Ranking najlepszych kremów przeciwsłonecznych 2020

Mimo tego, że tegoroczne lato nie jest bogate (ogólnie biorąc i na razie) w grupowe wyjścia na plażę, czy masowe imprezy na wolnym powietrzu i w natłoku zmian spowodowanych przez koronawirus łatwo było zapomnieć o typowo letnich problemach, takich jak oparzenia słoneczne czy atak komarów i kleszczy. Pogoda rządzi się swoimi prawami i lato nie zostało odwołane tylko dlatego, że mamy pandemię…a i z plaży też rezygnować nie trzeba. Wystarczy zadbać o to, aby każdego rodzaju kąpiele były bezpieczne, zwłaszcza te słoneczne, bo tych znacznie trudniej jest uniknąć. Oczywiście przed szkodliwym promieniowaniem warto się chronić przez cały rok, ale o ile zimą kontakt ze słońcem ma tylko to, co wystaje między szalikiem i czapką, o tyle latem powierzchnia naszej skóry narażona na poparzenia jest znacznie większa.

Jak co roku organizacja EWG wydaje ranking kremów z filtrami słonecznymi dla dzieci i nie tylko. W tym roku jest to już 14 edycja i skupiono się  głównie na edukacji związanej z tym, czego najlepiej unikać. Bo przecież dobrze poinformowany konsument, to nie tylko zdrowszy konsument, ale też siła rynkowa mająca ogromny wpływ na to co się produkuje i sprzedaje.

Zmieniające się (bardzo, bardzo wolno) regulacje, wywołane głównie naciskiem organizacji takich jak EWG i samych konsumentów, doprowadziły do tego, że na rynku pojawiają się nowe, bezpieczniejsze produkty o skuteczniejszych składnikach. Jednakże w obiegu cyrkuluje wciąż wiele kremów, których jakość pozostawia wiele do życzenia pod względem bezpieczeństwa, a mimo to, dzięki zachęcającym opakowaniom i nowym trikom marketingowym wciąż znajdują nabywców. W sprzedaży są także znane produkty, których skład chemiczny uległ zmianie (ponieważ producent może to robić bez większych problemów), co może mieć wpływ na ich działanie i bezpieczeństwo i to też warto mieć na uwadze.
Wpływ poprzedniej administracji, nacisk ze strony konsumentów oraz trendy w kierunku produkcji alternatywnych i zdrowszych produktów jednak zrobił swoje i kaganek postępu został przejęty przez niektórych producentów z tej dziedziny biznesu. Ogólnie, od 2007 wzrosła (w sumie o 93%) liczba produktów zawierających filtr przeciw promieniowaniu UVA, co jest sporym sukcesem. Zmalała znacznie (od 2010 roku o ok. połowę) liczba produktów zawierających szkodliwą w tej formie witaminę A, ale wciąż około 40% środków przeciwsłonecznych zawiera jakąś jej formę. Mimo ostrzeżeń, wzrosła natomiast o ok. 30% liczba produktów w aerozolu.
Obowiązujący od 2014 roku Sunscreen Innovation Act, stworzył w FDA bardziej przejrzysty proces sprawdzania i zatwierdzania składników dodawanych do kremów ochronnych. Ustalono nowe wytyczne dotyczące ostrzeżeń przed szkodliwym działaniem promieniowania UV (rak i starzenie skóry) oraz tego co trzeba, a czego nie można umieszczać na etykietach. Wyznaczono także nowe zasady testowania produktów wodoodpornych zanim trafią one na rynek. Wciąż jednak jest to dalekie od regulacji, jakie panują w Europie, regulacji które mają przede wszystkim na uwadze dobro konsumenta i dzięki którym połowa produktów obecnych na amerykańskim rynku zostałaby wycofana ze sprzedaży.

Produktów jest bardzo wiele, wydaje się, że z roku na rok więcej, a to wywołuje u rodziców dezorientację połączoną z frustracją – bo jak tu wybrać to, co dobre wśród tylu produktów z których każdy głosi, że jest najlepszy?

W tym roku najwyższe noty pod względem bezpieczeństwa dla dzieci uzyskały:

  1. Adorable Baby Sunscreen Lotion, SPF 30+
  2. All Good Kid’s Sunscreen Butter Stick, SPF 50+
  3. Badger Baby Active Sunscreen Cream, Chamomile & Calendula, SPF 30
  4. Erbaviva Organic Skincare Baby Sun Stick, Lavender Chamomile, SPF 30
  5. Just Skin Food Baby Beach Bum Sunscreen Stick, SPF 31
  6. Olita Kids Mineral Sunscreen Sunstick, SPF30
  7. Raw Elements Baby + Kids Sunscreen Lotion Tin, SPF 30
  8. Star Naturals Baby Natural Sunscreen Stick, SPF 25
  9. SunBioLogic Kids Sunscreen Stick, SPF 30+
  10. Suntribe Kids Mineral Sunscreen Lotion, Vanilla Yum Yum, SPF 30
  11. thinkbaby Body & Face Sunscreen Stick, SPF 30
  12. thinksport Kids Body & Face Sunscreen Stick, SPF 30
  13. TruBaby Water & Play Mineral Sunscreen Lotion, SPF 30+
  14. TruKid Sunny Days Sport Mineral Sunscreen Lotion, SPF 30
  15. UV Natural Baby Sunscreen Lotion, SPF 30+
  16. Waxhead Sun Defense Baby Zinc Oxide Vitamin E + D Enriched Sunscreen Lotion, SPF 35

Można jeszcze sprawdzić listę kremów ochronnych najlepiej nadających się dla aktywnych plażowiczów  oraz kremów nawilżających z najlepszą ochroną przeciwsłoneczną aby wybrać te najbezpieczniejsze dla swojej rodziny, niezależnie od sposobu w jaki lubimy spędzać czas na wolnym powietrzu.

Już w zeszłym roku zrezygnowano z “czarnej listy” najgorszych produktów, ale wyznaczniki decydujące o tym, że produkt bezpieczny nie jest wciąż są takie same.
Najlepiej więc unikać:

–  produktów w aerozolu. Ta forma środków ochronnych jest bardzo wygodna w użyciu, ale niezbyt dobra dla zdrowia. Nawet FDA wyraziło swoje obawy (link poniżej, w źródłach) o bezpieczeństwo i efektywność takich produktów, ale oficjalnie ich nie zakazała. Tak więc, tak długo jak konsumenci nie są świadomi ryzyka przypadkowego wdychania tych produktów, ich główny atut – wygoda w użyciu, raczej spowoduje utrzymanie ich obecność na rynku. Inną formą, której należy unikać są środki ochronne w formie pudru oraz te, które łączą ochroną przed słońcem z ochroną przed insektami (np. mosquito repellents).

wysokiego SPF‘u, czyli sun protection factor. Filtr słoneczny, który chroni głównie przeciw promieniowaniu UVB i oparzeniami skóry, w wielu badanych produktów przewyższał bezpieczną liczbę 50. Produkty z wysokimi filtrami nie są w stanie ochronić odpowiednio skóry przed promieniowaniem UVA, które przenika do głębszych warstw skóry, powodując przedwczesne starzenie i odgrywa kluczową rolę w rozwoju raka skóry. Najbardziej szkodliwym zjawiskiem związanym z produktami zawierającymi wysokie SPF’y jest fakt, że daje on ludziom mylne przekonanie, iż mogą bezpiecznie przebywać na słońcu przez dłuższy okres czasu. Dzieje się to głównie dlatego, że wysoki SPF powstrzymuje efekt czerwienienia i bólu poparzonej skóry, ale za to zwiększa ryzyko innego rodzaju uszkodzeń naskórka. FDA rozważało wprowadzenie zakazu sprzedaży produktów z SPF wyższym niż 50+, ale na razie poprzestano na ostrzeżeniach.

–  oxybenzone’u. Ponad 40% produktów przeciwsłonecznych zawiera ten aktywny składnik, który potrafi przenikać do skóry, dostaje się do krwiobiegu i zachowuje się w organizmie jak estrogen. Wywołuje reakcje alergiczne skóry, ale też powoduje zaburzenia układu hormonalnego i inne problemy zdrowotne. Na dokładkę jest szkodliwy dla wodnej flory i fauny (bo przecież zmywa się podczas kąpieli).

palmitynianu retinylu (Retinyl palmitate, retinyl acetate, retinyl lindeate i retinol). Spora część produktów zarówno tych do ciała i pomadek ochronnych do ust zawiera ten związek chemiczny będący formą witaminy A. Pomimo tego, że FDA już od jakiegoś czasu bada szkodliwe działanie palmitynianu retinylu, takie jak uszkodzenie tkanki skórnej i przyspieszenie rozwoju nowotworów skóry, ten nieaktywny składnik wciąż NIE jest zakazany w produktach przeciwsłonecznych ze względu na brak „definitywnych i miarodajnych” wyników badań. Mimo tego, że palmitynian retinylu nie jest  (jeszcze) oficjalnie zakazany lepiej go jednak unikać. Zwłaszcza, że jest sporo znacznie lepszych i zdrowszych alternatyw.

Konsumenci, a przede wszystkim rodzice, powinni mieć świadomość tego, że FDA nie ma i nie ustala żadnych kryteriów dotyczących produktów przeciwsłonecznych sprzedawanych specjalnie z przeznaczeniem dla dzieci. Podczas sprawdzania produktów organizacja EWG nie znalazła żadnych różnic pomiędzy produktami dla dorosłych i tymi dla dzieci.
Warto pamiętać, że skoro te produkty nie podlegają regulacji, producenci mogą i często zmieniają skład chemiczny, formę oraz opakowanie swoich produktów. Dane z powyższego rankingu dotyczą produktów znajdujących się na rynku w danym roku i dostępnych we wszystkich większych i ogólnych punktach sprzedaży. Pamiętajmy więc o tym, żeby zawsze przy zakupie produktów przeciwsłonecznych sprawdzić opis i listę składników na opakowaniu.

Warto oczywiście planować nasze wyjścia tak, aby unikać tego najmocniejszego promieniowania, zakrywać się ubierając jasne, przewiewne ubrania, lub chować w cieniu, nie zapominać o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych i  przede wszystkim, za każdą cenę unikać poparzeń.

Życzymy udanych, mimo ograniczeń,  i przede wszystkim bezpiecznych kąpieli, słonecznych i nie tylko!

Źródło:https://www.ewg.org/sunscreen/best-kids-sunscreens/

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<