Największe zmiany w rodzicielstwie w ostatniej dekadzie

W 2007, 10 lat temu prezydentem Stanów był Bush, Juno, film o nastolatce w ciąży był na topie, a Trump zwalniał ludzi w swoim programie telewizyjnym. iPhone dopiero wszedł na rynek i wydawałoby się, że Facebook nie zdetronizuję wówczas popularnego MySpace.
Z jednej strony dekada to wcale nie taki wielki kawał czasu, ale tak na prawdę w 2007 wiele rzeczy wyglądało diametralnie inaczej, w tym wychowywanie dzieci. Być może niektórzy z nas  wtedy jeszcze nawet nie myśleli nawet o zakładaniu rodziny.

Oto 12 największych zmian jakie zaszły w rodzicielstwie w ciągu ostatnich 10 lat:

Pojawiły się elektroniczne nianie z kamerą
Mimo tego, że ciężko jest znaleźć dokładną datę, kiedy wideo monitorki pojawiły się na rynku, obecnie  można spokojnie powiedzieć, że mają zdecydowaną przewagę nad wszystkimi innymi urządzeniami monitorującymi (z pewnością tymi dźwiękowymi). Niektórzy obwiniają wideo niańki o to, że odbierają sen rodzicom, ale większość rodziców cieszy się z tej możliwości dodatkowego kontrolowania swoich pociech.

Ekstrawaganckie obwieszczenia o ciąży
Czasy, kiedy dzwoniło się do rodziców (i reszty członków rodziny), żeby im powiedzieć, że będą dziadkami już w dużej mierze minęły. Internet, a szczególnie media społecznościowe umożliwiły powiadamianie szerokiego grona znajomych i członków rodziny (i wszystkich innych na całym świecie) o tym, że się spodziewamy potomka. Wchodzi to do standardu nowoczesnego rodzicielstwa. Oczywiście, im bardziej kreatywne i ciekawe ogłoszenie tym lepiej.

Przyjęcia z okazji ujawnienia płci dziecka
Tzw. gender reveal parties, to obyczaj, który w tej dekadzie przebił się do masowej świadomości. Pierwsze wideo z ogłoszenia płci dziecka zostało umieszczone na YouTube w 2008 roku i od tamtej pory popularność tego trendu nie maleje… do tego stopnia, że wśród tych, którzy spodziewają się potomstwa jest to nowa tradycja – zaraz po baby showers.

Używanie Netflixa i innych serwisów streamingowych
Zdarzyło Wam się,  żeby dziecko histerycznie krzyczało dlatego, że Ulica Sezamkowa właśnie się skończyła? No właśnie… W razie potrzeby serwis streamingowy zapewnia niekończący się ciąg Maszy i Niedźwiedzia, Świnki Peppy, Daniela Tigera czy innej ulubionej kreskówki – wystarczy włączyć kolejny odcinek i voila!

Zakupy spożywcze przez internet
Możecie sobie wyobrazić co nasi dziadkowie czy pradziadkowie pomyśleliby o zamawianiu produktów spożywczych przez internet? Siedzisz w domu przed laptopem, wrzucasz wszystko do wirtualnego koszyka, płacisz, ustalasz godzinę dowozu lub odbioru i gotowe. Wszystko tego samego dnia!
Dla jednych to lenistwo dla innych wygoda – ale jeszcze 10 lat temu takie usługi nie były powszechnie dostępne.

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych
W 2012 Amerykańska Akademia Pediatrii zrewidowała przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych i zaczęto mocno namawiać rodziców, żeby wozili dzieci w fotelikach skierowanych tyłem do kierunku jazdy do czasu kiedy dziecko skończy 2 lata. Dlatego, że jest to po prostu bezpieczniejsze. Jest to zmiana przepisów ustanowionych w 2002, które mówiły, że wożenie 12 miesięcznych dzieci w fotelikach odwróconych przodem do kierunku jazdy jest bezpieczne.


Monitory zdrowia dla niemowląt
Urządzenia takie jak np. Owlet Smart Sock zyskują coraz większą popularność wśród świeżo upieczonych rodziców. Mały monitor przymocowany do stopy dziecka (są też urządzenia, które wkłada się pod prześcieradło w łóżeczku) monitoruje znaki witalne dziecka, takie jak poziom tlenu we krwi czy bicie serca i może zaalarmować rodziców, kiedy czynności życiowe spadają. Tego typu urządzenia są szczególnie popularne wśród rodziców, których dzieci mają problemy zdrowotne, ale i rodzicom całkowicie zdrowych dzieci też podoba się takie dodatkowe zabezpieczenie.

Idealne Matki Instagramu
Matki-bloggerki już od jakiegoś czasu rządzą wirtualną blogosferą, ale  Idealne Matki Instagramu to całkiem inna kategoria. Chodzi tu o matki piękne, w idealnym makijażu, o nienagannym ubraniu i wyglądzie –  te w perfekcyjnie wyedytowanych zdjęciach. Pokazują one jednocześnie jest piękne, modne i imponujące macierzyństwo może być i sprawia, że z drugiej strony czujemy jak bardzo pospolite jesteśmy.

Wirtualne obrzucanie matek błotem
Termin online mom shaming na stałe już się wpasował w język komunikacji elektronicznej (i nie tylko). Początki tego zachowania są trudne do dokładnego określenia, ale w ciągu ostatniej dekady krytykowanie matek na forum publicznym przybrało alarmujące proporcje i stało się tak powszechne, jak okrutne. Jest to poważny problem i powinniśmy zrobić co w naszej mocy, aby go ukrócić.

Wystawne przyjęcia z okazji 1 urodzin
Za to możemy oficjalnie zwalić winę na Pintrest. Tendencja do urządzania pierwszych urodzin na miarę wesela wymknęła się spod kontroli. Niektóre z tych przyjęć mają słodki stół albo bar cukierkowy, wielopiętrowe torty i wystrój oraz atrakcje nie z tej ziemi. Minus tego jest taki, że nasza pociecha i tak nic z tego nie zapamięta.

Facebookowe grupy dla Mam
To, oczywiście rezultat popularności tego portalu społecznościowego, który dziesięć lat temu dopiero rozkręcał swoją działalność. Wiele mam nie dałoby rady, zwłaszcza w tych początkowych miesiącach, bez wsparcia, jakie można znaleźć w grupach, które stały się odpowiednikiem przysłowiowej wioski. W grupach można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, wylać żale i poradzić się, a takżę zasięgnąć rady, co do poszczególnych produktów, wymienić się doświadczeniami i ubraniami/zabawkami/książeczkami z których nasze dzieci już wyrosły. Nie wspominając o rozrywce. Dzisiejsze matki nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez swojego „wirtualnego” plemienia. Te które szukają bardziej anonimowych informacji, pomocy czy porady zawsze mogą poszukać czegoś poza grupami Facebookowymi (np. tutaj, gdzie można znaleźć pomoc, poradę czy informacje bez ujawniania danych osobowych)


Humor rodzicielski
Poczucie humoru u rodziców nie jest zjawiskiem nowym, w końcu ogromnej większości zmęczonym rodzicom przydarzają się takie sytuacje, że gdyby się nie roześmiali to pewnie łzy by się polały. Na całym świecie popularność zyskuje tzw. rodzicielstwo bez lukru – szczera, czasem brutalna, ale przeważnie śmieszna perspektywa która pokazuje, że wychowywanie dzieci jest nie tylko piękne, ale jest też ciężką pracą…Wraz ze wzrostem popularności mediów społecznościowych i memów rodzicielski humor sięgnął nowego poziomu. Dzięki takiemu podejściu mogliśmy się doczekać takich arcydzieł jak np. “Go the F**k to Sleep”, które jest tak boleśnie znajome dla dużej grupy rodziców, że nie sposób się z tego nie śmiać.

 
Oczywiście, nie są to jedyne zmiany jakie zaszły w ostatniej dekadzie w dziedzinie wychowywania dzieci. Wiele z tych zmian dzieje się za pośrednictwem i dzięki technologii i wszystkim gadżetom, jakie pojawiły się w naszych życiach i domach. Gadżety te nie tylko umożliwiają dostęp do ogromnej ilości informacji, ale też pośrednio inicjują długoterminowe zmiany w każdej dziedzinie naszego życia, od pracy i  zarabiania na życie poprzez robienie zakupów, po komunikację i relacje międzyludzkie i wychowywanie dzieci.

 

 

Źródło: https://blogs.babycenter.com/parenting/12-big-ways-parenthood-has-changed-in-the-last-decade/

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *