Najgorsze i najlepsze kremy przeciwsłoneczne dla dzieci w 2017

Pogoda jest co raz bardziej słoneczna a w Memorial Day Weekend Amerykanie oficjalnie rozpoczęli sezon letni, co oznacza, że otwarte będą stopniowo plaże, pływalnie i inne miejsca gdzie będzie można zażyć kąpieli nie tylko w wodzie, ale też promieniach słonecznych. A jak już mowa o kąpielach słonecznych, których często nie da się uniknąć to warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie przed poparzeniami i innymi skutkami promieniowania słonecznego.

Jak co roku organizacja EWG wydaje ranking kremów z filtrami słonecznymi dla dzieci i nie tylko. W tym roku jest nie inaczej. Pojawiło się kilka nowych pozycji, ale też jest wiele kremów, które znajdują się na rynku od jakiegoś czasu i w tym roku występują w nowym, może nieco bardziej zachęcającym opakowaniu. Jest i wiele znanych już produktów, których skład chemiczny uległ zmianie, co może mieć wpływ na ich działanie czy bezpieczeństwo.
Jakby na to nie patrzeć, produktów jest bardzo wiele, co wywołuje u rodziców dezorientację połączoną z frustracją – bo jak tu wybrać to, co dobre wśród tylu produktów z których każdy głosi, że jest najlepszy?

W tym roku 46 produktów uzyskało (w zeszłym było to 37) słabe noty EWG, bo pomiędzy 7 a 10 (1 to najlepsza ocena a 10- najgorsza), co oznacza, że ich działanie i skład chemiczny sprawia, że są bardziej szkodliwe niż pomocne.  Wśród tych produktów, 12 zawiera co najmniej 3 składniki, których powinno się unikać, a są to: Oxybenzone, Palmitynian retinylu i SPF powyżej 50+. Dodatkowo, 5 z nich to produkty w aerozolu, który o ile z pewnością jest wygodny w użyciu, o tyle prezentuje niebezpieczeństw dla płuc dziecka.

Oto lista  najgorszych produktów przeciwsłonecznych dla dzieci w 2017:

 • Banana Boat Kids Continuous Spray Sunscreen, SPF 100
 • Banana Boat Kids Sunscreen Lotion, SPF 100
 • Coppertone Foaming Lotion Sunscreen Kids Wacky Foam, SPF 70
 • Coppertone Sunscreen Continuous Spray Kids, SPF 70
 • Coppertone Sunscreen Lotion Kids, SPF 70
 • Coppertone Sunscreen Lotion Water Babies, SPF 70+
 • Coppertone Sunscreen Stick Kids, SPF 55
 • Coppertone Sunscreen Stick Water Babies, SPF 55
 • Coppertone Sunscreen Water Babies Foaming Lotion, SPF 70
 • CVS Health Children’s Sunstick Sunscreen, SPF 55
 • Equate Baby Sunscreen Lotion, SPF 70
 • Neutrogena Pure & Free Baby Sunscreen, SPF 60+
 • Neutrogena Wet Skin Kids Sunscreen Spray, SPF 70+
 • Up & Up Kids Sunscreen Sticks, SPF 55

Te produkty są oceniane nie tylko na podstawie składu chemicznego i formy w jakiej są sprzedawane, ale też ze względu na to, że są opisane jako produkty dla dzieci (ze słowami takimi jak: baby, kids, little, children, pediatric na opakowaniu). Pod uwagę brano przede wszystkim:

– to czy produkt jest w aerozolu. Ta forma środków ochronnych jest bardzo wygodna w użyciu, ale niezbyt dobra dla zdrowia. Nawet FDA wyraziło swoje obawy (link poniżej, w źródłach) o bezpieczeństwo i efektywność takich produktów, ale ich oficjalnie nie zakazała. Tak więc tak długo jak konsumenci są nieświadomi ryzyka przypadkowego wdychania tych produktów, ich wygoda w użyciu raczej spowoduje utrzymanie ich obecność na rynku.

wysoki SPF, czyli sun protection factor. Filtr słoneczny, który chroni tylko przeciw promieniowaniu UVB i oparzeniami skóry, w ponad 10% badanych produktów przewyższał bezpieczną liczbę 50. Produkty z wysokimi filtrami nie są w stanie ochronić odpowiednio skóry przed promieniowaniem UVA, które przenika do głębszych warstw skóry, powodując przedwczesne starzenie i odgrywa kluczową rolę w rozwoju raka skóry. Najbardziej szkodliwym zjawiskiem związanym z produktami zawierającymi wysokie SPF’y jest fakt, że daje on ludziom mylne przekonanie, iż mogą bezpiecznie przebywać na słońcu przez dłuższy okres czasu. Dzieje się to głównie dlatego, że wysoki SPF powstrzymuje efekt czerwienienia i bólu poparzonej skóry, ale za to zwiększa ryzyko innego rodzaju uszkodzeń naskórka. Aktualnie FDA jest na etapie rozważania zakazu sprzedaży produktów z SPF wyższym niż 50+.

obecność  oxybenzone’u. Ponad 40% produktów przeciwsłonecznych zawiera ten aktywny składnik, który potrafi przenikać do skóry, dostaje się do krwiobiegu i zachowuje się w organizmie jak estrogen. Wywołuje reakcje alergiczne skóry, ale też powoduje zaburzenia układu hormonalnego i inne problemy zdrowotne.

obecność  palmitynianu retinylu (Retinyl palmitate). Spora część produktów zarówno tych do ciała jak i pomadek ochronnych do ust zawiera ten związek chemiczny będący formą witaminy A. Pomimo tego, że FDA już od jakiegoś czasu bada szkodliwe działanie palmitynianu retinylu, takie jak uszkodzenie tkanki skórnej i przyspieszenie rozwoju nowotworów skóry, ten nieaktywny składnik wciąż NIE jest zakazany w produktach przeciwsłonecznych ze względu na brak „definitywnych i miarodajnych” wyników badań. Mimo tego, że palmitynian retinylu nie jest  (jeszcze) oficjalnie zakazany lepiej go jednak unikać. Zwłaszcza, że jest sporo znacznie lepszych i zdrowszych alternatyw.

Niniejszym więc, wiedząc już czego powinniśmy się wystrzegać przedstawiamy listę produktów przeciwsłonecznych dla dzieci, które zostały wyróżnione spośród 200 przez EWG jako bezpieczne. W tym roku 49 produktów otrzymało najwyższe notowania (1), 30 z nich to kremy, 19 to sztyfty. Badania wykazały, że produkty w sztyfcie nie rozprowadzają się tak dobrze, jak te w kremie, w związku z czym skóra nie zostaje pokryta odpowiednią ilością produktu ochronnego. Na liście uwzględniono też produkty o sportowej formule, która ma tendencje do lepszego „trzymania się” na skórze. Kryteria wyboru były dokładnie takie same jak przy typowaniu listy najgorszych produktów.

Najlepsze produkty przeciwsłoneczne dla dzieci w 2017 roku to:

 • Adorable Baby Sunscreen Lotion, SPF 30+
 • All Good Kid’s Sunscreen, SPF 30
 • All Terrain KidSport Sunscreen Lotion, SPF 30
 • Aveeno Baby Continuous Protection Sensitive Skin Lotion Sunscreen, SPF 50
 • Babytime! by Episencial Sunny Sunscreen, SPF 35
 • Badger Baby Sunscreen Cream, SPF 30
 • Bare Republic Baby Mineral Sunscreen Lotion, SPF 50
 • Blue Lizard Australian Sunscreen Baby, SPF 30+
 • BurnOut KIDS Sunscreen, SPF 35
 • California Baby Super Sensitive Sunscreen, SPF 30+
 • Caribbean Sol Sol Kid Kare, SPF 30
 • Goddess Garden Organics Baby Natural Sunscreen Lotion, SPF 30
 • Kiss My Face Organics Kids Sunscreen, SPF 30
 • Neutrogena Pure & Free Baby Sunscreen, SPF 50
 • Sunology Natural Sunscreen Kids, SPF 50
 • Sunumbra Sunkids Natural Sunscreen, SPF 40
 • ThinkSport Kids Sunscreen, SPF 50+
 • Tom’s of Maine Baby Sunscreen Lotion, SPF 30
 • TruKid Sunny Days Sport Sunscreen, SPF 30

Konsumenci, a przede wszystkim rodzice, powinni mieć świadomość tego, że FDA nie ma i nie ustala żadnych kryteriów dotyczących produktów przeciwsłonecznych sprzedawanych specjalnie z przeznaczeniem dla dzieci. Podczas sprawdzania produktów organizacja EWG nie znalazła żadnych różnic pomiędzy produktami dla dorosłych i tymi dla dzieci.
Warto pamiętać, że skoro te produkty nie podlegają regulacjom, producenci mogą i często zmieniają skład chemiczny, formę oraz opakowanie swoich produktów. Dane z powyższego rankingu dotyczą produktów znajdujących się na rynku w danym roku i dostępnych we wszystkich większych i ogólnych punktach sprzedaży. Pamiętajmy więc o tym, żeby zawsze przy zakupie produktów przeciwsłonecznych sprawdzić opis i listę składników na opakowaniu.
Na stronie organizacji EWG można też znaleźć listę najlepszych kremów ochronnych dla sportowców (https://www.ewg.org/sunscreen/best-sunscreens/best-beach-sport-sunscreens/ ) oraz najlepszych kremów nawilżających z filtrami słonecznymi https://www.ewg.org/sunscreen/best-sunscreens/best-moisturizers-with-spf/) i inne pożyteczne informacje.
Warto oczywiście planować nasze wyjścia tak aby unikać tego najmocniejszego promieniowania, zakrywać się ubierając jasne, przewiewne ubrania, nie zapominać o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych i przede wszystkim unikać poparzeń.

Życzymy udanych i bezpiecznych kąpieli, słonecznych i nie tylko!

 

 

 

 

 

Źródło: https://www.ewg.org/sunscreen/worst-kids-sunscreens/
https://www.ewg.org/sunscreen/best-kids-sunscreens/
https://www.ewg.org/sunscreen/

 

 

 

1 Comment

 1. Avatar
  Karolkawawa88 July 03, 2017

  Bezpieczniejszy (zwłaszcza dla dzieci i osób wrażliwych) będzie krem z filtrem mineralnym (nieorganicznym), który odbija promienie słoneczne i jest fotostabilny (nie traci właściwości pod wpływem promieniowania). Kremy z filtrami wyłącznie mineralnymi znajdziemy głównie w aptekach. Źródło: mozgi.pl/jak-wybrac-krem-przeciwsloneczny-F564

  Reply

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *