Szlachetna paczka – szlachetna pomoc

Zbliża się wielkimi krokami sezon świąteczny – czyli ten, w którym obdarowujemy bliskich prezentami. W tym roku, po raz drugi, będzie można obdarować kogoś bardziej potrzebującego w ramach akcji Szlachetna Paczka organizowanej przez Spring Foundation. Co to jest Szlachetna Paczka, jak i dlaczego warto się w nią zaangażować opowiada pani Kinga Pindera-Kuczek.

RwA: Czym się zajmuje Spring Foundation i co to jest za inicjatywa Szlachetna Paczka?

Kinga Pindera-Kuczek: Fundacja The Spring Foundation powstała w Stanach Zjednoczonych w celu wspierania i szerzenia działalności swojego polskiego odpowiednika – Stowarzyszenia WIOSNA, które popularyzuje tutaj takie akcje jak Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości, inspirujące miliony Polaków w duchu pomocy tym, którzy mogą czuć się zapomniani.
Szlachetna Paczka to akcja przedświątecznej pomocy potrzebującym. W Polsce ta akcja jest już stałym elementem przedświątecznego krajobrazu, bo działa od 2001 roku. W Stanach natomiast w tym roku będzie dopiero druga edycja. Polonia amerykańska, która zaangażuje się w tę akcję, w myśl hasła Polonia pomaga Polonii, może wesprzeć rodaków w Stanach Zjednoczonych, którzy z niezależnych od siebie przyczyn znaleźli się w ciężkiej sytuacji materialnej i życiowej. Szlachetna Paczka jest projektem bezpośredniej pomocy materialnej, w którym Darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie. Corocznie Szlachetna paczka w Polsce łączy prawie milion Polaków. Mamy nadzieję, że tutaj też nam się uda rozpowszechnić tą ideę pomocy potrzebującym.
Szlachetna Paczka realizuje misję tzw. mądrej pomocy, czyli inspirowania ludzi do stawania się kimś, wygrywania swojego życia i stawania się bohaterem. Staramy się inspirować do ciągłego wzrastania poprzez konkretne narzędzia pracy z trzema kluczowymi grupami w projekcie: wolontariuszami, darczyńcami i rodzinami. Te osoby wzajemnie na siebie wpływają, a my jako organizacja pośredniczymy w tym kontakcie i dajemy szansę, by się spotkały, jeżeli wyrażą taką wolę.
Akcja jest urządzana w okresie przedświątecznym, bo dla wielu rodzin i osób w potrzebie jest to trudny okres nie tylko pod względem finansowym i materialnym, ale także pod względem psychologicznym i emocjonalnym, ale nasza działalność czy pomoc się na tym nie kończy.

RwA: Kto się kwalifikuje do pomocy?

KPK: Do pomocy nie kwalifikują się wszyscy. Jak powiedziała Dziennikowi Związkowemu Lucyna Gavryluk: „Nie przyjmujemy do akcji rodzin, które żyją z biedy. To nasza podstawowa zasada. Jeśli dana rodzina korzysta systematycznie z różnych form pomocy, ale nie stara się poprawić swojego bytu, nie możemy jej zakwalifikować”. Założeniem Szlachetnej Paczki jest pomoc, która będzie impulsem do zmiany życia, do pracy nad sobą i zmiany sytuacji na lepszą. Szlachetna Paczka ma nie tylko umożliwiać jednostce czy rodzinie w potrzebie polepszenie własnej sytuacji, ma pomóc nie tylko doraźnie, ale przede wszystkim w dłuższej i szerszej perspektywie. Zarówno wolontariusze jak i darczyńcy pomagają w sposób taki, aby potrzebująca rodzina poprawiła swoją sytuację, a także w przyszłości pomogła innym.
Pomoc oferowana przez Spring Foundation w ramach akcji Szlachetna Paczka to pomoc materialna, nie finansową i zależy od potrzeb danej rodziny lub jednostki. Mogą to być przedmioty użytku osobistego, środki czystości, ubrania, buty, czy nawet komputer – rzeczy czy środki, których posiadanie przyczyni się nie tylko do chwilowego polepszenia warunków życiowych, ale pozwoli na poprawienie jakości życia na dłuższą metę. To taki przysłowiowy schodek do tego, aby móc się wspiąć, podnieść z kolan i zacząć sobie dobrze radzić w życiu.

 
RwA: Kto, kiedy i jak może się zaangażować w pomoc przy projekcie Szlachetna Paczka?

KPK: W działalność charytatywną zaangażować może się każdy w zależności od możliwości. Można zostać wolontariuszem lub darczyńcą. Wolontariusze przechodzą weryfikację i odpowiednie szkolenie, do czego należy się zgłaszać znacznie wcześniej. Warto śledzić informacje dotyczące działalności fundacji na naszej stronie, czy w mediach społecznościowych, bo wtedy można się dowiedzieć na bieżąco, co robimy, kiedy i jak można się zaangażować. Można też, jeżeli ktoś wie o rodzinie czy osobie potrzebującej zgłosić kandydata akcji Szlachetna Paczka i nasi wolontariusze odwiedzą i sprawdzą czy dana rodzina lub osoba się kwalifikuje. W tym roku możliwość zgłoszenia rodziny lub osoby już się zakończyła, obecnie kompilujemy bazę danych dot. rodzin objętych tegorocznym projektem Szlachetna Paczka. No i można oczywiście zostać darczyńcą. Darczyńcą może zostać każdy. Potrzeby rodzin są różne i zdarza się, że paczka jest dosyć kosztowna. Żeby być darczyńcą nie trzeba być jednostką i nie trzeba być bardzo majętnym. Rodzinę czy osobę z naszej bazy, która będzie dostępna na stronie springfoundation.org, od 18 listopada, może wybrać zarówno osoba indywidualna, rodzina lub grupa, która wspólnie przygotuje paczkę. W ubiegłym roku paczkę dla jednej z rodzin przygotowała grupa 23 przyjaciół. Jest to dodatkowa okazja na to, żeby się zjednoczyć z przyjaciółmi w duchu przedświątecznej pomocy tym, którzy nie mają tyle szczęścia co my.
Jak nadmieniłam, historie potrzebujących rodzin pojawią się na naszej stronie internetowej 18 listopada. Wystarczy odwiedzić naszą stronę, przeczytać historię rodziny i trzy najważniejsze zgłoszone przez nią potrzeby i zdecydować, czy i jak chcemy pomóc, czy to samodzielnie, czy wspólnie z grupą przyjaciół. Potem pozostaje zrobić paczkę i przywieźć ją do naszego magazynu 9 grudnia, a my przekażemy ją wybranej rodzinie. Darczyńca wybierając rodzinę zobowiązuje się spełnić te wspomniane trzy najważniejsze potrzeby, ale może również obdarować rodzinę dodatkowymi rzeczami z listy potrzeb. Nasi wolontariusze odwiedzając rodziny pytają osoby o ich talenty i marzenia. Czasem mały upominek sprawiony osobie niesie za sobą ogromną wartość, gdyż ta osoba w potrzebie czuje się dla kogoś ważna. Podczas kilkunastu edycji Szlachetnej Paczki dokonano odkrycia: bieda nie polega tylko na tym, że się czegoś nie ma, bieda to przede wszystkim wykluczenie. Biedny jest postrzegany inaczej, gorzej, a my dzięki właśnie pomocy darczyńców wyciągamy do tych rodzin rękę i dajemy im odczuć, że są dla nas ważne i wyjątkowe.

 
RwA: Co wyróżnia Szlachetną Paczkę spośród innych organizacji czy akcji charytatywnych i dlaczego warto się angażować nie tylko w działalność Fundacji Wiosna?

KPK: Jak wspomniałam wcześniej, nasza działalność nie kończy się na Szlachetnej Paczce i praca na rzecz pomocy potrzebującym nie kończy się na finale akcji. Pomimo tego, że istnieje wiele organizacji charytatywnych i akcji pomocowych, Szlachetna Paczka zarówno w Polsce jak i tutaj, jest JEDYNĄ w taki sposób zorganizowaną akcją pomocy potrzebującym. Jest to akcja, która promuje warunki sprzyjające wzrastaniu i stwarza przyjazne do życia środowisko i przede wszystkim pozwala rozwijać kapitał społeczny w swoim otoczeniu i to jest to, co człowieka uszlachetnia.  Szlachetna Paczka łączy ludzi majętniejszych z tymi, którzy potrzebują pomocy, wsparcia oraz inspiracji. Jest też programem, który pomaga ludziom zapomnianym i tym, którzy są niewidoczni dla systemu, którzy może wstydzą się sami poprosić o pomoc, lub nie wiedzą w jak sposób sobie pomóc.
Wiele osób chwali działalność naszej Fundacji i Szlachetną Paczkę za przejrzystość. Ponieważ wiedzą komu konkretnie pomagają i jak. Rodziny umieszczane są w bazie danych anonimowo, ale ich historie i potrzeby są nam znane i to daje możliwość niesienia bezpośredniej i konkretnej pomocy. To pomoc, która jest nie tylko mądra, ale i wymierna i która będzie impulsem do zmiany życia i poprawy bytu. Jest to też pomoc ucząca zaangażowania społecznego i inwestowania w kapitał społeczny i tego, że skoro ktoś obcy może pomóc mi to i ja mogę pomóc innym.
Warto się zaangażować w Szlachetną Paczkę, rozejrzeć wokół i zauważyć tych którzy potrzebują wsparcia. Przed świętami wszyscy robimy masowo zakupy, często z przyzwyczajenia i konieczności a to jest okazja, żeby nadać szlachetniejszy cel naszym codziennym, przyziemnym obowiązkom. Pomoc zmienia wszystkich, od rodzin przez wolontariuszy po darczyńców, którzy bardzo często angażują się ponownie.

RwA: Dlaczego warto pomagać i angażować się w działalność charytatywną?

KPK: Jest wiele powodów, dla których warto się zaangażować i oczywiście wszystkie są pozytywne, choć nie wszystkie są tak idealistyczne. Wiele biznesów angażuje się, bo to im daje prestiż, podnosi morale pracowników, spala ze społecznością, której się pomaga i jeżeli jest to pomoc finansowa, przeznaczona na rozwój działalności fundacji, może być odpisana od podatku. Impuls do pomocy jednak, nieważne jakie korzyści, zawsze jest motywowany czystym altruizmem. Wierze, że ludzie są w głębi duszy dobrzy i chcą pomagać i chcą być częścią tej wspólnoty.
Żyjemy w czasach, gdzie często brakuje nam prawdziwych, szczerych i wartościowych kontaktów międzyludzkich. Jesteśmy zabiegani i wiecznie zajęci. Izolujemy się i chowamy się za ekranami telefonów. Po części dlatego, że na biedę, krzywdę, samotność i ciężką sytuację bliźnich, zwłaszcza rodaków, jest nam ciężko patrzeć. Często nie wiemy, jak się zachować, jak reagować i zdarza nam się ludzi osądzać. Zaangażowanie się w taką działalność charytatywną jak nasza, pozwala nie tylko otworzyć się na innych ludzi i zdać sobie sprawę z tego w jak korzystnej sytuacji sami jesteśmy i że nie zawsze cudza niedola jest wynikiem lenistwa czy nieudolności. Przede wszystkim pozwala sobie zdać sprawę, że jesteśmy w sytuacji, w której to MY, własnymi rękami i własnym działaniem, możemy tę sytuację naprawić.  Możemy komuś pomóc stanąć na nogi, rozjaśnić samotny dzień czy zainspirować do tego, aby poprawił swój byt. Możemy być takim superbohaterem.
W tym właśnie leży siła pomagania. W końcu hasłem przewodnim Szlachetnej Paczki jest „Jeden za wszystkich- wszyscy za jednego”. To jest idea, którą chcemy szerzyć wśród Polonii i to jest idea która nas jednoczy.

 

 

Dodatkowe źródła: https://springfoundation.org/
http://dziennikzwiazkowy.com/wywiad-2/pomagac-trzeba-madrze/

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *