U progu szkolnych dni

Czyli o tym jak zachęcać i motywować dzieci do nauki i nie tylko.

Wszyscy dorośli zdają sobie sprawę jak istotne jest rozwijanie u dziecka odpowiedzialności, samodzielności, efektywności oraz właściwych sposobów pokonywania przeszkód i osiągania celów. Współczesna cywilizacja oczekuje również od nas coraz rozleglejszej wiedzy i wszechstronnych umiejętności. Dlatego tak istotnym jest motywowanie dzieci do doskonalenia tych zachowań i traktowania poważnie własnej edukacji. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: jak możemy efektywnie motywować nasze dziecko do nauki? Pozwólcie, że podzielę się z wami kilkoma sugestiami, jakkolwiek każde dziecko i sytuacja jest bardzo indywidualna.

  1. Stwórzmy wspólny front.

W rodzinie, podobnie jak w przedsiębiorstwie -mający zbliżone opinie do chociażby kluczowych spraw- kierownicy, są bardziej efektywni niż ci, którzy nie zgadzają się ze sobą. Wyobraźmy sobie sytuacje, w której jedno z rodziców uważa, że „C” z matematyki jest oceną do przyjęcia, a drugi rodzic ma odmienne zdanie. Dopóki nie ustalą wspólnego, kompromisowego stanowiska to ich działania i zachowania wobec dziecka będą mało efektywne. Oczywiście nie można zapomnieć też o konsekwentnym przestrzeganiu wspólnych ustaleń i nie podważaniu wcześniejszych decyzji (chyba, że zaistnieje szczególna ku temu konieczność i oboje rodzice to akceptują)

  1. Rozmawiajmy i słuchajmy.

Sugestia ta dotyczy naszych wzajemnych rozmów i rozmów z naszym dzieckiem. Może to być trudne w sytuacji, gdy jesteśmy czymś zaniepokojeni lub zdenerwowani. Ale właśnie w takich momentach zachęcam do kontrolowania i wystrzegania się awantur, „kazań”, straszenia lub manipulowania. To po prostu nie działa (a jeżeli komuś się wydaje, że to efektywna metoda, to jej skutki są bardzo krótkotrwale i nasze życie rodzinne przeistacza się w wieczną walkę). Im bardziej będziemy kontrolować swoje emocje w rozmowie z naszym dzieckiem tym większa szansa, że będzie nas traktowało, jako autorytet, na który zawsze może liczyć. Dorosła osoba, którą często ponoszą emocje ten autorytet może nawet zupełnie zatracić. Jeżeli oczekujemy, żeby nasze dzieci nas uważnie słuchały to pokażmy im własnym przykładem jak to robić. Pamiętajmy jednocześnie o tym, że wysłuchanie kogoś nie oznacza automatycznego zgadzania się z jego punktem widzenia.

  1. Wprowadźmy metodę „Zapracowania”

Jest ona stara jak świat  i absolutnie podważa teorię „leniwych/bez motywacji” dzieci.  Często jednak zdarza się, że motywacje nie idą we właściwym kierunku. Spotykam dzieci, które maja niesamowicie silną wewnętrzną motywację do odrabiania lekcji na tzw. kolanie i spędzaniu większości czasu przed różnymi „ gadżetami”. Jeżeli chcemy motywować nasze dzieci do właściwych zachowa, to metoda Zapracowania jest doskonałą opcją. Opiera się na bardzo znanej życiowej zasadzie mówiącej, że „bez praczy nie ma kołaczy”. Dla naszych dzieci szkoła jest formą i przygotowaniem ich do startu w dorosłość.  W każdej dobrze funkcjonującej pracy efektywność jest zauważana i promowana. Pozwólmy naszym dzieciom od najwcześniejszych lat doświadczać przyjemnych konsekwencji związanych z dobrą pracą i zachowaniem ( również w szkole).

Młodsze dziecko szybciej zmotywuje się do odrobienia wszystkich lekcji, gdy będzie wiedziało, że tylko skończone zadania otwierają mu drogę do zabawy z kolegą. Nastolatek będzie chętniej wkładał energię w utrzymanie dobrych ocen, jeżeli będzie wiedział (i doświadczał), że jest to przepustka do pożyczania rodzinnego samochodu na weekendy. Oczywiście w tym momencie pamiętajmy, aby właściwie ocenić możliwości naszego dziecka i mieć wobec niego realistyczne oczekiwania, (czyli nie wszyscy muszą być geniuszami). Efektywne stosowanie metody zapracowania wymaga uwzględnienia wcześniejszych punktów.

  1. Szukajmy pomocy jak najwcześniej.

Bardzo często trudności naszego dziecka mają konkretne źródła. Może to być wysoka wrażliwość, która powoduje, że przed każdym większym testem lub odpowiedzią zdenerwowanie nie pozwala mu zaprezentować posiadanej wiedzy. Wielu młodych ludzi uczy się lub organizuje sobie pracę w mało efektywny sposób. Problemy w szkole lub w rodzinie, stany depresyjne, ADHD/ ADD, uzależnienia zakłócają w ogromny sposób funkcjonowanie i naukę. Konsultacyjny program terapeutyczny- Młodzieżowy Punkt Zwrotny -oferuje dla młodzieży miedzy 13 a 18 rokiem życia bezpłatne konsultacje i pomoc w osiąganiu życiowych sukcesów. Dla rodziców organizujemy cotygodniowe spotkania poświęcone efektywnym metodom wychowawczym.
Serdecznie zapraszam i życzę wszystkim dzieciom dużym i małym radosnego roku szkolnego.

 

Malgorzata Olczak
Terapeuta Młodzieżowy przy Zrzeszeniu Amerykańsko Polskim
773-427-6345 lub  www.polish.org

 

 

 

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<