Dzień Matki czy Mother’s Day?

Polskie mamy mieszkające w Stanach mają fajnie. A to dlatego, że mogą Dzień Matki obchodzić dwa razy! W Polsce jest to święto stałe, obchodzone 26 maja, w Stanach natomiast Mother’s Day obchodzony jest zawsze w drugą niedzielę maja. Daje to nam – Polakom mieszkającym w Stanach okazję i pretekst do tego, żeby  dwa razy podziękować rodzicielce, za wszystko, co dla nas robi. Te podziękowania mogą się objawić w formie rozmowy telefonicznej, kwiatów, wszelakiej maści upominków po spacer czy wspólny obiad.
Prawda jest taka, że trudno jest wyrazić wdzięczność za to wszystko, co mamy dla nas robią…i ostatecznie okazuje się, że najlepszym dla niej prezentem z okazji tego święta, jest spędzenie czasu w  obecności dzieci oraz  (do czego większość mam się nie przyzna wprost) świadomość tego, że ktoś docenia tą wcale nie łatwą, bezustanną pracę jaką jest bycie mamą.
O ile nic materialnego nie jest w stanie w pełni oddać naszych uczuć do mam, o tyle wcale nas to nie powstrzymuje przed obdarowywaniem ich prezentami. Oto, w przypadkowej kolejności, kilka popularniejszych propozycji:

 1. Kwiaty – oczywiście. Czy to będą kwiaty cięte, czy doniczkowe czy fantazyjne kompozycje w uroczych doniczkach – ogromna większość mam doceni kwiaty. Kwiaty można też wysłać za pomocą serwisu dostarczającego je pod wybrany adres, jeżeli  nie możemy tego zrobić osobiście.
 2. Akcesoria takie jak torebki, portfele, breloczki do kluczy, zegarki, apaszki czy szale – modne i praktyczne, coś co zawsze się przyda i nie zawsze jest wysoko na maminej liście rzeczy do nabycia, mimo tego, że czasem są to rzeczy potrzebne.
 3. Największym powodzeniem cieszą się piżamy, szlafroki, kapcie czy kupony upominkowe do ulubionego sklepu.
 4. Wszelakie artykuły, które mogą pomóc mamie się zrelaksować: od wizyty w spa, salonie masażu czy u kosmetyczki, po pachnące świeczki, aromatyczne olejki i rozmaite produkty do kąpieli i pielęgnacji ciała oraz ulubione perfumy. Wielki plus za znalezienie dla mamy tych perfum, które kocha (i często powtarza, że szkoda, że nie można ich nigdzie kupić) a których nie może już dostać, bo nie są produkowane (dziękujemy ci, ebay.com)
 5. Książki. W formie papierowej czy e-readera. Mama zawsze doceni literaturę, nawet jeżeli w danym momencie nie nie ma czasu aby czytać, albo zasypia natychmiast po otwarciu książki. Także subskrypcje do serwisów streamujących filmy czy ulubione seriale
 6. Wazon, ozdobne figurki, kubek, ramka na to ulubione zdjęcie, szkatułka czy inne kolekcjonerskie przedmioty wybrane specjalnie z myślą o mamie, często ozdobione monogramem, specjalną sentencją czy dedykacją. Możemy sobie czasem myśleć, że to zbierające kurz bibeloty, ale dla mamy zawsze będą miały specjalne znaczenie.
 7. Biżuteria. Ogromnym powodzeniem cieszy się biżuteria, której wybrane elementy mają dla mamy głębsze znaczenie, czy to będzie kamień z miesiąca urodzenia dzieci, czy ich wygrawerowane inicjały albo dedykacja.
 8. Szampan, wino i czekoladki, ale nie takie tam zwykłe, tylko specjalne, wyszukane, nietypowe.
 9. Zaproszenie do restauracji, może to być ulubiona restauracja mamy, co oznacza, że nie będzie musiała gotować (ani zmywać po obiedzie) a może być coś innego, coś co mama zawsze chciała spróbować, ale nie było po temu okazji. Dzień Matki to świetna okazja.
 10. Kuchenne akcesoria. Nawet jeżeli chcemy uciec stereotypom, prawda jest taka, że mamy spędzają mnóstwo czasu w kuchni i ładne i funkcjonalne przedmioty kuchenne (których mama sobie sama nie kupi), które nie tylko ułatwią, ale i uprzyjemnią pracę są zawsze mile widziane. Może to być deska z wygrawerowanymi inicjałami, specjalne naczynia do odmierzania czy może nowa eksperymentalna książka kulinarna.
 11. Gadżety elektroniczne, czy to będzie e-reader, bransoletka mierząca aktywność fizyczną, urządzenie do odtwarzania muzyki czy nowy telefon. Takie gadżety są często (przez długi okres czasu) na maminej liście rzeczy które „fajnie byłoby mieć, ale…”.
 12. Subskrypcja do jednego z serwisów przysyłających co miesiąc specjalnie przygotowane pudełka z produktami o tematyce od kosmetycznej, poprzez kulinarną i literacką, sportową, rękodzieło i hobby plastyczne po zdrowe jedzenie i wszystko co pomiędzy. Subskrypcja na rok zapewni, że pudełka będą dostarczane co miesiąc, przypominając mamie o tym, że o niej pamiętamy i dbamy (https://www.cratejoy.com/category/subscription-boxes-for-women albo http://www.mysubscriptionaddiction.com/)
 13. Śniadanie do łóżka czy własnoręcznie ugotowany obiad – jako wyraz docenienia faktu, że to zawsze mama robi nam śniadanie czy obiad. Prezent dobry pod warunkiem, że a)mieszkamy z mamą w tym samym domu w przypadku śniadania, przynajmniej; b) nie będzie musiała po tym przygotowaniu posprzątać.

Propozycji jest tyle ile mam, bo każda mama jest inna. Ale w pewnym, archetypicznym, sensie wszystkie mamy są takie same. Charakteryzują się oddaniem, bezgraniczną miłością wobec dzieci, poświęceniem i tym, że przedkładają dobro dzieci i rodziny ponad swoje własne. Nawet jeżeli nie we wszystkim się z nimi zgadzamy i czasem może nawet sprzeczamy się z nimi i działamy im (a nawet one nam) na nerwy, to jednak mamy są jedyne w swoim rodzaju. Dla każdego z nas z osobna i wszystkich razem.
I być może postrzegamy amerykańską wersję tego święta (przewracając oczami) jako kolejne komercyjne wydarzenie (którym, de facto, jest), ale jeżeli jest to jeszcze jeden dzień w roku (poza 26 maja), kiedy trochę głębiej się zastanowimy nad tym, jaka ta nasza mama na prawdę jest, czego potrzebuje, co by jej się przydało, co lubi a czego nie znosi, to dobrze! Niech tak będzie! Te podarki, które im dajemy w ten dzień (albo ewentualnie dwa) to na prawdę drobiazg w porównaniu z tym, co one dały czy wciąż dają nam przez całe swoje życie. Czymś, co tak na prawdę doceniamy dopiero wtedy, kiedy mamy własne pociechy, albo kiedy naszej mamy zabraknie.

Zamiast więc wybierać czy świętować po polsku czy po amerykańsku- świętujmy w oba dni: i Mother’s Day 14 maja i Dzień Matki 26 maja i, o ile to możliwe, oby jak najczęściej!

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *