Rodzicu, czytaj dziecku!

Nie zdziw się, drogi rodzicu, jeżeli podczas następnej wizyty Twój pediatra będzie Cię pouczał o korzyściach z czytania dziecku na głos. Od 2014 Amerykańska Akademia Pediatrii (kiedy to AAP wydała swoje, pierwsze od początku istnienia, oświadczenie skupiające się na promowaniu piśmienności) zaczęła wzywać wszystkich pediatrów do edukowania rodziców w dziedzinie czytania dzieciom na głos, co promuje nie tylko generalne oczytanie, ale buduje także podstawy rozwoju społeczno-emocjonalnego.
„Czytanie na głos wraz z dziećmi jest świetnym sposobem na budowanie silnej i zdrowej więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem oraz pobudza wczesny rozwój umiejętności językowych” mówi Dr. Pamela High, pediatra z  Alpert Medical School przy Uniwersytecie Browna.
„Korzyści z tej praktyki są na tyle zachęcające, że namawianie rodziców do czytania swoim pociechom podczas rutynowych kontroli stało się czymś oczywistym” dodaje dr. High, główna autorka oświadczenia AAP.
Według danych przytoczonych w oświadczeniu, liczne badania wskazują niezaprzeczalne korzyści z głośnego czytania. W 2007 roku badania wykazały, że mniej niż połowa małych dzieci codziennie czyta na głos z rodzicami. Każdego roku w Stanach jedno na troje dzieci zaczyna przedszkole bez umiejętności językowych niezbędnych do nauki czytania. Według autorów, najbardziej widoczne jest to wśród dzieci pochodzących z rodzin ubogich, gdzie dzieci słyszą mniej słów we wczesnym dzieciństwie, przez co do trzeciego roku życia przyswajają mniej słów .
Również dobrze sytuowane rodziny nie wypadły w badaniach najlepiej. Według ogólnokrajowych badań na temat stanu zdrowia amerykańskich dzieci, przeprowadzonych w latach 2011-2012, w rodzinach na i powyżej progu ubóstwa rodzice tylko 34 procent dzieci w wieku lat 5 i poniżej czytają im na głos codziennie. W rodzinach, których dochód wynosił 400 procent powyżej progu ubóstwa, rodzice 60 procent dzieci czytali swoim pociechom co dzień.

„Nawet w rodzinach o wyższych dochodach, wiele dzieci nie miało styczności z tym co daje codzienne czytanie na głos, czyli zwiększonej interakcji z rodzicami, lepszego rozwoju językowego, obcowania i obchodzenia się z książkami drukowanymi” twierdzą autorzy oświadczenia. „Wszyscy rodzice borykają się z ograniczonym czasem w związku z czym mają problem ze zrozumieniem, jak ważne jest czytanie na głos i zdobycie uwagi dziecka, które znacznie łatwiej skupia się na innych środkach przekazu i rozrywki, takich jak media elektroniczne”.
To oświadczenie skierowane do 62000 członków Amerykańskiej Akademii Pediatrii  nawołuje lekarzy, aby rozmawiali z rodzicami o tym, jak czytanie na głos jest ważne  dla rozwoju mózgu dziecka i jego umiejętności językowych i zdolności uczenia się. Oświadczenie AAP namawia także aby lekarze starali się namawiać i pomagać w zaopatrywaniu w książki rodziców z rodzin najuboższych. To samo pismo zachęca również, aby włączyć promowanie rozwoju intelektualnego dzieci do programu nauki i stażu pediatrów, jak również proponuje włączenie w ten program rządu federalnego, który miałby pomóc pokryć koszt książek rozdawanych przez pediatrów podczas rutynowych badań.
Co do roli rodziców, dr. High przypomina, żeby pamiętać o stosowanej we wczesnym nauczaniu metodzie „5R”:
– codzienne czytanie z dziećmi  (reading);
– rymowanie, śpiewanie piosenek i promowanie kontaktu fizycznego w ciągu dnia (rhyming);
– ustanowienie rutyny, regularnych posiłków i czasu na drzemki (routine);
– nagradzanie dzieci za ich wysiłki i sukcesy, tak by budować ich poczucie własnej wartości (reward);
– rozwijanie relacji międzyludzkich opartych na wzajemności i opiece (relationships)
Rodzice powinni włączyć regularne czytanie na głos do dziennego rozkładu zajęć, tak, aby stało się nawykiem. „Lekarze pediatrzy w końcu mogą szerzyć wśród rodziców wiedzę, że wczesne czytanie dzieciom na głos jest nie tylko dobrym sposobem na spędzanie czasu z dziećmi,  ale jest też bardzo pożyteczne i przynosi świetne rezultaty” mówi dr. High.

Źródło Huffington Post: http://www.huffingtonpost.com/2014/06/24/parents-read-to-children_n_5522762.html

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<