Ostrzeżenie przed upałem

Nad większością terytorium USA przetacza się fala upałów. W Chicago ostrzeżenie przed ekstremalnie wysokimi temperaturami obowiązuje od czwartku 21 lipca w południe do piątku, 22 lipca wieczorem w całej aglomeracji chicagowskiej oraz w powiatach Boone; Cook; De Kalb; DuPage; Ford; Grundy; Iroquois; Kane; Kankakee; Kendall; La Salle; Lake; Lee; Livingston; McHenry; Ogle; Will; Winnebago.

Termometry mają pokazać ponad 90 stopni Fahrenheita, ale heat index, czyli tzw. temperatura odczuwalna, za sprawą wysokiej wilgotności powietrza może osiągnąć wartość nawet 113 stopni Fahrenheita, czyli ponad 40 stopni Celsjusza. Weekend ma być niewiele chłodniejszy.

Lekarze przestrzegają, że taki upał jest niebezpieczny dla ludzi i zwierząt. W dodatku skutki przegrzania organizmu mogą się kumulować i prowadzić do udaru cieplnego.

Czym różni się przegrzanie organizmu od udaru?

W przypadku przegrzania objawy obejmują: obfite pocenie się, spadek energii, bladość, słaby puls, możliwe są wymioty i omdlenia.

Co robić?

Natychmiast poszukać klimatyzowanego pomieszczenia, pić zimne płyny, położyć się, obłożyć głowę mokrymi, zimnymi ręcznikami. W przypadku powtarzających się wymiotów poszukać pomocy lekarskiej.

W przypadku udaru cieplnego mamy do czynienia z podwyższeniem temperatury ciała do 103 stopni Fahrenheita, czyli ponad 40 stopni Celsjusza, zaczerwienioną i gorącą skórą, silnym bólem głowy, znaczącym przyspieszeniem pulsu, wymiotami, możliwa jest utrata świadomości.

Co robić?

Natychmiast wezwać pogotowie. W oczekiwaniu na karetkę przenieść chorego do ochładzanego pomieszczenia, zredukować temperaturę ciała, najlepiej przez zanurzenie w chłodnej wodzie. NIE podawać płynów!

Heat_Illness

Najlepiej jednak nie doprowadzać do wystąpienia przegrzania organizmu. W czasie upałów warto więc pamiętać by:

  • Nigdy nie zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanych samochodach, nawet na kilka minut ( o tym, dlaczego to tak ważne przeczytać można tutaj )

  • Pamiętać o nawadnianiu organizmu i pić dużo zimnych płynów, unikając tych zawierających kofeinę i alkohol

  • Jak najmniej przebywać na zewnątrz

  • Ubierać lekkie, przewiewne ubrania z włókien naturalnych, w jasnych kolorach.

W czasie upałów miasto zapewnia tak zwane cooling centers, czyli klimatyzowane pomieszczenia, w których można poszukać ochłody i napić się zimnej wody. Na terenie miasta działa ich sześć:

Englewood Center
1140 W. 79th Street
Chicago, IL 60621

Garfield Center
10 S. Kedzie Ave.
Chicago, IL 60612

King Center
4314 S. Cottage Grove
Chicago, IL 60653

North Area Center
845 W. Wilson Ave.
Chicago, IL 60640

South Chicago Center
8650 S. Commercial Ave.
Chicago, IL 60617

Trina Davila Center
4312 W. North Ave.
Chicago, IL 60639

W okresie obowiązywania ostrzeżenia przed ekstremalnymi temperaturami funkcję cooling centers pełnią także posterunki policji i miejskie biblioteki.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *