Nie bójmy się bibliotek

Albert Einstein kiedyś powiedział: „Jeżeli chcesz mieć mądre dzieci, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz mieć bardzo mądre dzieci, czytaj im bardzo dużo bajek”.  Kupowanie książek dla dzieci to czysta przyjemność. Wiele z nich jest pięknie wydanych, ucieszą więc i nasze dzieci i nas samych. Niestety, książki, zwłaszcza te w naszym rodzimym języku, nie są tanie, a po za tym biblioteczka w domu rośnie wraz z dziećmi i z czasem wiele pozycji zostaje odstawionych w kąt. Na szczęście mamy biblioteki publiczne a wraz z nimi nieograniczony dostęp przede wszystkim do książek, ale nie tylko.

Bibliotek nie trzeba specjalnie szukać. Każda miejscowość, każda dzielnica większego miasta ma bibliotekę. W Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż restauracji McDonald’s a te przecież wydają się być na każdym rogu. W samym mieście Chicago jest aż 80 bibliotek publicznych.

Jeżeli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z biblioteki możemy czuć się lekko onieśmieleni świadomością przekroczenia progu nieznanej instytucji. Nic bardziej błędnego. Wystarczy wejść do biblioteki, żeby przekonać się, że nie ma się czego bać. Biblioteki są dla ludzi i na pewno nie zgubimy się w labiryncie półek pełnych książek. Wszystkie działy są przejrzyście opisane, a jeżeli zajdzie taka potrzeba pracownicy biblioteki chętnie nam pomogą i odpowiedzą na wszystkie pytania. Jeżeli nie czujemy się pewnie z językiem angielskim, jest duże prawdopodobieństwo, że znajdzie się ktoś mówiący po polsku, kto chętnie nam pomoże.

Do korzystania ze zbiorów biblioteki na miejscu i wypożyczania na zewnątrz potrzebna jest karta biblioteczna.  Żeby ją wyrobić wystarczy, że pójdziemy do lokalnej biblioteki z ważnym prawem jazdy lub innym dokumentem tożsamości na którym widnieje nasze zdjęcie, imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Niektóre biblioteki, na przykład te na przedmieściach, wymagają dowodu zamieszkania w danej miejscowości do zapisania się w konkretnej placówce, ale każdy może się zapisać do każdej biblioteki pod warunkiem, że spełni odpowiednie wymogi administracyjne. Warto to sprawdzić z placówką do której chcemy się zapisać. Po zapisaniu się, na miejscu (w przeciągu 15 minut) otrzymamy plastikową bezpłatną i ważną bezterminowo kartę czytelnika. Posiadając kartę biblioteczną możemy od razu zacząć wypożyczać książki na zewnątrz; możemy również  zalogować się na stronie biblioteki i założyć sobie internetowe konto biblioteczne. Przez internet można zamawiać i rezerwować książki. Konto takie pozwoli nam śledzić wypożyczone pozycje, przedłużać czas wypożyczenia, zamawiać książki lub inne media, stworzyć listę książek do przeczytania, filmów do obejrzenia a także oceniać wypożyczone media.

Jeżeli zamówimy książki przez internet będą one na nas czekały w wyznaczonej filii biblioteki. Możemy też zamówić książki, których nasza biblioteka aktualnie nie posiada. Zostaną one wtedy sprowadzone specjalnie dla nas z placówki, która je posiada. Jeżeli wolimy sami poszperać między półkami, a nie możemy się odnaleźć możemy poprosić o pomoc kogoś z pracowników, albo możemy poszukać wybranych pozycji w katalogu komputerowym po tytule, nazwisku autora albo numerze ISBN. Komputery z katalogiem są bardzo łatwe w obsłudze a w razie kłopotów zawsze możemy poprosić o pomoc.

Należy pamiętać o tym, że  współczesne biblioteki to znacznie więcej niż tylko zbiory książek. Choć w bibliotekach książki drukowane ciągle dominują, to faktem jest, że dziś ponad połowa Amerykanów posiada tablet albo jakiś rodzaj e-readera. Biblioteki oczywiście podążają za trendami technologicznymi i mają w swojej ofercie e-booki. Poza książkami możemy również wypożyczać czasopisma, płyty z muzyką, gry komputerowe, audiobooki. Wiele bibliotek dostosowuje swoje zbiory do potrzeb czytelników i w Chicago wiele z nich ma w swoich zbiorach polskie książki i bajki. Dodatkowo, zamiast wydawać pieniądze na wypożyczanie filmów warto zobaczyć jakie filmy i seriale ma w swoim zbiorze nasza biblioteka bo może się okazać, że znajdziemy tu bardzo interesujące i pożądane pozycje. Wypożyczyć można także darmowe wejściówki do lokalnych muzeów, co pomaga skorzystać z kulturalnej oferty naszego miasta bez kolokwialnego rozbijania banku.

Warto wybrać się do biblioteki z naszymi pociechami, bo dział dziecięcy w bibliotekach to nie tylko książki, które można wypożyczyć do domu, ale też puzzle, gry planszowe i zestawy klocków. W wielu bibliotekach jest wydzielony obszar, który nazywa się światem dzieci gdzie dzieci mogą się na miejscu pobawić czy odrobić lekcje, usiąść przy stoliku i poukładać klocki, pobawić się pieczątkami, poćwiczyć pisanie literek i cyfr; są kukiełki i mini teatrzyk, a także tablety z wieloma aplikacjami o charakterze edukacyjnym. Jeżeli nie mamy pomysłu na zimny lub deszczowy dzień wizyta w bibliotece może okazać się wspaniałą opcją. Po jakimś czasie wizyty w bibliotece mogą stać się częścią naszej rutyny, bo świat dzieci w bibliotekach to miejsce magiczne, które pomoże przybliżyć naszym dzieciom świat książek i literatury.

Możliwość wypożyczenia różnych mediów oraz bogata oferta atrakcji dla dzieci to wciąż nie wszystko, co znajdziemy w bibliotekach. Biblioteki oferują  mnóstwo programów edukacyjno-rozrywkowych zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Oferta zajęć dla dzieci, od niemowlaków aż po młodzież obejmuje zajęcia z rytmiki, czytanie książek, kluby miłośników klocków Lego, kluby czytelników i grupy dyskusyjne (podzielone wg wieku). Dla starszych dzieci są korepetycje i pomoc przy odrabianiu zadań domowych, kursy fotograficzne i komputerowe a także warsztaty artystyczne i literackie. Dorośli mogą zapisać się na naukę języka angielskiego, kursy komputerowe, korzystania z internetu, tabletu, smartphona lub obsługi emaila. Można pokusić się o stwierdzenie, że biblioteka to miejsce, które może pomóc wyciągnąć nas z tarapatów ekonomicznych, bo znajdziemy w niej materiały, programy, serwisy a także ludzi którzy pomogą nam w napisaniu resume, wypełnieniu podania o pracę, a nawet poinformują nas o tym jak założyć własną firmę, wypełnić formularze podatkowe i pomóc w złożeniu aplikacji o ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy o tym, że w bibliotekach mamy bezpłatny dostęp do komputerów i internetu, możemy więc wypełnić aplikację o pracę w internecie. W bibliotece jest też możliwość skorzystania z usług kserograficznych, są sale konferencyjne i szkoleniowe które, można wynająć na przeróżne spotkania biznesowe. Jeżeli natomiast chcemy zorganizować spotkanie o charakterze społecznym, wtedy sala biblioteki może być nam udostępniona za darmo.
Ważnym elementem istnienia bibliotek jest ich lokalny charakter, co pomoże nam poczuć się częścią lokalnej społeczności, naszego miasteczka lub osiedla. W bibliotece możemy poznać kogoś, kto mieszka w sąsiedztwie, ma dzieci w tym samym lub podobnym wieku, chodzi do tego samego sklepu, podziela nasze zainteresowania i z kim możemy wymienić się informacjami i poglądami na rozmaite tematy. Sporo bibliotek ma też kafejki czy wydzielone miejsca gdzie można coś przekąsić czy wypić kawę i pogawędzić.

W czasach wszechogarniającej techniki i internetu biblioteki to nie przeżytek czy wymierający twór przeszłości, ale największa, ogólnodostępna, darmowa i tętniąca życiem instytucja szerzenia kultury. Jednak, mimo podążania za duchem czasów i różnorodności oferty, największym problemem bibliotek wydaje się  dotarcie do szerokiej publiczności i poinformowanie ludzi o tym jakie programy i usługi są powszechnie dostępne. Chicagowskie biblioteki mają swoją stronę internetową (http://www.chipublib.org/), gdzie można sprawdzić adres, godziny otwarcia, oferty placówki, która znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Można również zauważyć, że wiele bibliotek ma swoje własne strony, na których możemy znaleźć szczegółowe informacje dotyczące tej właśnie placówki. Jeśli nie mieszkamy w Chicago i mamy kłopoty ze znalezieniem lokalnej biblioteki, strona http://www.publiclibraries.com/illinois.htm zawiera listę wszystkich bibliotek w naszym stanie, włącznie z łączami do indywidualnych placówek (jeżeli te posiadają swoje strony). Biblioteki są dotowane z lokalnych podatków, warto więc udać się do najbliższej placówki chociażby po to aby zobaczyć jak te fundusze są wykorzystywane. Może się okazać, że obok znalezienia czegoś dla siebie i naszych pociech będziemy bardzo mile zaskoczeni.
Do zobaczenia w bibliotece!

MT

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<