsumeryzmu, albo dlatego, że po prostu mają już wszystko czego potrzebują), wybiera prezenty w postaci doświadczeń. Wśród tych, w zależności od miejsca zamieszkania i możliwości finansowych prym wiodą wycieczki turystyczne, doświadczenia związane z gotowaniem czy warzeniem piwa, przejażdżki luksusowymi samochodami…a nawet czołgiem, albo bolidem, przeloty i lekcje latania helikopterem, czy samolotem bojowym, przeloty balonem czy motolotnią, lekcje surfingu czy lot w tunelu aerodynamicznym (indoor skydiving). Tym, którzy już wszędzie byli i wszystko widzieli można podarować sesję w komorze deprawacyjnej (sensory deprivation chamber albo isolation tank).

Niezadeklarowanym prezentowiczom zawsze pozostają karty upominkowe, wśród których największym powodzeniem cieszy się portal Amazon.com a na kolejnych 2 miejscach plasują się karty Visa i Walmart, iTunes i Express oraz Starbucks, Target, Disney, Sephora i eBay. W rankingu znalazły się też karty upominkowe do Costco, Netflix, Best Buy, Home Depot, Victoria’s Secret, Fandango czy GameStop i McDonald’s.

W tym roku średni wydatek na prezenty wyniesie ok $430 dolarów i będzie stanowił prawie 1/3 świątecznego budżetu ankietowanych. Za tą kwotę statystyczny Amerykanin obdaruje 14.7 osoby.
Wśród pytanych 24% ankietowanych planuje przyjęcia świąteczne z udziałem rodziny i przyjaciół których będzie obdarowywał tradycyjnymi podarkami. Wiele osób planuje też obdarować samych siebie i wydatki na te prezenty wzrosły w stosunku do lat ubiegłych. Specjaliści przewidują, że w tym roku sprzedaż internetowa dorówna sprzedaży w sklepach, co ma głównie związek z tym, że Boże Narodzenie wypada w poniedziałek w związku z czym spóźnialscy zakupowicze spędzą weekend w sklepach (bo na wysyłkę już będzie za późno). Niezależnie od czynników najbardziej zajętym dniem dla sprzedawców będzie 23 grudnia.

Jak zawsze sprzedawcy i specjaliści będą bacznie obserwować zachowania i tendencje panujące wśród konsumentów, biorąc poprawkę na stan ekonomii, wiek i status kupujących, a także czynniki takie jak dzień tygodnia i pogoda a współczesna technologia pozwala na lepsze katalogowanie i analizowanie tych informacji. Koniec końców jest taki, że sprzedawcy zrobią wszystko, żebyśmy w przyszłym sezonie świątecznym wydali jeszcze więcej…a jak, gdzie i ile wydamy to już zależy od nas.
Niniejszym, wszystkim życzymy aby pod choinkami znaleźli to, czego pragną i przeżyli te święta w jak najlepszy i najprzyjemniejszy sposób!

 

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *