Co do indyka…

Poza tradycyjnym pieczonym indykiem na stole dziękczynnym wg. lokalnej tradycji powinno znaleźć się kilka nieodzownych potraw. Większość z nich to sezonowe, późno jesienne warzywa, potrawy ciężkie i raczej tłuste, mające zapewnić ciepło i odpowiednią ilość kalorii w zimnej porze roku. Potrawy te mają też nawiązywać do tradycyjnego, rustykalnego smaku i przygotowania – na wzór prostego, wiejskiego gotowania pionierów.

Wśród najpopularniejszych, poza indykiem, na większości dziękczynnych stołów zapewne znajdą się:

kukurydza,  w postaci kremu czy ziaren lub  w kolbach;

marchewki, często w glazurze miodowej, czasem kolorowe dla urozmaicenia;

dynie rozmaitych gatunków, czyli: pumpkins oraz  najczęściej wykorzystywany butternut squash, duszone, pieczone, z ziołami i w postaci zupy;

słodkie ziemniaki (yams, sweet potatoes), kandyzowane lub w postaci zapiekanki (casserole);

szpinak w sosie kremowym lub kapusta ogrodowa (collard greens) w różnej postaci;

brukselki i kalafior, często z dodatkami takimi jak boczek czy zielona cebulka;

fasolka szparagowa, najczęściej w postaci kremowej zapiekanki z pieczarkami i prażoną cebulką;

żurawiny (cranberries) czy to w postaci sosu, galaretki, sałatki czy np. chutney;

bułeczki (rolls) albo tzw. biscuits, często z mączki kukurydzianej;

zapiekanka z mączki kukurydzianej (corn pudding);

makaron z serem w różnych postaciach (gotowany bądź zapiekany) i z różnymi dodatkami;

– nadzienie, czyli popularny stuffing albo dressing (w zależności, gdzie mieszkamy), często na bazie chleba z dodatkami warzyw, owoców, orzechów lub mięsa. Dla uściślenia: stuffing czyli nadzienie jest pieczone w środku indyka, podczas gdy dressing jest nadzieniem pieczonym w osobnym naczyniu. W niektórych stanach jest to jednak kwestia nomenklatury, tak jak kluski i makaron.

ziemniaki, w różnych postaciach: puree, gniecione, w skórkach czy obrane, z ziołami i boczkiem lub śmietaną lub maślanką. Koniecznie z dużą ilością masła!

Suty obiad najczęściej zwieńczony jest deserem w postaci ciasta. Najbardziej popularne są ciasta na kruchym spodzie, czyli tzw. pie. Najczęściej jest to ciasto dyniowe, jabłkowe, ze słodkich ziemniaków i orzechowe.

Przez lata wiele z tych tradycyjnych potraw doczekało się nowocześniejszych wersji, które są nieco lżej strawne, bardziej przyjazne osobom z alergiami żywieniowymi i może bardziej fikuśne w wyglądzie.
Dodatkowo, każda rodzina przybywająca do Ameryki i obchodząca to święto, adaptuje je do swoich własnych warunków i smaków, jednocześnie poszerzając definicję tego co tradycyjnie amerykańskie. My też nadajemy tym tradycyjnym daniom własny charakter, wykorzystując tradycyjne polskie zioła i przyprawy a także sposoby przygotowywania. Dodatkowo, globalizacja sprowadziła wiele tych kiedyś nie polskich warzyw czy potraw do polskiego gotowania, dzięki czemu i na polskich stronach czy blogach nt. gotowania można znaleźć wiele przepisów na tradycyjnie amerykańskie potrawy.

 

 

Źródło: https://www.thedailymeal.com/holidays/12-most-popular-thanksgiving-side-dishes-ranked-slideshow/slide-13
http://www.southernliving.com/food/holidays-occasions/thanksgiving-dinner-side-dishes#classic-thanksgiving-dressing

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *