Bezpieczne Halloween 2017

Nadeszła ta pora roku, kiedy przebieramy nasze dzieci, a często i siebie i wybieramy się „straszyć” sąsiadów aby obdarowali nas słodyczami.
Jak co roku chicagowska policja radzi jak się zachować aby Halloween było bezpieczne i aby wszyscy mogli się świetnie bawić.

 1. Przebranie jest najważniejsze! Oczywiście dziecko wybiera w czym będzie chodziło po ulicach, ale jako rodzic powinniśmy zadbać o to, żeby było widoczne. Jeżeli pociecha za żadne skarby nie chce założyć jasnego stroju (sorry, mamo, ale Batman nie chodzi w pastelach) zadbajmy o to, żeby miało odblaskowe elementy. Tym sposobem będzie widoczne na ulicy nawet w mroku. Taśmy czy przywieszki odblaskowe należy umieścić zarówno z przodu jak i z tyłu przebrania. Warto też wyposażyć dziecko w latarkę (której żadne dziecko nie odmówi), albo świecące w ciemności ozdoby. Policja odradza maski, które  zakrywają twarz i ograniczają widoczność. Zamiast maski, można pomalować dziecku buzię, co da podobny efekt.
 2. Czas ma znaczenie. Jeżeli jest to w naszej mocy, wybierzmy się na zbieranie cukierków, kiedy na dworze jest jeszcze jasno. W Chicago nie ma wyznaczonych godzin chodzenia po domach, jednak policja zaleca, aby odbywało się to przed zapadnięciem zmroku. Przedmieścia mają w ogromnej większości wyznaczony czas (w większości do zmroku, lub 8pm), kiedy dzieci mogą odwiedzać domy. Szczegółowe informacje na temat godzin zbierania słodyczy są dostępne w siedzibach lokalnych jednostek policji albo w lokalnym ratuszu (po “naszemu” city hall albo village hall) lub tutaj.
 3. Nie pozwólmy dzieciom, aby chodziły same. Najlepiej aby rodzice towarzyszyli dzieciom poniżej 12 roku życia. Jest to szansa dla rodzica na odkurzenie starego kostiumu. Jeżeli rodzic nie może chodzić ze swoją pociechą, powinien wyznaczyć innego odpowiedzialnego dorosłego, który dopilnuje bezpieczeństwa nieletnich.
 4. Przemieszczajmy się chodząc, nie biegając. Powstrzymanie podekscytowanych dzieci przed wyrywaniem się czy bieganiem od jednego domu do drugiego może być wyzwaniem, ale  jest to bardzo ważne. zwłaszcza w okolicach przejść lub podczas przechodzenia przez ulicę (nawet jeżeli nie jest ona ruchliwa), czy nawet przechodzenia przez podjazdy (głównie na przedmieściach). Upewnijmy się, że pociechy pozostają na chodniku.
 5. Przyjmujmy słodycze tylko w oryginalnych opakowaniach. Jeżeli trafią się łakocie bez papierków – wyrzućmy je od razu, tak jak i te które są już otwarte bądź wyglądają podejrzanie. Policja zaleca także aby, mimo tego, że jest to zdrowsza od słodyczy opcja, wyrzucać wszelkie surowe owoce, dlatego, że nie ma możliwości kontrolowania tego, co może się znaleźć w czy na nich.
 6. Wybierzmy znajomą okolicę, miejsca które będą przyjazne, zwłaszcza kiedy się ściemni. Nie pozwólmy dzieciom wchodzić do cudzych domów, aby odebrały słodycze, niech raczej poczekają na zewnątrz, przed drzwiami. Uczulmy je, aby nie wchodziły do opuszczonych domów i nie przyjmowały słodyczy od ludzi w samochodach.
  Jeżeli planujemy z góry wybrać się w inną okolicę niż własne sąsiedztwo, warto zapoznać się z atrakcjami, jakie w danej okolicy mogą nas czekać, np tutaj: http://redtri.com/chicago/boo-you-halloween-events-in-chicago-beyond/.  Jeżeli nie chcemy chodzić po domach, warto skorzystać  z lokalnych imprez i atrakcji w różnych miejscach w Chicago i okolicach od Navy Pier przez ogrody zoologiczne i lokalne parki po Morton Arboretum.  Szczegóły można znaleźć tutaj: http://www.chicagoparkdistrict.com/events/halloween/ a także tutaj: https://www.timeout.com/chicago/blog/the-9-best-things-to-do-with-kids-in-october-092617
 7. Policja zaleca aby w domach, których właściciele spodziewają się i oczekują na przebierańców zapalić światło przy wejściu. Dodatkowo wg. Prokurator Stanowej, Lisy Madigan warto sprawdzić w lokalnym komisariacie listę przestępców seksualnych w naszej okolicy. Takie osoby mają zakaz otwierania drzwi przebierańcom podczas zbierania cukierków. (http://www.illinoisattorneygeneral.gov/communities/ISORT_Halloween%208x11poster.pdf).
  Policja apeluje też do kierowców, aby byli szczególnie ostrożni w czasie zabaw Trick-or-Treat.

 

 

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *