Dajmy dzieciom święty spokój

William Blake znakomicie podsumował dzieciństwo:
“Zobaczyć świat w ziarenku piasku,
niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
w ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
w godzinie – nieskończoność czasu.”

Z okazji Dnia Dziecka chcemy Wam polecić naprawdę interesującą książkę, która – mamy nadzieję – skłoni Was z jednej strony do wspomnień na temat własnego dzieciństwa, a z drugiej każe nieco zweryfikować schematy dotyczące współczesnego modelu wychowywania dzieci. Odpowiedzmy sobie na pytanie: jakie wspomnienia zachowają nasze pociechy ze swojego dzieciństwa?
Carl Honoré w “Pod presją” przedstawia interesujący, a zarazem niepokojący obraz dzieciństwa w dzisiejszych czasach, obraz pokolenia nadmiernie kontrolowanego, nadzorowanego i rozpieszczanego. Jak powiada, nasze nowoczesne podejście do dzieci odnosi skutek odwrotny do zamierzonego: dochowaliśmy się pokolenia dzieci z nadwagą i krótkowzrocznością, dzieci, które często chorują i cierpią na depresję, dzieci, które faszerujemy lekami jak nigdy wcześniej. Posługując się anegdotą, odwołując się do badań i własnych doświadczeń, Honoré wskazuje nam błędy popełniane w szkole i w domu, rozwiewa popularne mity i nawołuje do zmiany.

Zdecydowanie warto przeczytać i zastanowić się, czy postulat autora brzmiący “dajmy dzieciom święty spokój” nie jest przypadkiem najlepszym prezentem, jaki możemy co jakiś czas ofiarować naszym zaganianym i obciążonym tyloma obowiązkami dzieciom.

pod-presja-dajmy-dzieciom-swiety-spokoj-b-iext34479329

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *