Najlepsze wodne place zabaw w Chicago i okolicy

Dla rodziców i dzieci, które kochają wodę, ale nie są gotowe na pełne zanurzenie, publiczne parki w Chicago i pobliskich przedmieściach oferują tzw. splash pads, czyli miejsca, gdzie można chlapać się wodą bez konieczności wchodzenia do basenu. Poza sezonem te miejsca wyglądają jak zupełnie zwyczajne elementy konstrukcji typowego placu zabaw. W sezonie natomiast tryskają wodą i stają się źródłem radości, śmiechu i mokrych ubrań u dzieci zarówno tych mniejszych jak i większych.  Dla osób które nie mają możliwości zapewnić dzieciom mokrych atrakcji na prywatnej posesji, takie miejsca, szczególnie w upalne lato, są zbawieniem. Zwłaszcza, że większość z nich jest darmowa, albo pobiera niewielką opłatę. Jest to też idealne rozwiązanie na krótkie wyjście w ciągu dnia, jeżeli nie planujemy całodziennej wyprawy do parku wodnego.
Sezon operowania tych wodnych placów zabaw zazwyczaj trwa od Memorial Day do Labor Day. Wiele parków warunkuje otwarcie wodnej części pogodą (przeważnie temperatura powietrza musi wynosić co najmniej 70F).  Większość placów ma betonową nawierzchnię, warto więc, jeżeli nie chcemy żeby dzieciaki biegały na boso, zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie wodne. Klapki nie są zalecane gdyż w śliskim niestabilnym obuwiu łatwo się wywrócić podczas biegania.  Oczywiście, każdy park ma swoje wymogi i regulacje dotyczące np. obuwia, wnoszenia własnego jedzenia, pieluszek kąpielowych dla mniejszych uczestników zabawy, obecności osób dorosłych i ilości dzieci, które jeden dorosły może mieć pod opieką. Te informacje można znaleźć na załączonych stronach internetowych każdego miejsca.

 

Adams Playground Park w Chicago
1919 N. Seminary St., Chicago IL 60614
tel. 312-742-7787
chicagoparkdistrict.com

Wśród wielu parków oferujących spryskiwacze, ten oferuje różnego sortu fontanny,  mini zjeżdżalnie i “przeciekające” rury.  Strumienie wody są na tyle delikatne, że park nadaje się nawet dla najmniejszych dzieci, chociaż starsze też często z niego korzystają.  Poza odgrodzoną częścią z wodnymi atrakcjami w parku można znaleźć sporych rozmiarów piaskownicę z zabawkami. Także pawilon przy parku, gdzie można się przebrać w suche ubrania i skorzystać z toalety, jest jednym z ładniejszych. Wstęp jest darmowy.

 
Dunbar Park w Chicago
300 E. 31st Street, Chicago IL 60616
tel. 312-747-5962
chicagoparkdistrict.com

Z perspektywy bramy wejściowej do tego ogromnego i historycznego parku, natryski wodne przypominają kwiaty z Alicji w Krainie Czarów. Delikatne fontanny i natryski w formie gejzerów zapraszają do zabawy pozwalają na rozwój zarówno wyobraźni jak, refleksu i siły w małych nogach. Można się przenieść do suchej części placu zabaw i skorzystać z innych aktywności jakie park oferuje, boisko, miejsce do gry w baseball i inne.

 
31st Street Harbor Park w Chicago
3100 S. Lakeshore Drive, Chicago IL 60616
tel. 312-742-5121
chicagoparkdistrict.com

To rozległe sanktuarium znajdujące się przy jeziorze słynie z pastelowo pokolorowanych drzew, ścianki wspinaczkowej i placu zabaw dla dzieci na tyle atrakcyjny, że nawet większe dzieci go lubią. Kilka kroków dalej znajduje się część wodna, która oferuje ulgę od upału ze swoimi strumieniami wody tryskającej ze skał. Rozkład atrakcji jest na tyle strategicznie rozplanowany, że rodzic może mieć zostać z bobasem w jednej części mając wciąż na oku starsze dzieci szalejące na zjeżdżalni. Można także zabrać ze sobą ręczniki plażowe i kosz piknikowy i spędzić cały dzień na plaży przy 31st St.

 
River Park w Chicago
5100 N. Francisco St., Chicago IL 60625
tel: 312-742-7516
chicagoparkdistrict.com

Ten plac zabaw z wodnymi atrakcjami i miękkim podłożem może szybko stać się ulubionym miejscem zabaw dla całkiem sporej grupy dzieci. Usytuowany zaraz obok basenu, pozwala na zapewnienie rozrywki jednocześnie małym i większym dzieciom oraz im przyjaciołom. Sam park oferuje mnóstwo atrakcji od ścieżek spacerowych poprzez plac zabaw i park dla czworonogów, po trasy do pływania kajakami, boisko do piłki nożnej i baseballa.

 
Lucy Ella Gonzalez Parsons Park w Chicago
4712 W. Belmont Ave., Chicago IL 60641
tel: 773-685-3351
chicagoparkdistrict.com

Ten skromny plac zabaw niedaleko skrzyżowania ulic Belmont i Cicero nie jest super modnym miejscem tak jak inne i może właśnie dlatego jest tak lubiany. Plac jest jednym z nowszych w mieście a mieszczące się na nim natryski w kształcie tęczy oferują delikatne strumienie wodne, bezpieczne nawet dla najmłodszych. Plac zabaw jest jednym z niewielu parków nazwanych imieniem kobiety, aktywistki walczącej o prawa robotników. Jest to mały klejnot ukryty w głównie przemysłowej dzielnicy miasta.

 
Mary Barteleme Park w Chicago
115 S. Sangamon St., Chicago, Illinois 60607
tel: 312-746-5494
chicagoparkdistrict.com

Park mieści się w chicagowskiej dzielnicy West Loop i jest  symbolem miejskiego luzu i stylu, z unikalnymi elementami do zabawy i górkami. Rozległe stalowe rzeźby po środku placu są nie tylko formą ekspresji artystycznej, ale też rozpylają wodę w formie drobnej mgiełki dla odświeżenia zgrzanych zabawą dzieci. Park jest również przyjazny zwierzętom i posiada odgrodzoną sekcję dla czworonogów.

 
Fosco Park w Chicago
1312 S. Racine Ave. Chicago, Illinois 60608
tel: 312-746-5086
chicagoparkdistrict.com

Cały plac zabaw i wodnych atrakcji składa się z trzech obszarów. W głównym z nich znajduje się zjeżdżalnia, armatki wodne i gejzery, obok znajdują się umieszczone na słupie wiadra z których co jakiś czas z zaskoczenia wylewa się woda wywołując fale pisków i radości. W trzeciej części znajdują się spokojniejsze, ale przyjemne opryskiwacze. Jeżeli komuś wystarczy pełne zanurzenie, można się przenieść do pobliskiej pływalni na kilka rund. Bonusem jest to, że w pobliżu znajduje się słynne miejsce sprzedające lemoniadę, Mario’s Italian Lemonade i że wstęp jest bezpłatny.

 
Fellger Paylot Park w Chicago
2000 W. Belmont Ave. Chicago, Illinois 60618
tel: 312-742-7785
chicagoparkdistrict.com

Park często odwiedzany przez rodziców, którzy są trendy! Jeden z pierwszych miejskich parków, który unowocześnił wodną część i połączył ją z miękkim podłożem. W parku można znaleźć drewniany pociąg, mały domek dla dzieci i inne atrakcje. Cały plan parku od rozmieszczenia atrakcji po ławki umieszczone na obrzeżach sprawia, że park jest przytulny i dający poczucie bezpieczeństwa i przynależności do społeczności.

 
Spray ‘N Play w Mike Rylko Community Park w Buffalo Grove
951 McHenry Road, Buffalo Grove IL 60089
tel. 847-793-0570
http://bgparks.org/facilities/spray-n-play.aspx

Można spędzić dzień wśród atrakcji rodem z Wisconsin Dells bez wyjeżdżania za granicę stanu. Bardziej odważne dzieciaki mogą szaleć wśród kolorowych łuków, armatek wodnych i fontann, podczas gdy te te mniej odważne mogą się bawić przy  wielopoziomowych „stołach wodnych” z łódkami. Podłoże jest betonowe, dobrze więc zaopatrzyć dzieci w buty wodne albo sandały (klapki nie zalecane) i kilka plastrów na wypadek zdartego kolana. Możliwość zorganizowania prywatnego przyjęcia. Wejście płatne (od $1-$3). Dzieci poniżej roku wstęp wolny.

 


Ty Warner Park w Westmont

801 Blackhawk Dr., Westmont IL 60559
tel. 630-963-5252 wew.217
wpd4fun.org,
http://westmontparks.org/Facilities/Ty-Warner-Park-Spray-Park.htm

Jeżeli park został nazwany imieniem producenta słynnych przytulanek Beani Babies, to znaczy, że można się spodziewać dobrej rozrywki. Wodna część parku, zamknięta w zeszłym roku w celach renowacyjnych, w tym jest otwarta dla publiczności (pod warunkiem, że pogoda jest wystarczająco sprzyjająca, powyżej 70F) . Park wodny oferuje mnóstwo rozmaitych atrakcji od armatek wodnych, wodospadów, gejzerów po rozmaite figury i elementy wystroju strzelające, chlapiące i rozpryskujące wodę. Można skorzystać ze stołów piknikowych, przynieść własne jedzenie lub zakupić smakołyki i lody w sklepiku przy parki. Wejściówki są w cenach $3 dla mieszkańców Westmont i $5 dla osób z zewnątrz. Dzieci poniżej 12 roku życia muszą być pod opieką osoby dorosłej.

 
Barry Recreation Center w Rosemont
6140 N. Scott, Rosemont IL 60018
tel: 847-298-1965
rosemontparkdistrict.com

Dla mieszkańców Chicago wycieczka do pobliskiego Rosemont może być warta zachodu, zwłaszcza jak dzieciaki zobaczą go na żywo. Tęczowe spryskiwacze, gejzery, armatki wodne, wiadra z których wylewa się woda i wszystko o czym, bez mała, można zamarzyć. Rodzice mogą odpocząć na pobliskich krzesłach podczas gdy maluchy szaleją w parku wodnym a kiedy woda się znudzi, można się przenieść do zacienionego parku zaraz obok.
Wstęp darmowy dla mieszkańców Rosemont i $5 dla osób przyjezdnych, dzieci poniżej 2 roku życia- wstęp wolny. Dzieci poniżej lat 6 muszą być pod nadzorem osoby dorosłej.

 

North Village Park w Schiller Park
4801 Foster Ave
Schiller Park, IL 60176
tel. 847- 671-8580
http://www.villageofschillerpark.com/Facilities/Facility/Details/North-Village-Park-9

Mieszczący się obok tradycyjnego placu zabaw ten niewielki, ale dobrze wyposażony wodny plac zabaw dostarczy rozrywki i ochłody w gorące dni niejednej rodzinie z małymi dziećmi. Rozrywka dla większych i mniejszych dzieci gwarantowana, ławeczki w cieniu dla rodziców a także miejsce na potencjalny piknik sprawią, że ten park oferuje coś dla każdego.

 
Festival Park w Elgin
132 S Grove Ave, Elgin, IL 60120
tel: 847-931-6100
cityofelgin.org

Jeśli znajdziesz się z dziećmi w okolicach miejscowości Elgin, Festiwal Park jest miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić. Mieszczący się tuż przy rzece, w pobliżu uroczych uliczek pełnych barów, restauracji i sklepików park wodny jest pełen strzelających wodą w górę gejzerów, animacji i tym podobnych atrakcji, które zachwycą dzieci miększe i większe. Atrakcje są umieszczone w okręgu otoczonym zacienionymi ławkami skąd rodzic może obserwować swoje dzieci szalejące w wodzie. Park oferuje także inne atrakcje.

 
The Living Coast w Brookfield ZOO
8400 W 31st St., Brookfield IL 60513
tel: 708-688-8000
czs.org

Po długim przebywaniu na słońcu zwierzęta muszą się nieco ochłodzić. To samo tyczy się małych ludzi. Zraszacze czy  nawilżacze znajdują się w wielu miejscach w całym ogrodzie zoologiczny, ale dzieci mogą się nie tylko nawilżyć ale nawet całkowicie zamoczyć na małym placu z wodnymi atrakcjami przed wejściem do pawilonu Living Coast. Wycieczkę do Brookfield Zoo warto zaplanować na cały dzień, żeby skorzystać ze wszystkich atrakcji, które ta instytucja oferuje. Nie zapomnijcie zapytać  w lokalnej bibliotece o darmowe wejściówki a wtedy będziecie musieli się martwić tylko o opłaty parkingowe.

 
Little Bear Park w Glenview
Patriot Blvd i Chestnut Ave, Glenview IL 60026
tel: 847-724-3337
glenviewparks.org i  https://foursquare.com/v/little-bear-garden/4c237412fbe5c9b61d6f9b21

Dzieci mogą rozprostować swoje małe nóżki w tej podmiejskiej oazie mieszczącej się w pobliżu Kohl’s Children Museum. Plac zabaw oferuje figury i atrakcje o tematyce wakacyjnej: zamki, labirynt, huśtawki w starym stylu i, oczywiście interaktywny wodny plac zabaw. Dzieci mogą biegać wśród nawilżaczy rozpylających wodę i strzelać strumieniami wodnymi naciskając noga na guzik.

 
Veteran Acres Park w Crystal Lake
431 N. Walkup, Crystal Lake, IL 60014,  wjazd od Route 176 i Walkup Road
tel: 815-459-0680
http://crystallakeparks.org/parks-facilities/veteran-acres.asp

Acorn Alley Park jest parkiem, którego tematem przewodnim jest natura. Część do zabawy posiada obiekty do wspinaczki, siatki, huśtawki, karuzelę i piaskownicę. Część wodna, na betonowej nawierzchni posiada gejzery, armatki wodne, łuki i fontanny w rozmaitych kolorach i fantazyjnych kształtach. W parku znajduje się też część gdzie można piknikować. Możliwość zorganizowania grupowej imprezy, za uzyskaniem pozwolenia.
Park wodny otwarty (w zależności od pogody) w tygodniu między 11 rano i 7 wieczorem, w weekendy od 10 rano do 7 wieczorem. Wstęp wolny.

 
Leiseberg Park i Blue Heron Park w Bartlett 
325 E. Devon Avenue, Bartlett IL 60103 i 350 Blue Heron Way, Bartlett IL 60103
tel: 630-540-4800
http://www.bartlettparks.org/parks/specialty-parks.aspx
http://www.bartlettparks.org/pdf/Spray-Park-Rules-Final.pdf

Otwarte codziennie między 11 rano I 7 wieczorem, parki oferują darmowe wejście i mnóstwo atrakcji od armatek wodnych po fontanny i gejzery. Dzieci poniżej 9 lat muszą być pod opieką osoby dorosłej.
Atrakcje wodne mieszczą się na betonowej nawierzchni, zalecane obuwie wodne albo bose stopy i stosowna odzież oraz pieluszki kąpielowe dla dzieci.

 
Park wodny i splash pad w Bensenville
1100 W. Wood St. Bensenville, IL. 60106
tel: 630-766-7015, wew. 2003
http://www.bensenvilleparkdistrict.org/pdcms/bensenville-water-park-2

Przestronny plac z rozrywkami wodnymi jest częścią parku wodnego i oferuje mnóstwo atrakcji od spryskiwaczy i rozpylaczy po armatki wodne i gejzery wśród których dzieci mogą się bezpiecznie bawić i chlapać. Wejściówka do parku wodnego kosztuje pomiędzy $6 i $8, dostępne zniżki a dzieci poniżej 2 lat wchodzą za darmo. Możliwość zorganizowania prywatnego przyjęcia i warto sprawdzać czy plac wodny nie jest zamknięty właśnie z tego powodu.

 
Golf Main Park w Des Plaines
9229 Emerson St., Des Plaines, IL 60016
tel: 847-297-3000
http://www.gmpd.org/parks_and_facilities/splash_pad/

Armatki wodne, natryski, spryskiwacze, wiaderka, gejzery i  mnóstwo innych atrakcji przyciąga gromady uradowanych dzieci do tego parku. Dodatkowo, możliwość schronienia się w cieniu i odpoczęcia na ławce. Istnieje również możliwość wynajęcia miejsca na prywatne przyjęcie. Wejściówka kosztuje pomiędzy $2 i $4, dzieci poniżej 2 lat wstęp bezpłatny; możliwość wykupienia karnetu na kilka wizyt. Dzieci poniżej lat 8 muszą być w towarzystwie osoby dorosłej.  Darmowy wstęp dla wszystkich: 4 lipca, 2 sierpnia i 5 września.

 
Margaret J. Lange Park w Rosemont
6140 N. Scott St, Rosemont, IL 60018
tel: (847) 823-6685
http://www.rosemontparkdistrict.com/classes-summer.html#splashhours

Przestronny park z mnóstwem atrakcji na wodnym placu, od armatek i gejzerów po spryskiwacze i fontanny, oraz dostępem do suchego placu zabaw, kortów tenisowych i boiska do baseballa. Wstęp darmowy dla mieszkańców Rosemont, $10 dla osób przyjezdnych. Czynne od 9 rano do 9/10 wieczorem w tygodniu; nieczynne w niedzielę.

 
Fountain Square Park w Elk Grove Village
1751 Gibson Drive, Elk Grove Village, IL 60007
tel: 847-437-9494
http://www.elkgroveparks.org/locations/fountain-square-park

Obszar z fontannami jest niewielki, ale za to atrakcyjny i czysty, ze sporą ilością stołów piknikowych oraz zadaszeniem. Obok wodnych atrakcji mieści się przyjemny plac zabaw z piaskownicą i miejscem do gry w bocce oraz toalety.

 
Park przy Birchwood Pool w Palatine
435 W. Illinois Avenue, Palatine IL 60067
tel: 847-359-9697
http://www.palatineparks.org/rccms/information-pools/

Otwarty od poniedziałku do piątki między 10 rano i 2 po południu, sezon trwa od 13 czerwca do 5 września. W części dla małych dzieci mieści się park wodny z armatkami wodnymi i gejzerami, wiaderka, łuki i inne figury natryskowe oraz fontanna w kształcie grzyba.
Wejściówki $5 dla rezydentów i $7 dla osób mieszkających poza dystryktem, dostępne zniżki i karnety. Możliwość wynajęcia na prywatne przyjęcie. Dzieci poniżej 7 lat muszą być w towarzystwie osoby dorosłej.  Jeżeli ktoś zamierza skorzystać z pływalni – wszelkie sprzęt do pływania musi być zatwierdzony przez obsługę i jest dozwolony tylko podczas wyznaczonego czasu (dzieci nie mogą pływać w basenie w tzw. skrzydełkach albo pływaczkach).

 
Prospect Park w Park Ridge
733 N. Prospect Ave, Park Ridge IL 60068
tel: 847-232-8737
http://www.prparks.org/Facilities/Aquatics-Facilities/Prospect-Park-Splash-Pad

Nowo otwarty wodny plac zabaw mieszczący się w Prospect Park oferuje świetną zabawę na pirackim statku, ślizgawce, nawilżaczach, armatkach wodnych, gejzerach i innych interaktywnych atrakcjach. W parku można również skorzystać z łazienek i kiosku z przekąskami. Możliwość wynajęcia przestrzeni na prywatne przyjęcia. Park otwarty codziennie między 10 rano i 6 wieczorem, 4 lipca do 5 wieczorem. Wstęp $4 dla mieszkańców (każdy powyżej roku) dystryktu (za okazaniem dowodu), $6 dla osób spoza dystryktu. Dzieci poniżej roku – wstęp wolny.

 
Nelson Sports Complex  w Rolling Meadows
3900 Owl Dr., Rolling Meadows, IL 60008
tel: 847-818-3220
http://rmparks.org/aquatic

Park wodny oferuje mnóstwo atrakcji i udogodnień takich jak przebieralnie i sklepik z przekąskami. Wodny plac zabaw  otwarty: w sezonie letnim (6.11-8.14), w tygodniu od 9:30 rano do 6:15 wieczorem z przerwą między 12:45pm i 4:30pm. W weekendy od 11 rano do 12:45 po południu. W sezonie późno-letnim (8.15-9.11) otwarte w poniedziałki i środy od 4-6 po południu, wtorki i czwartki od 10 rano do 12 i 4-6 po południu oraz w weekendy między 11 rano i 2 po południu.  Wstęp darmowy dla mieszkańców  (za okazaniem dowodu zamieszkania) i $2 za dziecko dla osób z poza dystryktu. Możliwość wykupienia karnetu. Wodny plac zabaw jest również otwarty podczas normalnych godzin otwarcia basenu.

 


Turner Park w Roselle
81 E. Devon, Roselle IL 60172
tel: 630- 894-4200
http://rparks.org/parks-facilities/parks-amenities/

Park mieści się na 15 akrach i, poza parkiem wodnym,  oferuje dostęp do boisk zarówno baseballowych, do piłki nożnej oraz koszykówki oraz możliwość wędkowania. W parku jest również pawilon, zadaszenie i dostęp do toalet. Wodny plac zabaw oferuje mnóstwo atrakcji, których aktywacja odbywa się za dotknięciem niebieskiego słupka. Park jest otwarty codziennie do 10 rano do zmierzchu, w zależności od pogody. Wstęp wolny.

 
Sunny Hill Park w Streamwood
1480 W. Irving Park Rd, Streamwood IL 60107 (na zachód od Sutton Rd (Rte 59) na Irving Pk.)
tel: 630-483-3010
http://www.spdcares.com/parks/sunny-hill-splash-pad/

Park wodny jest częścią całkiem pokaźnego kompleksu rekreacyjnego ze skate parkiem, kortami tenisowymi, boiskiem do baseballa, parkiem i ścieżkami rowerowymi, żeby wymienić kilka.  W pobliżu parku wodnego znajdują się stoły piknikowe i zadaszenie. Wstęp wolny.  Istnieje możliwość wynajęcia parku wodnego na prywatne przyjęcia (za opłatą, oczywiście). Godziny otwarcia od 11 rano do 8 wieczorem.

 

Życzymy przyjemnego chlapania się!

 

 

 

 

 

Źródła: http://redtri.com/chicago/h2-oh-7-splash-pads-to-soak-up/slide/1
http://www.fundayforkids.com/17-splash-pads-spraygrounds-and-spray-parks-in-chicagos-nw-suburbs/
http://www.chicagoparkdistrict.com/facilities/water-playgrounds/?pn=1

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *